DZIŚ JEST:   04   CZERWCA   2020 r.

Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Św. Franciszka Caracciolo
Św. Optata z Mileve
 
 
 
 

Francja przeciw świętemu Józefowi! Regionalne władze zabiją posąg deskami

Francja przeciw świętemu Józefowi! Regionalne władze zabiją posąg deskami
Szkoła św. Józefa w Aniche. Źródło: rzut ekranu z Google Maps

Czeka nas powtórka z Ploermel? Takie sformułowanie byłoby zasadne, gdyby nie fakt, że wojna z symboliką katolicką jest w laickiej Francji… codziennością. Tym razem na walkę z przejawami wiary w życiu publicznym zdecydowały się władze Aniche. Ukryją figurę świętego Józefa.

 

„Problem” laickiej republiki z wizerunkiem świętego Józefa rozpoczął się od remontu budynku, w którym dotychczas znajdowała się szkoła. W związku z renowacją placówki imienia francuskiego komunisty Marcela Cachina („czerwone” poglądy w rzekomo wolnościowym państwie nie przeszkadzają nikomu), uczniowie zostali przeniesieni w inne miejsce.

 

Lekcje przez dwa lata odbywać będą się w budynku dawnej szkoły Świętego Józefa. Budynek jest dziś własnością merostwa, ale na jego fasadzie znajduje się coś, czego zaakceptować nie mogą władze postępowej republiki – niewielka figurka świętego Józefa.

 

Antyklerykalne państwo nie potrafi zaakceptować symboliki religijnej na budynku szkoły. Wszak już oświeceniowi wywrotowcy zaprowadzający we Francji po roku 1789 nowe, krwawe porządki uważali, że przejęcie ludzkiej duszy zależy od edukacji.

 

Demontaż pomnika św. Józefa jest jednak ryzykowny, szczególnie, że budynek niedawno przeszedł remont. Dlatego też merostwo zdecydowało, że przez dwa lata – gdy w tym miejscu uczyć będą się dzieci – figura zostanie… zabita deskami.

 

Pod koniec roku 2017 w bretońskim Ploermel władze, w oparciu o decyzję Rady Stanu, chciały zlikwidować krzyż na pomniku św. Jana Pawła II. Wtedy stanowczo zareagowały na to m.in. polskie władze państwowe i samorządowe, a także Węgrzy oraz oczywiście katolicy świeccy i hierarchowie. Ostatecznie figura została przeniesiona na teren należący do Kościoła.

 

 

Źródło: rp.pl / lavoixdunord.fr / Twitter

MWł

 

 

 

Zobacz także:

 

"Emiraty francuskie"

 

Emiraty francuskie

  


DATA: 2018-03-20 14:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Widać że nie umiesz czytać ze zrozumieniem, bo nigdzie nie napisano że szkoła została porzucona. Sam to sobie uroiłeś, a następnie wyciągasz wnioski z własnego urojenia. Poza tym, odsłonięta figura nijak nie kolidowałaby z uczeniem dzieci. Figura została przesłonięta wyłącznie z powodu nietolerancji i nienawiści do katolików, a nie z powodów merytorycznych.
ponad 2 lata temu / do Senciner616
 
Trzeba uważnie i ze zrozumieniem czytać teksty. Szkoła kościelna została porzucona i gmina ją przejęła. To, że jest w stanie dobrym i można w niej od razu po zasłonięciu figury św. dzieci uczyć, to zasługa państwa nie kościoła, które przecież musi na tę szkołę środki finansowe łożyć. Niestety we Francji, Holandii, Niemczech to częsty przypadek. Wspólnoty religijne nie chcą/mogą utrzymywać budynków, bo je na to nie stać. Po zdjęciu symboli religijnych zamienia się je na kawiarnie, szkoły, muzea, ale już państwowe. To smutny widok. Może to w mniejszym stopniu dotyczy Niemiec, bo tam państwo wprowadziło podatek kościelny i współfinansuje parafie. Ale np. w Berlinie parafia przy Mariannenplatz (jeśli dobrze pamiętam) zbankrutowała. Polska parafia, która podnajmowała kościół na mszę, musiała się wynieść do baraku na Tempelhofie. Taka historia sprzed kilku lat. Nie wiem jak jest teraz. Smutne, ale prawdziwe. Oto nowy wątek. Ktoś chce go podjąć.
ponad 2 lata temu / @Pierr.... od Senciner616
 
Na wiele dziedzin życia we Francji i wielu krajach Europy zach. mają wpływ pieniądze z krajów muzułmańskich. Starczy przyjrzeć się właścicielom klubów piłkarskich, różnych gałęzi przemysłu itp. Do tego nakładają się wpływy neokomunistycznych i liberalnych wizji kształtu UE, dlatego mamy coraz więcej meczetów, a kościoły się wyburza. Wszystkim tym siłom nie jest po drodze z Kościołem. Trwa bezpardonowa walka z chrześcijaństwem na wielu frontach. Nie powinien dziwić nas także fakt, że w samym Watykanie szerzy się co raz bardziej ten nieznośny " swąd ". Przecież Św. Jan Paweł II głosem pełnym rozpaczy pytał - Francjo córko kościoła co się z tobą dzieje ?. Wszyscy dziś widzimy, co pozostało z Jego nauk i napomnień.
ponad 2 lata temu / Jonas
 
Co kraj, to obyczaj. Jedni wywalają św. Józefa ze szkoły poświęconej Jego imieniu, a ja robię remont kapitalny chałupy, po którym w salonie nad wejściem zawiśnie ikona św. Józefa. Remont, który jest niezrozumiany przez część mojej rodziny, uważany za niepotrzebny, jest robiony kosztem mojego "czasu wolnego", został zawierzony wsparciu właśnie św. Józefa. Zobowiązałem się prywatnie do wspomnianej ikony i świadczenia o pomocy świętego w takich działaniach. Świadczę: remont idzie niespiesznie, cały czas do przodu, murarka i ciesielka - znakomicie, gips-karton, nieznany w czasach świętego, nieco gorzej, ale daliśmy radę. Kolejny raz św. Józef pomaga mi w sprawach budowlanych. Jest w tym naprawdę dobry. Jak ktoś nie wierzy, niech spróbuje. Efekt będzie znakomity. A rozdzielacze państwa od kościoła, ci z artykułu? Jak wam sufit na głowę spadnie, to się nie zdziwcie.
ponad 2 lata temu / Pierre_
 
No tak, to klasyka u osób nie potrafiących argumentować samodzielnie - przyparte do ściany odsyłają do kogoś innego, byle tylko wykręcić się od coraz bardziej uwierającej dyskusji :)
ponad 2 lata temu / do Senciner616
 
Dyskusje semantyczne są typowo jałowe i mało wnoszą do meritum. Kończąc zatem ten wątek, polecam kole-dze/rzance @do Senciner616 artykuł ks. Józefa Kurowskiego o zasadach współżycia Kościoła we współczesnym państwie prawa z tygodnika Niedziela. Szczególnie rozdz. 3 Zasady autonomii i niezależności Kościoła i państwa. Jest w sieci. Linka nie podaję, bo nie byłoby to zgodne z zasadami komentowania. Będzie to przydatna i pouczjąca lektura. Nie mam wątpliwości. Miłego czytania zatem.
ponad 2 lata temu / Senciner616 @do Senciner616
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.