DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Francja ogranicza liczbę wiernych na Mszach świętych. W kościele co najwyżej sto osób

Francja ogranicza liczbę wiernych na Mszach świętych. W kościele co najwyżej sto osób
Bazylika Sacre Coeur w Paryżu, fot. Charles Platiau/Reuters

O to, aby w jednej Mszy uczestniczyło nie więcej niż sto osób zaapelował abp Eric de Moulins-Beaufort, przewodniczący Konferencji Biskupów Francji. W związku z wprowadzeniem przez władze Francji środków mających zabezpieczać przed szerzeniem się koronawirusa, hierarcha wskazał, że cały Kościół powinien uczestniczyć w „narodowej solidarności” w walce z COVID-19.

 

Abp Moulins-Beafort zwrócił się do instytucji kościelnych o rezygnację ze zgromadzeń liczących, zgodnie z zarządzeniem władz, powyżej stu osób. Zalecił również, aby w żadnych spotkaniach organizowanych przez Kościół nie brały udziału osoby powyżej 70. roku życia, ze względu na to, że są one szczególnie podatne na zarażenie się. Dotyczy to pielgrzymek, spotkań parafialnych, czuwań modlitewnych itp. Ruchy kościelne powinny zastanowić się też nad zasadnością odbywania zaplanowanych wcześniej spotkań.

 

Gdy chodzi o Msze święte i sprawowanie sakramentów, przewodniczący Episkopatu Francji prosi o przestrzeganie wprowadzanych środków ostrożności, takich, jak: nieprzekraczanie progu stu osób na niej obecnych oraz siadanie na co drugim krześle w co drugim rzędzie. Ponadto, tam, gdzie to możliwe, zaleca zwiększenie liczby Mszy w ciągu weekendu i zwolnienie osób powyżej 70. roku życia z obowiązku udziału w niedzielnej Eucharystii. 

 

Przyznając, że ograniczenia w dostępie do sakramentów będą powodem cierpienia dla katolików, abp de Moulins-Beaufort wskazał, że media katolickie proponują transmisje Mszy i Liturgii Godzin, choć jak zaznaczył, „nie zastąpi to zwyczajnego życia kościelnego”.

 

Przypomnijmy, że w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to m.in. zamknięcie granic dla obcokrajowców, a także poważne ograniczenia dla zgromadzenia się osób w jednym miejscu, niezależnie od okoliczności. Decyzja premiera sprawia, że na niedzielnych Mszach świętych, w kościołach będzie mogło przebywać jednocześnie co najwyżej 50 wiernych.

 

 

Źródło: KAI, TVP Info

WMa

 


DATA: 2020-03-13 23:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A to tam jeszcze tyle przychodzi na msze? Może się jednak nawraca córa Kościoła.
2 miesiące temu / Artur
 
We Francji, która uchodzi za kraj zlaicyzowany może byc 100 osób na Mszy, a u nas w kraju uważanym za katolicki tylko 50?!!! Boże ratuj!!!
2 miesiące temu / Polka
 
A przed czasem zarazy kościoły we Francji pękały w szwach...
2 miesiące temu / ena
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.