DZIŚ JEST:   21   LIPCA   2019 r.

XVI Niedziela zwykła
Św. Wawrzyńca z Brindisi
Św. Apolinarego
 
 
 
 

Francja i Niemcy przygotowują plan stworzenia „europejskich czempionów”

Francja i Niemcy przygotowują plan stworzenia „europejskich czempionów”
fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Po odrzuceniu fuzji francuskiego Alstoma z niemieckim Siemensem, Francja i Niemcy pracują nad przeglądem unijnych reguł konkurencji, aby stworzyć „europejskich czempionów” zdolnych do konkurowania z amerykańskimi i chińskimi koncernami międzynarodowymi.

 

Biorąc pod uwagę niechęć Komisji Europejskiej, kierowanej przez Jean-Claude’a Junckera, w sprawie przeglądu reguł odnoszących się do łączenia przedsiębiorstw, francuski dyplomata powiedział, że celem ich inicjatywy jest wpłynięcie na program następnej władzy wykonawczej UE, która zostanie wyłoniona po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. KE w nowym składzie zacznie pracę w listopadzie 2019 r.

 

Podczas rozmowy z dziennikarzami francuski minister finansów, Bruno Le Maire i jego niemiecki odpowiednik Olaf Scholz bronili idei stworzenia „europejskich mistrzów”, aby zapewnić konkurencyjność europejskiego przemysłu.

 

Le Maire argumentował, że Europa musi zbudować „prawdziwych mistrzów”, aby stawić czoła presji Chin w ciągu następnych dziesięcioleci. Z kolei Scholz zalecił przegląd przepisów unijnych, by firmy europejskie mogły wykorzystać skalę rynku europejskiego.

 

Wiceprezes Komisji ds. zatrudnienia, wzrostu i inwestycji, Jyrki Katainen częściowo podzielał stanowisko Paryża i Berlina, wskazując na „bardzo istotny wpływ” szybkich zmian technologicznych na rynek europejski. Dodał jednak, że kwestia fuzji przedsiębiorstw i tworzenia de facto oligopoli, zmniejszających konkurencję na rynku europejskim, musi być poddana gruntownej analizie, by nie doprowadzić do sytuacji, w której konkurencja na rynku UE zostanie ograniczona, ceny towarów i usług wzrosną, a jakość produktów pogorszy się.

 

Le Maire w przyszłym tygodniu udaje się z wizytą do Berlina, aby porozmawiać z ministrem gospodarki Niemiec, Peterem Altmaierem odnośnie ograniczenia wyłącznej kompetencji Komisji w zakresie polityki konkurencji. Jedna z propozycji przewiduje przyznanie przywódcom UE prawa do zmiany decyzji Komisji w sprawie fuzji. Francja i Niemcy szukają także rozwiązań, mających ułatwić zbycie przedsiębiorstw w razie problemów finansowych.

 

Za zmianami przepisów antymonopolistycznych opowiada się 19 krajów UE. Chcą one tworzyć wielkie korporacje zdolne do konkurowania na rynku globalnym z przedsiębiorstwami amerykańskimi i chińskimi.

 

Francuzi pracują nad większym planem wzmacniania przemysłu w UE. Ma on by gotowy do marca. Będzie przewidywał dofinansowanie z unijnego budżetu ogromnych inwestycji w innowacje i najnowsze technologie, w tym w sztuczną inteligencję. Paryż chciałby także rozwiązań protekcjonistycznych w zakresie handlu i inwestycji zagranicznych w newralgicznych sektorach Unii Europejskiej.

 

Komisja Europejska 6 lutego podjęła decyzję o zablokowaniu fuzji Siemensa i Alstom, mającej na celu stworzenie europejskiego mistrza w sektorze kolejowym, ze względu na negatywny wpływ, jaki wywarłoby to na rynek europejski i konsumentów.

 

Źródło: euractiv.com

AS

 

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana 52. Niemieckie rewolucje

 

Polonia Christiana 52

 

W numerze: prof. Tadeusz Marczak o powrocie kwestii niemieckiej, ks. prof. Tadeusz Guz o tym, jak rozumieć Niemców, rozmowa z prof. Bogdanem Musiałem. Ponadto: meandry socjalnej wolności, blizny Budapesztu i joga w psychoterapii.


DATA: 2019-04-04 10:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.