12 września 2019

Francja chce poprawiać relacje z Rosją. W tle nowy program zaufania i bezpieczeństwa

(REUTERS / FORUM)

Francja po pięciu latach od aneksji Krymu i nałożeniu unijnych sankcji chce naprawić relacje z Rosją. Ministrowie spraw zagranicznych i obrony rządu Macrona, Jean-Yves Le Drian i Florence Parly spotkali się w tym tygodniu w Moskwie ze swoimi rosyjskimi odpowiednikami: Siergiejem Ławrowem i Siergiejem Szojgu w celu ustanowienia „nowego programu zaufania i bezpieczeństwa”.

 

– Nadszedł czas, by zmniejszyć nieufność wobec Rosji – oznajmił Le Drian. – Nie zawsze mamy tę samą wizję – komentowała Parly, ale dodała, że ​​ważne jest, aby obie strony rozmawiały ze sobą, by „uniknąć nieporozumień i tarć”. Wśród tematów obrad znalazły się trwające kryzysy na Ukrainie i w Syrii, byłej francuskiej kolonii, w której Rosja jest głęboko zaangażowana we wspieranie rządu prezydenta Baszara al Asada.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Spotkanie „dwa plus dwa” nastąpiło po wymianie 70 więźniów między Moskwą a Ukrainą, wzbudzającej nadzieję na odwilż w stosunkach między obu krajami. Prezydent Emmanuel Macron w rozmowie telefonicznej z prezydentem Władimirem Putinem uznał wymianę więźniów za „ogromny krok w kierunku pokoju między dwoma krajami”. Ławrow powiedział francuskim gościom, że wymiana więźniów była dobrym znakiem i wyraził nadzieję, że „stosunki rosyjsko-ukraińskie ulegną normalizacji”.

 

David Cadier, badacz relacji międzynarodowych z uniwersytetu paryskiego komentował w francuskiej telewizji, że spotkanie „dwa plus dwa” odbyło się po raz pierwszy od 2014 roku. Wcześniej było to coroczne wydarzenie, ale po aneksji Krymu, Paryż wstrzymał rozmowy.

 

Pomimo pozytywnych sygnałów Cadier zauważył, że Francja na razie nie proponuje zniesienia sankcji unijnych wobec Moskwy, które zostały przedłużone na kolejne sześć miesięcy w czerwcu, ponieważ „nie ma prawdziwych postępów we wschodniej Ukrainie, nie ma zmniejszenia przemocy i nie ma wyraźnych konkretnych gestów Moskwy oprócz wymiany więźniów”. Przypomniał, że głównym celem Putina jest dopilnowanie, by Ukraina nie stała się członkiem NATO ani Unii Europejskiej. Rosyjski przywódca zawsze sprzeciwiał się ekspansji NATO na wschód.

 

Cadier zauważył, że jeśli narody zachodnie znajdą sposób na nadanie Ukrainie „specjalnego statusu”, który byłby akceptowalny dla Rosji, mogłoby to doprowadzić do rozwiązania kryzysu między Moskwą a Unią Europejską.

 

Macron ma nadzieję przekonać Putina do zmiany polityki wobec Ukrainy. Chce także „przekonać innych Europejczyków, zwłaszcza sojuszników, by nie martwili się potęgą Rosji”. Latem Macron mówił o chęci ustanowienia nowych relacji zaufania i bezpieczeństwa między Francją a Rosją, a także silnym i szczerym dialogu z Putinem. Zaprosił nawet lidera Rosji na rozmowy tuż przed szczytem G7 w zeszłym miesiącu. Uczestnictwo Rosji w G8 zostało zawieszone po aneksji Krymu w 2014 r.

 

Odwiedzający Rosję francuscy ministrowie nie wspominali o obawach dotyczących przebiegu wyborów samorządowych w Moskwie, które odbędą się w ten weekend. Władze nie zezwoliły wielu kandydatom anty-putinowskim na start w wyborach w stolicy, co wywołało wielkie protesty. Francja wcześniej krytykowała aresztowanie aktywistów uczestniczących w demonstracjach.

 

Źródło: cnsnoews.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 655 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram