DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Chrystusa Króla Wszechświata
Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Francja: złodzieje okradli XII-wieczną katedrę. Staranowali drzwi wejściowe

Francja: złodzieje okradli XII-wieczną katedrę. Staranowali drzwi wejściowe
fot. Jibi44 [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Złodzieje włamali się i okradli XII-wieczną katedrę z Oloron-Sainte-Marie, w południowo-zachodniej Francji. Do środka dostali się za pomocą umieszczonego na dachu samochodu tarana.

 

Jak podaje BBC, to bodaj pierwszy raz, gdy ponad 800 – letnia katedra została zaatakowana. Znajdująca się w Oloron-Sainte-Marie świątynia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku.

 

Włamywacze ukradli zabytkowe monstrancje, krzyże, kielichy i szaty liturgiczne. Biskup Bayonne i Oloron, Marc Aille określił zdarzenie mianem „świętokradztwa”, gdyż niektóre przedmioty liturgiczne były używane do dzisiaj. Przedstawiciel lokalnych władz wskazał przede wszystkim na kulturalne i historyczne straty wynikające z przestępstwa.

 

Do zdarzenia doszło o godz. 2.00 w nocy. Złodzieje dostali się do środka wyważając drzwi katedry za pomocą przymocowanego do dachu samochodu tarana. Podczas ucieczki użyli innego pojazdu. Leżące ok. 50 km od granicy z Hiszpanią miasteczko jest stałym punktem turystycznym dla pielgrzymów udających się do Santiago de Compostella. Policja wszczęła śledztwo.

 

Źródło: bbc.com

PR

 


DATA: 2019-11-05 09:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W tej pięknej katedrze byliśmy w ubiegłym roku idąc szlakiem Camino de Santiago fr. Chemin de Saint Jacques de Compostelle. To "pierwszy raz, gdy ponad 800 ? letnia katedra została zaatakowana". Dzisiaj zło jest nieprawdopodobnie agresywne, szczególnie wobec Kościoła. Francjo - córo kościoła, co się z Tobą stało. Często spotykaliśmy zamknięte kościoły, gdzie jeden kapłan dowiedzieliśmy się w rozmowie ma pod opieka np. 40 kościołów, gdzie Msza św. w danym kościele a więc i rejonie odbywa się np. 1 x na 2 miesiące, a nawet rzadziej. Sytuacja polskiego Kościoła jest zupełne inna ale mamy coraz częstsze i agresywniejsze ataki - w różnej formie. Jesteśmy świadkami i na naszej ziemi bezkarnych - niestety - profanacji, obrażania naszych Świętości, obrażania nas ludzi Kościoła. Ile jeszcze mamy znieść...Brakuje mocnego uderzenia pięścią w stół naszego Episkopatu - z okrzykiem: non possumus!!!
ponad 1 rok temu / Leon1
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.