28 listopada 2018

Francja: żeński zakon na granicy rozwiązania. Media twierdzą, że na skutek watykańskich wytycznych

(fot. REUTERS/Alessandro Bianchi )

Według informacji amerykańskiego portalu LifeSiteNews, francuski Zakon Małych Sióstr Maryi Matki Zbawiciela stanął na granicy rozwiązania. 34 na 39 sióstr woli odejść ze zgromadzenia niż poddać się nowym, watykańskim wytycznym rozmywającym ich dotychczasowy charyzmat.

Małe Siostry Maryi Matki Zbawiciela są francuskim zgromadzeniem założonym w 1939 r. przez Marię Nault, znaną później jako Matkę Marię od Krzyża. Zgromadzenie, którego charyzmatem jest troska o chorych i cierpiących, oddane jest w pierwszej kolejności gorliwej modlitwie. Na skutek zarządzenia odwołującego dotychczasową Matkę Przełożoną i ustanowieniu w jej miejsce trzech „komisarzy”, zgromadzeniu grozi likwidacja. Zdecydowana większość sióstr woli bowiem odejść niż poddać się wytycznym podważającym charyzmat w jakim ślubowały wierność Jezusowi.

Jak zaznacza Matthew Cullinan Hoffman, autor artykułu, głównym zarzutem wobec sióstr jest „zbyt wielkie” oddanie modlitwie, oraz przejawianie tradycyjnych form pobożności np. w postaci noszenia podwik, czyli szerokich welonów stosowanych przez kobiety już w średniowieczu. Dodatkowo, oskarżono je o poddanie się wręcz „dewiacyjnemu autorytaryzmowi” oraz myślenie w zbyt klasycznych kategoriach.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak czytamy na łamach LifeSiteNews: „oprócz pomocy starszym i potrzebującym, siostry oferują katechezy i ćwiczenia duchowe dla katolickich rodzin (…) jednak jeżeli obecny konflikt nie zostanie rozwiązany, ich posługa dla Kościoła wkrótce się skończy”.

Problemy sióstr zaczęły się w 2016 r., kiedy biskup Laval, Thierry Scherrer postanowił oddalić siostry od zarządzania prowadzonym przez nie domem chorych. Zarówno zakonnice jak i obsługa szpitala nie wyraziły na to zgody. Następstwem tej decyzji była kontrola i opublikowanie raportu ukazującego zgromadzenie w skrajnie niekorzystnym świetle. W wyniku impasu zwrócono się do Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Na podstawie orzeczenia Kongregacji, w 2017 r. odwołano ze stanowiska dotychczasową Matkę Przełożoną oraz siostrę zajmującą się nowicjatem. W ich miejsce powołano specjalną komisję składającą się z trzech osób, której zadaniem było przekonać siostry do reformy zgromadzenia. Na jej czele stanęła bezhabitowa s. Geneviève Médevielle, wykładowca etyki na katolickim Instytucie w Paryżu oraz autorkę książki „Migranci, Francja i my”. W swoich pracach broni nauczania zawartego w Amoris Laetitia przed „konserwatywnymi i tradycjonalistycznymi” ośrodkami.

W obronie sióstr powstała specjalna inicjatywa „Support Association for the Little Sisters of Mary Mother of Redeemer”, gdzie można podpisać petycję wzywającą do pozostawienia zgromadzenia w dotychczasowym kształcie. Autorzy inicjatywy wskazują, że poza podpisaniem petycji, najlepszym wsparciem będzie przede wszystkim modlitwa o pomyślne zakończenie sprawy.

Źródło: lifesitenews.com / soutienpsm.com
PR

 

Czytaj także:

Przemilczana rewolucja. Co czeka żeńskie zakony kontemplacyjne?

 

oraz:

JA KATOLIK

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram