1 grudnia 2020

Francja: władze chcą szczepić obywateli już od grudnia, ale martwią się sceptycyzmem

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Jason Taix))

Francuskie władze, które przygotowały pięcioetapowy plan szczepionkowy przeciwko COVID-19, martwią się, że wielu obywateli nie ufa szczepionkom nowej generacji i nie chce się poddać szczepieniu.

 

Jeszcze w tym tygodniu ma zostać wprowadzona strategia szczepień przeciwko COVID-19. Badania pokazują jednak, że zdecydowana większość Francuzów nie ufa szczepionkom.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kampania szczepień miałaby rozpocząć się pod koniec grudnia. Jako pierwsi szczepieniu zostałyby poddawane osoby starsze i mieszkańcy domów opieki społecznej oraz personel medyczny.

 

Prezydent Emmanuel Macron w orędziu skierowanym do narodu zapewnił, że kampanię szczepionkową będzie nadzorował specjalny komitet naukowy. By przezwyciężyć nieufność społeczeństwa zaproponował, aby w prace komitetu zaangażowali się przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego.

 

Mówił, że proces szczepień musi być klarowny, a wszelkie informacje na ten temat transparentne. Macron zapewnił, że nie będzie przymusu.

 

Rząd poważnie obawia się odmowy milionów Francuzów. Według sondażu IFO opublikowanego w niedzielę aż 59 proc. osób stwierdziło, że nie podda się szczepieniu.

 

Swoje obawy w związku ze sceptycyzmem wobec szczepień wyraził również premier Jean Castex. Z kolei specjalista chorób zakaźnych prof. Jean Paul Stahl przyznał, że ​​istnieje powszechny strach przed ewentualnymi skutkami ubocznymi szczepionek przeciw koronawirusowi.

 

Zdaniem profesora sceptycyzm istnieje również dlatego, że ludzie postrzegają szczepionki jako narzędzie używane przez rząd, a w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi nie ufa żadnej władzy. Nie chodzi jedynie o polityków, ale także władze naukowe itp.

 

Na zakup szczepionek w 2021 roku Paryż przeznaczył równowartość 1,75 miliarda dolarów. Zgodnie ze strategią urzędu ds. zdrowia – Haut Autorité de Santé – we Francji ma działać pięcioetapowy proces wdrażania szczepień, poczynając od osób najbardziej wrażliwych.

 

Początkowo rząd myślał o obowiązkowym szczepieniu wszystkich, ale zrezygnował z tej opcji ze względu na sceptycyzm społeczeństwa. Strategia nakreślona przez Haute Autorité de Santé tworzy pięć grup ludzi zgodnie z priorytetem szczepień.

 

W pierwszej kolejności akcja szczepionkowa będzie prowadzona w domach opieki społecznej zarówno dla osób starszych, jak i chorych, gdyż trwająca epidemia w sposób szczególny dotknęła rezydentów tych placówek pozostawionych bez właściwej opieki. Stanowili oni jedną trzecią wszystkich zgonów osób, u których stwierdzono występowanie wirusa SARS-CoV-2.

 

W fazie drugiej rząd przewiduje poddanie szczepieniom wszystkich osób powyżej 75. roku życia oraz wszystkich osób w grupie wiekowej 65-74, które cierpią na jakąkolwiek przewlekłą chorobę np. serca czy płuc.

 

W następnej kolejności, czyli w fazie trzeciej, szczepionki trafią do personelu medycznego i osób w wieku powyżej 50 roku życia, które chorują na choroby przewlekłe.

 

W czwartej fazie szczepieniom poddane zostaną osoby zatrudnienie w branżach wysokiego ryzyka, czyli pracujące na stanowiskach niezwiązanych z opieką zdrowotną, ale mające częsty kontakt z klientami, np. pracownicy urzędów. Szczepieniom w tej fazie mają być poddani także bezdomni.

Ostatnia, piąta faza, ma dotyczyć wszystkich dorosłych, czyli osób powyżej 18 roku życia, które nie mają żadnych podstawowych schorzeń i nie pasują do żadnej z powyższych grup.

 

Dzieci nie zostały skalsyfikowane jako grupa priorytetowa, ponieważ w większości przypadków łagodnie przechodzą zakażenie SARS-CoV-2.

 

Mimo, że wciąż trwa testowanie szczepionek, prezydent Macron oznajmił, że pierwsza faza szczepień ruszy jeszcze pod koniec tego roku, ewentualnie na początku stycznia. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia oraz unijny organ ds. zdrowia uważają, że masowe szczepienia mogłyby zacząć się najwcześniej w marcu przyszłego roku.

 

Osoby należące do grupy priorytetowej otrzymają od urzędu zdrowia we Francji kupon lub kod, z którym będą mieli się zwrócić do lekarza lub farmaceuty w celu podania się szczepieniu.

 

Jeśli Paryż zdecyduje się na szczepionkę opracowana przez firmę Pfizer / BioNTech, to akcja szczepień musiałaby najprawdopodobniej odbywać się w szpitalu ze względu na konieczność zapewnienia temperatury przechowywania szczepionki wynoszącej -70 ° C, co stwarza znaczne trudności logistyczne poza środowiskiem szpitalnym.

 

Faworyci w wyścigu o wynalezienie szczepionki przeciwko koronawirusowi korzystają z technologii bazującej na mRNA. Choć sam mechanizm znany jest od kilkunastu lat, to tego typu szczepionki nie zostały jak dotąd jeszcze nigdy zarejestrowane. Ta innowacyjność wywołuje obawy części społeczeństwa o ewentualną możliwość wystąpienia niepożądanych konsekwencji przyjęcia substancji.

 

 

Źródło: thelocal.fr / voanews.com

AS

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 393 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram