DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Francja: trwa chaos komunikacyjny. To efekt strajków przeciw reformie emerytalnej

Francja: trwa chaos komunikacyjny. To efekt strajków przeciw reformie emerytalnej
Zdjęcie ilustracyjne David Monniaux [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

Francja kolejny tydzień pogrąża się w chaosie komunikacyjnym. Trwa powszechny strajk w związku z planowaną reformą systemu emerytalnego, który pozbawi przywilejów niektóre grupy zawodowe. Obecne 42 różne systemy emerytalne maja być ujednolicone. Rząd zapowiada, że nie wycofa się z reform, bo w przeciwnym razie w 2025 r. zabraknie środków na wypłatę świadczeń.

 

Prezydent Emmanuel Macron, premier Edouard Philippe i inni ministrowie gabinetu spotkali się późną niedzielę, aby omówić sporną reformę, która, jak twierdzą potężne związki zawodowe w kraju, zmusi wielu do dłuższej pracy na niższe świadczenie. Ponieważ zarówno rząd, jak i związki zawodowe zobowiązały się do zachowania stanowczości, firmy zaczęły szacować koszty strajku, który rozpoczął się w zeszły czwartek, gdy około 800 tys. ludzi wyszło na ulice w całej Francji, masowo odrzucając plany wprowadzenia jednego systemu emerytalnego w miejsce 42. istniejących planów.

 

Wielkie problemy miały osoby na co dzień korzystające z komunikacji publicznej. W Paryżu czynne były jedynie dwie linie metra. Zamknięto szkoły, niektóre sklepy i hotele. Wiele osób zdecydowało się wziąć urlopy lub pracę zdalną. Tysiące innych nie miało wyjścia, jak tylko wcisnąć się w niebezpiecznie przepełnione pociągi podmiejskie i metro, których liczba została ograniczona do minimum.

 

Największe od lat niepokoje wzmogły presję na gospodarkę francuską osłabianą już od ponad roku z powodu cotygodniowych antyrządowych demonstracji tzw. „żółtych kamizelek,” sprzeciwiających się bezrobociu i słabnącej sile nabywczej pensji w związku z dekarbonizacją gospodarki. Wielu jest przeciwnych planom Macrona, który obiecał oprzeć kraj na solidnych podstawach ekonomicznych, przy czym wymaga to gruntownego zreformowania systemu emerytalnego. Właściciele firm obawiają się o wyniki finansowe i o dostawę towarów, jeśli strajk będzie się przedłużał, zwłaszcza, że demonstracje odbywają się w szczycie świątecznych zakupów.

 

W czwartek i piątek strajkujący zablokowali kilka magazynów paliwa, powodując długie kolejki na stacjach benzynowych. Według Alliance of Commerce, który reprezentuje 27 tys. supermarketów oraz sklepów odzieżowych i obuwniczych, zatrudniających prawie 200 tys. pracowników, pierwszy dzień przestoju spowodował już średnio 30-procentowy spadek sprzedaży. Związek lokalnych przedsiębiorstw ostrzegł, że przedłużające się niepokoje „mogą być śmiertelne dla wielu” małych firm.

 

Stowarzyszenie hoteli poinformowało, że rezerwacje w regionie Paryża spadły o 30-40 procent w pierwszym dniu strajku. Niepokoje odbiły się również na transporcie regionalnym i międzynarodowym, w tym liniach Thalys i Eurostar. Kilka lotów odwołano w pierwszych dniach demonstracji.

 

W poniedziałek chaos utrzymywał się i trzy główne związki kolejowe wezwały do nasilenia akcji protestacyjnych przed kolejnym strajkiem generalnym we wtorek. „W najbliższych dniach zalecamy unikanie transportu publicznego” – można przeczytać na stronie internetowej firmy RATP, która zawiaduje połączeniami kolejowymi, tramwajami, autobusowymi i metrem w metropolii paryskiej. Korzysta z nich codziennie około 10 milionów pasażerów. Jak podała spółka, tylko jedna trzecia linii kolejowych, łączących przedmieścia z centrum Paryża, będzie kursowała w godzinach szczytu w poniedziałek.

 

Dziesięć z 16 linii metra RATP zostanie zamkniętych, cztery będą oferować ograniczone usługi, a tylko dwie linie będą działać zgodnie z planem, ale z „ryzykiem zatoru” w godzinach szczytu. W niedzielę zamknięto 14 linii metra. SNCF, operator kolei międzymiastowej, ostrzegł przed potencjalnie „niebezpiecznym” przeludnieniem i „wyjątkowo skomplikowaną” podróżą. Od dwóch trzecich do trzech czwartych szybkich pociągów międzynarodowych miało kursować zgodnie z planem. W międzyczasie spodziewano się, że główne drogi stolicy będą bardziej zatłoczone niż zwykle.

 

Jean-Paul Delevoye, którego Macron wyznaczył do kierowania projektem reformy emerytalnej, miał ogłosić wyniki swoich miesięcznych konsultacji w poniedziałek, a następnie premier w środę miał przedstawić ostateczne szczegóły proponowanego planu reform. Rząd starał się złagodzić gniew związkowy obietnicami stopniowego wprowadzania nowego systemu. - Jestem zdecydowany doprowadzić reformę emerytalną do końca – deklarował premier Edouard Philippe w wywiadzie udzielonym czasopismu „Journal du Dimanche.” - Jeśli nie przeprowadzimy dziś gruntownej, poważnej i postępowej reformy, ktoś inny zrobi ją jutro, ale naprawdę brutalnie - ostrzegał.

 

Celem planowanej reformy jest likwidacja specjalnych planów, w ramach których niektórzy pracownicy mogą przejść na emeryturę po pięćdziesiątym roku życia i zastąpić go jednolitym systemem z równymi prawami dla wszystkich. Przed spotkaniem ministrów w niedzielne popołudnie kilku członków gabinetu zaproponowało złagodzenie reform. - Chcę, aby budżet państwa był zrównoważony, ale nie bądźmy dogmatyczni ... kalendarz jest otwarty do dyskusji – tłumaczył minister finansów Bruno Le Maire w France 3 TV. - Nie chcemy, aby zmiany były zbyt dotkliwe dla osób zainteresowanych reformami – dodał.

 

Dyskusje koncentrują się na grupach wiekowych, na które reforma będzie miała wpływ. W lipcu Jean-Paul Delevoye mówił, że reforma wpłynie na osoby urodzone w 1963 roku lub później. Wiceminister środowiska Emmanuelle Wargon zasugerowała,   że „rząd będzie elastyczny”. - Możemy różnicować, w jaki sposób każdy specjalny system emerytalny będzie łączył się z nowym systemem w różnych terminach i na różnych warunkach – mówiła.  Prawa emerytalne mają być ustalane proporcjonalnie na podstawie tego, ile lat przepracowano w nowym i starym systemie. Nowy system „będzie raczej pozytywny dla znacznej części obywateli francuskich”- oceniła minister.

 

Przywódca związku Hardline CGT Philippe Martinez powiedział, że będzie walczył, dopóki rząd całkowicie nie zrezygnuje z reformy.

 

Francja ma jeden z najbardziej hojnych systemów emerytalnych wśród krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Brakuje jednak środków na wypłaty emerytur. Macron w swojej kampanii wyborczej w 2017 r. obiecał gruntowną reformę.

 

Oficjalny wiek emerytalny to 62 lata, ale pracownicy kolei, zakładów energetycznych i niektórzy inni przechodzą na hojne emerytury po ukończeniu 50. lub 55. roku życia.  Zgodnie z ogólnymi zarysami reformy, każdy pracownik miałby gromadzić „punkty emerytalne” na osobistym koncie. Nikt nie dostałby mniej niż 1000 euro miesięcznie. Nowy system miałby wejść w życie w pełni w 2025 r. Oznaczałoby to zerwanie z istniejącą strukturą 42. różnych sektorowych programów emerytalnych, z których każdy ma inny poziom składek i świadczeń.

 

Obecnie wysokość świadczenia emerytalnego oparta jest na średniej z 25 lat pracy w sektorze prywatnym i ostatnich sześciu miesięcy w sektorze publicznym. Prezydent twierdzi, że system punktowy byłby sprawiedliwszy i prostszy. Co jednak najistotniejsze, nie powiększałby się deficyt środków na świadczenia emerytalne w związku ze starzejącym się społeczeństwem.

 

Niezależny komitet emerytalny prognozuje, że do 2025 r. system osiągnie deficyt w wysokości ponad 17 mld euro (0,7 proc. PKB), jeśli nic nie zostanie zrobione. Francuzi są głęboko przywiązani do utrzymania oficjalnego wieku emerytalnego na poziomie 62 lat, który należy do najniższych w krajach OECD. Pracownicy publiczni wykonujący uciążliwe lub niebezpieczne prace, mogą odejść na emeryturę znacznie wcześniej. Macron mówi im, że będą musieli pracować dłużej, ale unika szybkiego podniesienia wieku emerytalnego.

 

Jednym z pomysłów jest utrzymanie limitu 62 lat, ale ograniczenie zasiłków dla tych, którzy odchodzą z pracy przed 64. rokiem życia, i zwiększenie premii dla tych, którzy odejdą później. Związki sektora publicznego martwią się, że ich pracownicy wyjdą gorzej na proponowanych zmianach, ponieważ w obecnym systemie państwo rekompensuje chroniczny niedobór składek i wypłat w sektorze. Związki obawiają się również, że stracą głos na temat składek i świadczeń w ramach centralnie zarządzanego systemu punktowego. Premier Edouard Philippe wskazał, że można wprowadzić ustępstwa, kiedy reforma wejdzie w życie.

 

Deklarował, że opowiada się za kompromisem między „natychmiastową i brutalną transformacją”, dzięki której reformy będą miały zastosowanie do osób urodzonych po 1963 r., a klauzulą ​​„dziadka”, która wpłynie tylko na osoby wchodzące na rynek pracy od 2025 r. Rząd jednak nie chce zrezygnować z tworzenia systemu punktowego.  Największy związek Francji, nastawiony na reformy, umiarkowany CFDT, jest otwarty na pomysł systemu opartego na punktach. Inne związki CGT i Force Ouvriere, które w przeciwieństwie do CFDT są najsilniejsze w sektorze publicznym, całkowicie odrzucają reformę.

 

Źródło: reuters.com, france24.com

AS


DATA: 2019-12-09 13:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeszcze więcej przyjmować chętnych do darmowego życia na socjalu w EuroKołchozie a autochtoni to niewolnicy systemów socjalnych tzw. "dojne krowy". Jeszcze niedawno gadające humanitarne głowy lansowały pogląd, że przecież kraj o populacji 40mln. jest w stanie przyjąć do 10mln. nachodźców, którzy u siebie nie mogli nic stworzyć. Nie mówiąc już o porządnym, dobrze zoorganizowanym społeczeństwie i systemie opieki społecznej. Wszystko się wszystkim należy tylko najmniej tym co pracują w pocie czoła.
8 miesięcy temu / Tak, tak
 
@Hej Dokładnie. Uchodźcy mieli robić na Francuzów, a to Francuzi robią na uchodźców. Co na to Michnik i inni postępowcy? Jak w Polsce związkowcy protestowali przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego czy ruchomemu czasowi pracy to byli wyzywani od ciemnogrodu i tępoty. A Francuzi z których rzekomo mamy brać przykład jako z postępowych, to co?
8 miesięcy temu / trooper
 
Alo Francuzi???? Przecież rząd od lat wam mówił, że sprowadza tzw. uchodźców i innych kolorowych bo oni będą pracować na wasze emerytury i wierzyliscie. Na uchodźców pieniądze są na emerytury Nie!!! Do roboty do 70roku zycia
8 miesięcy temu / Hej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.