DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Francja: Święta Narodzenia Pańskiego pod znakiem strajków i protestów

Francja: Święta Narodzenia Pańskiego pod znakiem strajków i protestów
Paryż, fot. ©Norbu Wa/Wostok Press/Maxppp/Forum

Francuzi są zmobilizowani przeciwko reformie emerytalnej. Władze związków zawodowych zapowiadają protesty i strajki również w święta Bożego Narodzenia.

Nie będzie rozejmu na Boże Narodzenie, chyba że rząd powróci do rozsądku – powiedział sekretarz generalny CGT-Kolejarzy, Laurent Brun.

Reforma emerytalna paryskiego rządu zakłada m.in. zlikwidowanie specjalnych uprawnień dla emerytów oraz wprowadzenie systemu punktowego dla ludzi urodzonych po 1975 roku, od którego będzie uzależniona m.in. wysokość przyszłej emerytury oraz… wiek emerytalny.

 

Wszystkie zmiany szczegółowo omówił premier Edouard Philippe. Jego zdaniem dzięki nowemu systemowi emerytalnemu „wszyscy wygrają”.

Przeciwnego zdania są największe centrale związkowe we Francji. Laurent Berger, przewodniczący CFDT – największego związku zawodowego nad Sekwaną, stwierdził że władze przekroczyły „czerwoną linię”. Mimo że organizacja, której przewodniczy popiera uniwersalny system punktowy, to stanowczo sprzeciwia się przedłużenia okresu składkowego poprzez wprowadzenie tzw. wieku równowagi. Berger domaga się wycofania rządu z tego zapisu.

W mijającym tygodniu przedstawiciele rządu próbowali uspokajać napiętą sytuację. – Jest miejsce na negocjacje – powiedział minister gospodarki Bruno Le Maire,  podczas gdy minister zdrowia Agnès Buzyn wezwała związki, aby „nie zaogniały sytuacji”, ponieważ zmiany „są niezbędne dla postępu społecznego”.

Według związków zawodowych nieustannie przybywa protestujących na francuskich ulicach przeciwko zmianom, co widać m.in. w transporcie publicznym. Sukcesywnie spada ilość pociągów i autobusów wyjeżdżających na trasę – ich liczba oscyluje na poziomie 20 proc.

Protesty obejmują nie tylko sektor transportu. Udział w nadchodzącej mobilizacji przeciwko władzom zapowiedziała Rada Adwokacka, a związki zawodowe nauczycieli i policjantów chcą „zaostrzenia swoich protestów”. Niewykluczone również, że w najbliższych dniach w całej Francji zabraknie energii elektrycznej. Związkowcy zapowiedzieli bowiem zmniejszenie produkcji prądu przez elektrownie atomowe i wstrzymanie pracy elektrowni wodnych.

Według ostatnich sondaży 50 proc. Francuzów popiera rządowy projekt reformy. Przeciwko zmianom jest 48 proc. ankietowanych.

 

FLC


DATA: 2019-12-13 12:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Drodzy przedmówcy. Mówicie tu o skutkach, a więc efektach sytuacji we Francji. Przyczyna jest jedna: socjalizm u władzy...
2 miesiące temu / jac
 
A moim zdaniem Anka ma rację. Francuzi potrafią walczyć o swoje, a my Polacy poza niektórymi grupami zawodowymi tylko patrzymy co robi rząd i ewentualnie narzekamy. Tu nie chodzi o sianie zamętu tylko o poszanowanie nas wszystkich. Rząd się nie liczy z obywatelami.
2 miesiące temu / Arti1981
 
Anka, chcesz wyciągnąć ludzi na ulicę? Chcesz, żeby się krew polała? Tak ci dogryzły reformy w Polsce? Zabrały ci dach nad głową i chleb ze stołu ukradły? Założyły kajdany na ręce i zakneblowały usta? Nie siej zamętu! Z KOD-u jesteś?
2 miesiące temu / do @Anka
 
Tak się nieraz śmiejemy z tchórzostwa Francuzów, a oni potrafią wyjść na ulicę i zamanifestować swoje niezadowolenie przy reformach znacznie, znacznie mniej szkodliwych niż w Polsce
2 miesiące temu / Anka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.