DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Francja: sukces katolików. Rada Stanu odrzuciła ograniczenie liczby wiernych w kościołach

Francja: sukces katolików. Rada Stanu odrzuciła ograniczenie liczby wiernych w kościołach
Fot. Pixabay.com

Francuska Rada Stanu odrzuciła ograniczenie związane z pandemią, które zezwalały na obecność w miejscach kultu maksymalnie 30 osób jednocześnie. Najwyższy sąd administracyjny dał władzom trzy dni na zmianę dotychczasowego rozporządzenia, które zaskarżyła Konferencja Biskupów Francji (CEF). Liczba uczestników ceremonii religijnych ma być proporcjonalna do warunków danego miejsca kultu.

 

Delegacja episkopatu negocjuje w siedzibie premiera – pałacu Matignon w Paryżu „realistyczny limit” wiernych. Przedstawiciele francuskiego Kościoła rozmawiają z premierem Jeanem Castexem i apelują o zmiany w ograniczeniach, które umożliwią katolikom realnie uczestniczyć w Mszach świętych i nabożeństwach. Hierarchowie proponują możliwość zajęcia 30 proc. miejsc w kościele – poinformował rzecznik CEF Vincent Neymon.

 

Sędzia orzekający Rady Stanu w swoim werdykcie uznał „nieproporcjonalny charakter decyzji rządu, która ograniczała do 30 liczbę osób, którym wolno było uczestniczyć w ceremoniach religijnych w miejscach kultu”. Podkreślił, że nie ma ona uzasadnienia w sytuacji, gdy „żadna inna działalność nie została poddana takiemu ograniczeniu niezależnie od powierzchni lokalu”, napisała w swoim komunikacie Konferencja Biskupów Francji.

 

Organizacje katolickie zakwestionowały dotychczasowy limit 30 osób w środku argumentując, że kościoły i katedry są znacznie bardziej przestronne niż sklepy detaliczne, w których limit wynosi jedną osobę na osiem metrów kwadratowych.

 

„Kiedy widzisz obrazy z wczorajszej demonstracji z tak dużym tłumem i wiesz, że w dużych kościołach może być tylko 30 osób myślisz, że to absurd” – powiedział BFM TV biskup Nanterre, Matthieu Rouge. Hierarcha odnosił się w ten sposób do protestów w Paryżu przeciwko artykuł 24 ustawy o „globalnym bezpieczeństwie”. Na ulicach miast całej Francji protestowało bowiem łącznie 133 tys. osób.

 

Warto dodać, że zanim wprowadzono limit 30 osób w kościele, przez wiele tygodni uczestnictwo we Mszach świętych w ogóle nie było możliwe, ponieważ kościoły były pozamykane. Doprowadziło to do masowych protestów wiernych, a także odprawiania Mszy świętych bezpośrednio u drzwi kościołów. Na świeżym powietrzu bowiem regulacje nie były, aż tak radykalne.

 

 

Źródło: KAI, france24.com

WMa

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-11-30 07:36
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Hgs - cyt.: ''Nie ma szans Francja taka zawsze będzie i nic się nie zmieni i bardzo dobrze'' - Ta odpowiedź to wzorcowy przykład działania sług ''Niosącego światło''. Na czym to działanie polega? Na odbieraniu nadziei w moc Bożą.
1 miesiąc temu / E
 
@DNA jedz do Francji przekonasz się że nie ma na to szans
1 miesiąc temu / Hgs
 
[email protected] Nie baw się w Pana Boga. Co ty wiesz człowiecze. Szanse są zawsze, a świat przemja.
1 miesiąc temu / DNA
 
@Polka Nie ma szans Francja taka zawsze będzie i nic się nie zmieni i bardzo dobrze
1 miesiąc temu / Hgs
 
@Kefas 100% racji .Brawo.
1 miesiąc temu / Rex
 
przypomnijmy sobie nie tak dawne wpisy o TAKIE Francja bezbozna pada wiary nie ma calkowity upadek ale my Polacy nawrocimy spoganiala Europe my mamy misje boza i co? To Polska staje sie przykladem zaparcia Boga i niespotykanego w histrii tchorzostwa. Dotyczy to swieckich obojetnych i hierarchow kosciola; WSTYD i hanba
1 miesiąc temu / janek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.