DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Francja: „Rasista” dostał, na co zasłużył? Komentarze po głośnej napaści

Francja: „Rasista” dostał, na co zasłużył? Komentarze po głośnej napaści
Eric Zemmour. Fot. Reuters/Forum

Francja podzieliła się w reakcjach na uliczną napaść, której doświadczył znany prawicowy dziennikarz „Le Figaro”, pisarz i komentator telewizyjny Eric Zemmour. Dominują słowa wsparcia, jednak niektórzy ideowi oponenci publicysty próbują znaleźć słowa zrozumienia dla aktu agresji.

 

Na ulicy w IX dzielnicy Paryża, idący z torbami zakupów, publicysta doznał agresywnego, werbalnego ataku. Napastnikiem był młody muzułmanin Mehdi Korchi mieszkający w Orleanie, który wyjaśnił policji, że przyjechał tego dnia do Paryża, aby odwiedzić członków rodziny. Wyznawca Allaha obrzucił dziennikarza i jego matkę stekiem wyzwisk, a następnie opluł go. Całe zajście sfilmował, umieszczając nagranie w internecie, by pochwalić się swoim wyczynem.

 

Agresor tłumaczył, że zaatakował Zemmoura, bo „nie można z nim dyskutować, jest w tym zbyt mocny, debata jest niemożliwa”. W następnym filmiku, opublikowanym trzy dni później, próbował wyrażać pewien żal za to, co zrobił. Mówił też: – Przede wszystkim nie spodziewałem się spotkać Erica Zemmoura, człowieka, z którym całkowicie się nie zgadzam, z jego pomysłami i wszystkim co przekazuje. Kiedy go zobaczyłem, poniosło mnie. Dodał, że nie dotknął fizycznie dziennikarza. Napadnięty w szczerość skruchy nie wierzy. Zdaniem dziennikarza, słowa te padły pod naciskiem lewicowego adwokata agresora.

Wielu polityków, intelektualistów i dziennikarzy poparło Erica Zemmoura, nie zawsze dlatego, że zgadzają się z jego poglądami, ale przez chęć ożywienia uczciwej, intelektualnej debaty we Francji. Po prawej stronie, od Republikanów do Zjednoczenia Narodowego, głosy wsparcia kłębiły się na Twitterze przez cały miniony weekend. Solidarność z napadniętym wyrazili m.in: Marion Marchal, Marine Le Pen, Robert Ménard, Nadine Morano, Christian Jacob, Julien Aubert, a nawet przewodniczący Senatu, Gérard Larcher. Po lewej stronie wsparcie ograniczyło się tylko do kilku dziennikarzy i intelektualistów, takich jak Raphaël Enthoven, Jean-Michel Aphatie, Denis Olivennes, Caroline Fourest i Eric Naulleau. Zaskoczeniem była solidarność płynąca od związku zawodowego Force Ouvrière, który „sprzeciwia się wszelkim formom przemocy fizycznej w walce o idee”. Weekend stał również pod znakiem wsparcia Emmanuela Macrona, który długo rozmawiał z Erikiem Zemmourem przez telefon. Dziennikarz nazwał to „ gestem elegancji”, zaznaczając w audycji Face à l’info na kanale CNews, że nie podziela poglądów politycznych prezydenta.

Zupełnie odmienne były reakcje zwolenników skrajnej lewicy, widzących w Ericu Zemmourze wroga wielokulturowej Francji i nieskrępowanego progresywizmu. Nieszczęśliwy kandydat Francji Niepokornej (LFI) na mera XVIII dzielnicy Paryża, były piłkarz Vikash Dhorasoo zadeklarował, że widzi w agresji na Erica Zemmoura… dobrą wiadomość dla podniesienia poziomu cywilizacji kraju.

 

„Jeśli po raz pierwszy mu się to przytrafiło, to dlatego, że żyjemy w cywilizowanym państwie”, napisał na Twitterze, uzasadniając jednocześnie gest agresora pytaniem: „Czy można we Francji, w mediach, obrażać miliony ludzi rasistowskimi uwagami bez żadnej reakcji z ich strony? Przemoc niestety woła o przemoc” – filozofował dawny reprezentant Francji w piłce nożnej.

 

Kolejny satelita obracający się wokół planety LFI, działacz antypolicyjny Taha Bouhafs, napisał z kolei: „Eric Zemmour jest wielokrotnym przestępcą skazanym w szczególności za prowokowanie do nienawiści rasowej. Gdyby był w więzieniu, nie mógłby zostać zaatakowany na ulicy, pomyśl o tym, panie prezydencie, to dobra alternatywa, jeśli martwisz się o jego los”.

 

Bliski mu Madjid Messaoudene. wybrany z listy LFI radnym w Saint Denis, sugeruje, że „aby otrzymać wsparcie od prezydenta przez telefon, po ataku, trzeba być islamofobicznym intelektualistą”. Wreszcie, dziennikarz portalu Slate, Claude Askolovitch, uważa, że Eric Zemmour nie jest lepszy od napastnika, ponieważ obaj „należą do tej samej kategorii ludzi”.

 

„Człowiek, który pluje na Zemmoura jest po prostu kolejnym Zemmourem, bez książek i telewizji, ale Snapchat (aplikacja umożliwiająca wymianę zdjęć i filmów – przyp. red.) jest jego estradą: każdy ma swój teatr” – napisał Askolovitch.

 

Eric Zemmour nie chciał wnosić sprawy do sądu, ale o przeprowadzenie śledztwa zdecydowała prokuratura. Zdaniem adwokata karnisty Davida Curiela, „agresor ryzykuje wiele”. Za przestępstwa charakteryzujące się obelgami i umyślną agresją, zwłaszcza opluwaniem, grozi kara do trzech lat więzienia i 45 tysięcy euro grzywny. Ponadto, upublicznienie zdjęć szkodzących integralności osoby karane jest 5 latami więzienia i grzywną w wysokości 75 tysięcy euro.

 

Proces Mechdi Korchi przewidziany jest we wrześniu. Do tego czasu znajduje się on pod kontrolą policyjną i nie może przemieszczać się po Paryżu.

 

Franciszek L. Ćwik

 

 

 

 


DATA: 2020-05-07 07:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Za przestępstwa charakteryzujące się obelgami i umyślną agresją, zwłaszcza opluwaniem, grozi kara do trzech lat więzienia i 45 tysięcy euro grzywny. Ponadto, upublicznienie zdjęć szkodzących integralności osoby karane jest 5 latami więzienia i grzywną w wysokości 75 tysięcy euro." Matko jedyna... Chyba kogoś pogrzało z wymiarem kary...
22 dni temu / badu91
 
Jednak prezydent Emmanuel Macron pokazał klasę.
22 dni temu / Ryś
 
[email protected] A gdybyś spotkał siebie, to co byś sobie nawrzucał? Zdziwię się jeśli odpowiesz że nic. Porównywanie PIS do Macrona jest co najmniej chybione.
22 dni temu / DNA
 
Powinniśmy przejmować się takimi napaściami we Francji i na całym świecie zwłaszcza dokonanymi przez islamistów, we Francji od lat wybierano rządy liberalne, społeczeństwo w większości odrzuciło Boga, otwarło się na wszelkie podejrzane ideologie, teraz zbiera owoce czyli terroryzm ze strony imigrantów, niszczenie kościołów katolickich, poprawność polityczna ocierająca się o faszyzm, co dotyczy mediów oraz bat na wszystkich czyli wszechwładne sądy. Taki stan rzeczy dotyka niestety już w początkowej fazie Polski, więc zgłębiajmy to co dzieje się u nas i ubolewajmy nad naszą Ojczyzną. Obrona Europy jako całości nigdy nie wyszła nam na dobre, oprócz upajania się sławą - zwycięstwo Sobieskiego-nie przynosi nic, wręcz szkodzi. Polski rząd powinien jak Victor Orban sprzeciwić się złu, którego przykład idzie z UE, nie w słowach ale zerwać wszystkie układy uzależniające nas od UE,WHO,ONZ a na wszystkie inicjatywy Sorosa dać szlaban
22 dni temu / Ewelina
 
Do Viktor - czyżby to napisał Viktor Orban? nie wierze własnym oczom. ...a tak na serio wyrażanie obojętności wobec skali problemu który dotyczy Francji i całej Europy zachodniej to wyraz pogardy. Nie rozumiem jak można być wpatrzonym tylko we własne podwórko. Francuzi znalezli sie w sytuacji bardzo trudnej nie z własnej winy. Tam od dziesiątek ba setek lat działa masoneria której celem jest zniszczenie Francji i wygubienie narodu.I to samo dotyczy innych krajów. Oczywiście fajnie jest splunąc i odwracać głowę i mieć poczucie satysfakcji - mnie to nie dotyka. Ale warto zdać sobie sprawę że niebawem dojdzie we Francji jak i pozostałych krajach do strasznej wojny i rzezi. Dlatego trzeba tez pochylic sie nad problemami Europejczyków. A do czego sa zdolni muzułmanie to chyba wiemy począwszy od gwałtów po obcinanie głów a ofiarami tez będą dzieci francuskie, kapłani, duchowni..dlatego ja z wielką empatią patrzę na narody Europy - ich czeka ogromne cierpienie.
22 dni temu / lolas
 
Wcale mnie to nie dziwi. Gdybym ja spotkał Macrona czy innego PiSowca, to też bym mu nawrzucał co o nim myślę.
22 dni temu / Krikko
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.