DZIŚ JEST:   26   SIERPNIA   2019 r.

MB Częstochowskiej
Św. Joanny Bichier de Ages
Św. Teresy od Jezusa Jornet e Ibars
 
 
 
 

Profanacyjne wyburzenie francuskiego kościoła

Profanacyjne wyburzenie francuskiego kościoła

Proboszcz parafii Abbville w departamencie Somme na północy Francji i wierni są zaskoczeni i oburzeni decyzją lokalnych władz o zburzeniu miejscowego kościoła pod wezwaniem Świętego Jakuba. Wydarzenie to jest tym bardziej szokujące, że do biskupa diecezji Amiens, ks. Jean-Luca Bouillereta, nie wystąpiono z propozycją desakralizacji świątyni, co jest rażącym pogwałceniem prawa przez władze miasta, mających wsparcie lokalnej prefektury. W czasie profanacyjnego demontażu kościoła doszło do licznych aktów świętokradztwa, takich jak np. wrzucenie do przyczepy na gruz wielkiego krzyża.

 

"Rozbiórka kościoła Świętego Jakuba zaszokowała wielu mieszkańców Abbeville, po latach ciszy dotyczącej przyszłości budowli. Jestem zraniony tą pośpieszną decyzją. Dowiedziałem się o niej, tak jak większość mieszkańców miasta, z prasy i telewizji, już po aktach, które są nieodwracalne! W tej chwili kościół św. Jakuba jest wciąż przeznaczony dla kultu katolickiego. Domagamy sie jego naprawy lub wniosku o jego desakralizację, zgodnie z prawem republikańskim" – napisał w swoim oświadczeniu proboszcz, ks.Jean-Louis Brunel, podkreślając, że „władze miasta nie podjęły tego typu wymaganych działań”.

 

"Jestem zaskoczony tą pospieszną decyzją, bez powiadamiania o niej tych, których ona dotyczy, chociażby przez szacunek dla wspólnej pamięci, jaką reprezentuje budowla, która od lat znajdowała się w opłakanym stanie. To nie świątynię się niszczy, tylko wspólnotę chrześcijańską, którą w ten sposób się pogardza i rani" – kontynuował ks. Brunel. – "Jakże bulwersującym widokiem było wrzucenie ukrzyżowanego Chrystusa do przyczepy służb miejskich, by był „pochowany” w piwnicy muzeum. Rozbiórka świątyni, wydaje się, że planowana od dawna, rani dogłębnie serca mieszkańców Abbeville" – deklarował proboszcz parafii.

 

Biskup diecezji Amiens złoży skargę do sądu przeciw władzom miasta. Zapowiedział także zorganizowanie nabożeństw ekspijacyjnych.

 

 

Franciszek L. Ćwik 


DATA: 2013-11-28 15:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

moskale już burzyli świątynie a teraz cała ojropa i sama na siebie ściągnie karę.
ponad 5 lat temu / jozefbiega
 
Islam was was wszystkich wymorduje.
ponad 5 lat temu / krzyżak
 
Mój zięć spalił sekretarzyk z XVIII w. Drewno to drewno. A barbarzyńcy to barbarzyńcy.
ponad 6 lat temu / Mohair
 
Neogotyk, ale u nas w Polsce, byłby uznany za zabytek.
ponad 6 lat temu / Kuro-San
 
Biskup diecezji Amiens, ks. Jean-Luca Bouillereta, chyba za bardzo nie rozpacza, bo gdy Bractwo św. Piusa X odprawiali Msze św. w Amiens przed drzwiami katedry: ... dobrze mu było gdy wiedział o tym i co? nic nie zrobił. Ale ... jak czytamy na stronie WTK: "Tamtejszy ordynariusz, bp Jan Łukasz Bouilleret, mimo iż w mieście nie brakuje pustych kościołów, na dodatek chętnie użyczanych przez diecezję wspólnotom innowierczym, systematycznie odmawiał udostępnienia świątyni dla sprawowania tradycyjnej liturgii" To wprost o pomstę do Nieba wola! Proszę udostępnić linki niech ludzie zobaczą.
ponad 6 lat temu / Teresa
 
To jest "wiosna Kościoła"? Czy ci co plotą takie slogany to widzą? Czy nadal będą bredzić o "nowej ewangelizacji" czy jako piersi padną na kolana przed Najświętszym Sakramentem i uciekną się do Niego? A podobno to dopiero początek, meritum jeszcze przed nami, Kyrie eleison!
ponad 6 lat temu / Soplica
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.