DZIŚ JEST:   24   MARCA   2019 r.

III Niedziela Wielkiego Postu
Św. Katarzyny Szwedzkiej
Bł. Szymona Łukacza, męczennika
 
 
 
 

Francja: pomnik Jana Pawła II jest już bezpieczny! Wkrótce oficjalne odsłonięcie monumentu

Francja: pomnik Jana Pawła II jest już bezpieczny! Wkrótce oficjalne odsłonięcie monumentu
Pomnik św. Jana Pawła II w Ploermel. Fot. REUTERS / Stephane Mahe / FORUM

Zakończono prace związane z przeniesieniem pomnika papieża Jana Pawła II we francuskim mieście Ploërmel. Monument został przetransportowany 30 metrów od miejsca, w którym został ustawiony w 2006 roku i stoi teraz na terenie gimnazjum katolickiego Sacre Coeur.

 

25 października 2017 francuska Rada Stanu ogłosiła, że krzyż znajdujący się na pomniku św. Jana Pawła II w miejscowości Ploërmel musi zostać usunięty. Powód? Zgodnie z treścią ustawy z 9 grudnia 1905 roku jego obecność w przestrzeni publicznej jest niezgodna z prawem.

 

Wyrok ten wywołał zachwyt „postępowego świata”, który natychmiast uruchomił potężną machinę propagandową. Obrońcy krzyża na pomniku św. Jana Pawła II zostali zaprezentowani jako przedstawiciele... skrajnej prawicy. Lewakom nie udało się jednak  zastraszyć i zagłuszyć protestu środowich katolickich, w tym także przedstawicieli Polonii.

 

Wielkie poruszenie sprawa wywołała w Polsce. Głos zabrała m.in. była szefowa polskiego rządu – premier Beata Szydło, która powiedziała, że tego typu decyzjami francuskie władze próbują terroryzować Europejczyków dyktatem politycznej poprawności i wprowadzać obce nam wszystkim „wartości”.

 

To właśnie dzięki licznym protestom w tej sprawie merostwo 9-tysięcznego Ploërmel zdecydowało, że zwieńczony symbolem katolickiej tożsamości pomnik papieża -Polaka zostanie przeniesiony kilkanaście metrów dalej z terenu publicznego parkingu na teren prywatnego gimnazjum katolickiego Sacre Coeur.

 

Koszt przeniesienia pomnika (120 tys. euro, w tym 20 tys. euro dla władz Ploërmel za „odstąpienie monumentu”) poniesie diecezja w Vannes, której hierarchowie zwrócili się do wiernych o datki na ten cel.

 

Jak podaje agencja AFP, wokół papieskiego monumentu już w nowym miejscu zostanie zorganizowana „religijna przestrzeń skupienia i modlitwy poświęconej św. Janowi Pawłowi II”. Jej inauguracja odbędzie się 16 czerwca w obecności delegacji z Polski.

 

Jest to zgodność z francuskim prawem, poszanowanie sekularyzmu i decyzja Rady Państwa –  powiedział ojciec Christophe Guegan, proboszcz parafii Ploermel, dodając, że ma nadzieję, że „przyniesie to pokój miastu”.

 

Źródło: interia.pl, rp.pl

TK


DATA: 2018-06-13 15:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bezpieczny do czasu...
9 miesięcy temu / Ruben
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.