DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Francja: Niezadowolenie społeczne może „wymieść” Macrona i jego rząd [OPINIA]

Francja: Niezadowolenie społeczne może „wymieść” Macrona i jego rząd [OPINIA]
fot. POOL / Reuters/Forum

Żółte kamizelki, białe bluzy, czarne togi czy niebieskie kepi, takie i inne kolory ujrzy najprawdopodobnie jesienią na ulicach prezydent Emmanuel Macron.

Pandemia była nieoczekiwanym wytchnieniem dla rządu borykającego się od dwóch lat z rosnącym niezadowoleniem coraz szerszych warstw społecznych. Covid 19 skutecznie przyćmił to niezadowolenie, ale go nie wyeliminował. Co więcej, jeszcze bardziej go rozszerzył ukazując rozwarstwienie społeczne, niedofinansowanie służby zdrowia czy policji, rozbudowaną, wszechwładną, dobrze opłacaną biurokrację, ale niezdolną do skutecznego działania w sytuacji kryzysowej.

 

Wiele elementów wskazuje na to, że po zakończeniu kwarantanny dojdzie do drugiej, po protestatch żółtych kamizelek, fali rewolty społecznej, która może przybierać rozmiary tsunami. Tym bardziej, że pandemia uderzyła z ekstremalną siłą w pryncypia, na których opierała się euro-liberalna strategia Emmanuela Macrona.

 

Nagle okazało się, że ludzie z „nizin społecznych, palący papierosy i jeżdżący dieslami”, którzy dla Marcona byli „wiecznie jęczącymi leniami” stali się - głównie w szpitalnictwie - prawdziwymi bohaterami, którzy nie tylko ratowali ludzi, ale też zaopatrywali w żywność, sprzątali, wywozili śmieci i leczyli wysokopłatne elity pracujące zdalnie, często w swoich wiejskich rezydencjach. Owo „Nic” stało się pierwszą i drugą linią frontu sławioną teraz przez Élysée. Dla Emmanuela Macrona nie jest to zakręt, ale prawdziwy obrót o 180 stopni.

Wydaje się, że uzasadniona potrzeba uznania wyrażona przez żółte kamizelki i związkową koordynację szpitalną została dostrzeżona. Czy jednak werbalne deklaracje oznaczają rzeczywisty zamiar dimetranej zmiany dotychczasowej linii politycznej prezydenta? Wiele wsakzuje, że tak niestety nie jest. Świadczy o tym chociażby decyzja o odznaczeniu medalami, najbardziej zasłużonych w walce z koronawirusem. Ilustruje to wielką przepaść między ogromem potrzeb i oczekiwań służby zdrowia, a zasadniczo symboliczną naturą reakcji władzy wykonawczej.

 

Co prawda mówi się o premiach, ale ich przyznawanie i wysokość ma zależeć od władz każdego z departamentów. Pokazuje to, że rząd wciąż pozostaje w swojej księgowej logice, szukania za wszelką cenę oszczędności, co doprowadziło przed koronawirusem do pozbycia się 1 mld maseczek, których składowanie i wymiana były zbyt kosztowne. W wyniku takiej polityki, w obliczu pandemii, kraj stanął bezbronny: nie było maseczek, nawet dla szpitali, testów, kombinezonów, aspiratorów, środków dezynfekujących, nie mówiąc o braku łóżek reanimacyjnych.

 

Przyznanie premii personelowi medycznemu oznacza jednoznacznie, że nie będzie mowy o podwyżkach pensji, o które od lat się on upomina. Po zdecydowanych protestach, minister zdrowia ogłosił w końcu plan zwiększenia liczby pracowników szpitali, a zwłaszcza uelastycznienia godzin pracy, bez podania szczegółów.

 

Wydaje się, że władza niczego się nie nauczyła i nie wyciągnęła wniosków z pandemii.
Ryzyko ponownych, znacznie szerszych i ostrzejszych jesiennych protestów, jest tym bardziej realne, bo społeczeństwo odczuje bardzo gwałtownie skutki ekonomiczne kwarantanny. Dla wielu firm częściowe bezrobocie pracowników odgrywało pewną rolę uśmierzenia, które znieczuliło ból, ale da on o sobie znać po zniesieniu izolacji. Jest czymś ewidentnym, że spadek o 8 proc. PKB, nieunikniony wzrost bezrobocia, zamrożenie płac, spirala deflacyjna sprawią, że przebudzenie ekonomiczne będzie brutalne.

 

Władza będzie udawać, że zrozumiała Francuzów, wciąż kontynując dawny kurs makroekonomiczny zgodnie  z unijną taktyką „uciekania do przodu”, co poszerzy jedynie lukę dzielącą ją od większości społeczeństwa.  Emmanuel Macron dokonuje analizy sytuacji też z dawnego swojego puntu widzenia, więc nie może zrozumieć Francuzów, stając się bezradny.

Według tygodnika Valeurs Actuelles, „Centralna Służba Wywiadu Terytorialnego (SCRT) ostrzegła pałac Elizejski, że powrót Francuzów do pracy będzie gorący”.

 

Franciszek L. Ćwik

Czytaj także:
DATA: 2020-05-20 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

z pewnoscia nie poddadza sie propagandzie i oczekiwaniu na zabawienny zastrzyk i ten plan u nich nie bedzie mogl byczrealizowany
9 dni temu / olek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.