DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Francja: katedra Notre Dame nie zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat

Francja: katedra Notre Dame nie zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu, fot. Arina Lebedeva/TASS / FORUM

Sześć miesięcy po pożarze, który nawiedził Notre-Dame w Paryżu wiadomo, że odbudowa katedry nie skończy się za pięć lat, jak przepowiadał prezydent Emmanuel Macron. Po opóźnieniach spowodowanych zanieczyszczeniem ołowiem, władze nie mają w kalendarzu konkretnej daty oddania do użytku świątyni.

 

Według ministra kultury Francka Riestera, który sporządził sprawozdanie z postępu prac, „odbudowa Notre Dame w ciągu  pięciu lat nie jest już celem władz, ale „ambicją”, bo wydłużyła się  lista problemów, a wśród nich przede wszystkim pojawiło się ryzyko zanieczyszczenia ołowiem”.

 

Latem alarmujące wyniki badań sanitarnych sprawiły, że państwo nałożyło surowe środki ochrony na firmy pracujące na terenie katedry. - To znacznie spowolniło, a nawet sparaliżowało odbudowę sprawiając, że musowo odejść od pierwotnego planu jej pięcioletniej rekonstrukcji - powiedział ks. Benoist de Sinety, wikariusz generalny archidiecezji paryskiej, który będzie reprezentował Kościół katolicki w przyszłej instytucji publicznej odpowiedzialnej za kierowanie odbudową świątyni.

 

Kontrowersje wokół ołowiu rozpoczęły się 4 lipca, kiedy portal Mediapart ujawnił jego obecność wewnątrz i wokół katedry, od 400 do 700 razy większą od dopuszczalnych norm. Również Regionalna Agencja Zdrowia poinformowała 18 lipca o obecności „bardzo wysokiego” poziom ołowiu, co doprowadziło do natychmiastowego rozpoczęcia jego usuwania i ostrych środków ochronnych dla pracowników. Wydaje się, że są one zbyt rygorystyczne. Tak twierdzą szefowie firm pracujących przy katedrze i diecezja paryska. Jeden z kierowników budowy skarżył się na antenie radia Europel, mówiąc, że „co tydzień wymyśla się jakąś nową zasadę”.

 

„Co dwie godziny, robotnicy muszą przerywać prace na 45 minut – mówi ks. Benoist de Sinety. Natomiast Rektor katedry ks. Patrick Chauvet wskazuje, że „jest dużo biurokracji, a każde wejście i wyjście ludzi z placu budowy, musi być poprzedzone prysznicem, to wszystko trwa zbyt długo. Stracono dużo czasu na obecnym etapie zabezpieczania budowli” – ubolewa duchowny.

 

Prefekt Paryża, Michel Cadot broni jednak tych środków bezpieczeństwa, twierdząc, że nie sparaliżowały one prac przy katedrze. „Istnieją zasady, które są tu przywoływane i być może czuwający nad ich stosowaniem postrzegani są jak inkwizytorzy kontroli, ale oni wykonują swoją pracę i czynią to ogólnie dobrze”, dodał: „Gdybyśmy mieli wypadek, nie moglibyśmy sobie tego odżałować”.

 

„Oczywiście musimy szanować prawo pracy, ale istnieją również czynniki ludzkie, takie jak morale pracowników, którzy uważają, że nie mogą nie mieć prawa do wykonywania części swojej pracy”, odpowiada ks. Benoist de Sinety.

 

Duchowni są szczególnie zaniepokojeni demontażem rusztowania - tego, które otaczało iglicę w czasie pożaru - który przez sześć miesięcy nie posunął się do przodu. „Nie możemy iść za szybko, by nie popełnić błędu, ale nie możemy się spóźniać, jeśli chcemy, aby katedra wciąż stała” - podkreśla ks. Patrick Chauvet.

 

Rektor wskazuje, że rusztowanie znajduje się w niepewnej równowadze i że jego upadek może doprowadzić do częściowego zawalenia się trzech sklepień katedry. „Gdy tylko dochodzi do silnego podmuchu wiatru, wywołuje to u wszystkich stres” - mówi. Gdyby doszło do takiej tragedii, nie można by było mówić o żadnym planowanym terminie odbudowy świątyni – alarmuje ks. Chauvet.

 

Minister kultury Franck Riester próbował odpowiedzieć na te zarzuty, ogłaszając, że demontaż rusztowań ma się rozpocząć w listopadzie i potrwać do marca lub kwietnia przyszłego roku. Według pierwszych prognoz, faza zabezpieczenia katedry powinna zakończyć się w 2020 r.

 

Rekonstrukcja Notre Dame nie rozpocznie się przed latem 2020, ale architekt katedry, Philippe Villeneuve twierdzi, że „gdyby odbudowano ją taką jaka była przed pożarem, to pięć lat by wystarczyło na ukończenie prac”. - Problem w tym, że Emmanuel Macron powiedział, iż życzyłby „znaku współczesnego jeżeli chodzi o iglicę katedry, co nie jest ideą jej odbudowy w dawnym stylu – kontynuował w radiu RTL, Villeneuve.

 

Franck Riester twierdzi, że „wszystkie opcje są możliwe”. Pod koniec listopada ma być  powołana specjalna komisja, kierowana przez generała Jean-Louisa Georgelina, która rozstrzygnie o wyborze projektu odbudowy katedry. Istnieją już pomysły częściowego jej otwarcia dla wiernych i turystów przed zakończeniem robót. - Można sobie wyobrazić otwarcie drzwi katedry w 2024 r., nawet gdyby nie położono ostatniego kamienia budowy - przekonuje ks. Benoist de Sinety. Również architekt Philippe Villeneuve chciałby „szybkiego otwarcia katedry mimo  prowadzonych prac, bo nie przeszkodzi to w wykonywaniu robót na rusztowaniach czy w kładzeniu dachu” – deklaruje.

 

- Na razie nie wiemy w jakim stanie znajduje się sklepienie, ale jest pomysł otwarcia trzech lub czterech naw dla wiernych i turystów,  gdy zostanie zakończona faza zabezpieczenia świątyni – wyznaje ks. Gilles Drouin, który z ramienia diecezji ma zająć się urządzeniem i zagospodarowaniem odnowionej katedry. Jedno przynajmniej jest pewne: pieniędzy na jej odbudowę nie zabraknie. Sześć miesięcy po pożarze zebrano już 922 mln euro. Zdaniem Francka Riestera, „nie wiadomo czy tych pieniędzy wystarczy, ale państwo bierze za wszystko odpowiedzialność i wywiąże się ze swoich zobowiązań”.

 

Franciszek L. Ćwik


DATA: 2019-10-18 09:57
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mało który artysta jest w stanie oprzeć się pięknu i majestatowi gotyckiej katedry. Dlatego zarząd domu uciech, jakim stała się Francja, będzie szukał degenerata który w najbardziej efektowny sposób bezcześci wszystko czemu Notre Dame hołduje. Katedra jest ściśle powiązana z Francją i Francuzami, to od ich pobożności zawsze zależał byt katedry, obawiam się że globalizacja która związała jej byt z ogółem katolików, a także z każdym człowiekiem wrażliwym na piękno, odwleka tylko nieuniknione. Obawiam się również, że ruina jest najlepszym co może ją spotkać w dzisiejszym świecie.Bardzo chciałbym się mylić
ponad 1 rok temu / Bliźnierca
 
Moim zdaniem katedra Notre Dame powinna zostać w takim stanie jakim jest obecnie, jako ŚWIADECTWO KATOLICYZMU FRANCUZÓW W XXI WIEKU - dla potomnych. Już św. Jan Paweł II mówił do nich : "Francjo - najstarsza córo Kościoła co zrobiłaś ze swoją wiarą"? Może te zgliszcza obudzą jeszcze wiarę w przyszłych pokoleniach Francuzów ? No bo jak ją lewacy odbudują obecnie - to zrobią z niej w najlepszym razie muzeum, jeśli nie magazyn lub dyskotekę jak Holendrzy w katedrze gotyckiej w Maastricht. Ciekaw jestem czy muzułmanie wyrazili by zgodę na taką profanację meczetu ? Oj Francjo, Francjo jesteś teraz zaledwie Makaronową i mocno niestrawną potrawką wyznawców karczocha !
ponad 1 rok temu / Bernard Gui
 
Nie zostanie odbudowana do samej paruzjii a to już za tego pokolenia
ponad 1 rok temu / Henoh
 
Pewnie będą odbudowywać w tym samym stylu co Ruscy oddają wrak Tupolewa.
ponad 1 rok temu / Jot
 
Nie po to podpalili, żeby teraz odbudować, a darowana na ten cel kasa się przyda, może na meczet?
ponad 1 rok temu / panda
 
@Karol Dokładnie o to chodzi, żeby po odbudowie nie było to miejsce kultu katolickiego. Wypuścili już wiele balonów próbnych które pokazały że co by o nich nie mówić, Francuzi nie są na to jeszcze gotowi. Dlatego teraz będą to maksymalnie rozwlekać w czasie, jednocześnie za pomocą różnych socjotechnik urabiając społeczeństwo... i po wiekach wróci nierządnica do katedry jak za rewolucji
ponad 1 rok temu / IzajaszGB
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.