DZIŚ JEST:   23   LISTOPADA   2020 r.


Św. Kolumbana Młodszego
Św. Klemensa I, papieża
 
 
 
 

Francja: izba lekarska ostro o próbie zniesienia klauzuli sumienia w sprawie aborcji

Francja: izba lekarska ostro o próbie zniesienia klauzuli sumienia w sprawie aborcji
źródło: pixabay.com

Izba Lekarska we Francji stanowczo sprzeciwia się propozycji nowego prawa, która przesuwa próg aborcji na życzenie z 12. na 14. tydzień ciąży, a personel medyczny pozbawia prawa do sprzeciwu sumienia. Jest to pozarządowa inicjatywa parlamentarna, która w ubiegły czwartek (8 października) została przyjęta w Izbie Deputowanych.

 

W wydanym w ubiegłą sobotę oświadczeniu Izba Lekarska zauważa, że wbrew intencjom parlamentarzystów, nowe prawo nie sprawi, że aborcja stanie się we Francji łatwiej dostępna. Zniesienie natomiast klauzuli sumienia jest nieuzasadnione i stanowi bardzo niepokojący sygnał.

 

Zdaniem przewodniczącego Krajowej Rady Izby Lekarskiej, nowe prawo jest przejawem niezrozumienia roli lekarza. Skoro zmusza się go do wykonywania niektórych czynności, to jego rola została sprowadzona do świadczenia usług. Lekarz tymczasem – podkreśla Patrick Bouet – ma prawo oświadczyć, że w niektórych okolicznościach staje wobec konfliktu wartości.

 

Wyobraźmy sobie, że podczas kryzysu COVID pojawiłoby się prawo, które zakazywałoby przyjmowania pacjentów powyżej 80. roku życia. Czy w takiej sytuacji też mielibyśmy się zastosować do takiego nakazu? – pyta retorycznie przedstawiciel francuskich lekarzy.

 

Jego zdaniem, zniesienie klauzuli negatywnie wpłynie też na poczucie bezpieczeństwa u samych kobiet, które odtąd nie będą wiedzieć, czy lekarz dokonujący aborcji nie czyni tego wbrew swym najgłębszym przekonaniom.

 

Izba Lekarska w ostrych słowach krytykuje też postawę rządu, który nie zajął jasnego stanowiska w sprawie projektu nowego prawa i nie przygotował się na parlamentarną debatę w tej sprawie, choć była ona od dawna zaplanowana.

 

KAI

TK


DATA: 2020-10-12 18:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.