DZIŚ JEST:   29   WRZEŚNIA   2020 r.

Świętych Archaniołów
Michała, Gabriela i Rafała
 
 
 
 

Francja: ekshibicjonistka z Lourdes uznana za winną

Francja: ekshibicjonistka z Lourdes uznana za winną
fot. REUTERS/Regis Duvignau/FORUM
#PROFANACJA    #EKSHIBICJONISTA    #LOURDES    #FRANCJA    #SĄD    #PERFORMANS    #WYROK

W kontekście prowokacji i profanacji ze strony środowiska LGTB w Polsce okazuje się, że laicka Francja za naruszenie praw i uczuć katolików jednak jeszcze potrafi karać.

 

W Polsce rozmaita lewica twierdzi, że autorzy profanacji ze środowisk LGTB powinni pozostać bezkarni i istnieje jakiś specjalny niemal immunitet dla osób podejmujących takie działania. Przykład laickiej i „postępowej” Republiki Francuskiej pokazuje, że niekoniecznie. Nawet jeśli podobne działania usiłuje się przykryć teorią o „artystycznym performansie”.

 

Chodzi o „artystkę”, która sprofanowała grotę w Sanktuarium Maryjnym w Lourdes. Została co prawda ukarana tylko grzywną, ale sąd uznał ją jednak za winną. Urodzona w Luksemburgu Deborah de Robertis została ukarana przez sąd w Tarbes grzywną w wysokości 2000 euro. 1000 euro jest z tego „karą w zawieszeniu”.

 

Artystka-performerka weszła w 2018 roku nago do Groty cudownych objawień NMP w sanktuarium w Lourdes. Była odziana tylko w niebieski welon, a jej prowokacja miała miejsce podczas procesji eucharystycznej.

 

Ważny jest tu jednak sam wyrok skazujący. W przeszłości De Robertis uprawiała już ekshibicjonizm przed obrazem Mony Lisy w Luwrze, czy rzeźbami w muzeum d’Orsay. Sądy za każdym razem ją uniewinniały, co zachęcało ją do coraz bardziej radykalnych „happeningów”.
Wejście do groty katolickiego sanktuarium w Lourdes i profanacja świętego miejsca oburzyło wiernych. Skarga katolików potępiła „akt ekshibicjonizmu” i uznała to za pseudosztukę. Sąd to zdanie podzielił.

 

Adwokat „artystki” Marie Dosé twierdziła przed sądem, że „sądy karne nie są od rozstrzygania kto jest, a kto nie artystą”. Dodała, że nie wolno „ingerować w wolność słowa”. Po procesie zapowiedziała jeszcze, że złoży odwołanie. „Z perspektywy feministycznej, kobiety mogą używać swojego ciała jako środka wyrazu” - argumentowała z kolei sama „performerka”. Deborah de Robertis ogłosiła, że ​​nadal będzie używać ekshibicjonizmu jako „środka wyrazu”. Kara jest symboliczna, ale wyrok skazujący warto odnotować. Używanie sztuki i rzekomego wyrazu artystycznego do obrażania uczuć religijnych nie przechodzi gładko nawet w Republice, chociaż zapadały tu już różne wyroki w sprawach tego typu.

 

BD

Czytaj także:
DATA: 2020-08-08 23:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@leon Do meczetu nie ona popełznie bo jej strach na to nie pozwala. Wie że mógłby być to jej ostatni ''występ'' . I tu jest różnica między chrześcijaństwem a agresywnym islamem.
1 miesiąc temu / Neron
 
Adwokat jak chce to może też sobie nago występować przed sądem..... ale od naszych świętości precz!!!!!
1 miesiąc temu / Lila
 
Ciekawe jaki wyrok otrzymałaby za nawiedzenie meczetu?
1 miesiąc temu / Leon
 
Nie znam tych co tak robią i nie chcę znać, pytanie, dlaczego przychodzą do świątyń, do miejsc świętych. Nie mają pomysłu aby cokolwiek swojego stworzyć, można powiedzieć to są "zera", to pasożyty nie mają ochoty pracować. Mam żal że w mojej religii ukształtowano poczucie winy które nie pozwala ludziom aby się bronić, aby odpowiedzieć równie dosadnie.
1 miesiąc temu / Dor
 
Chyba rzeczywiście zbliżamy się do końca czasów, bo ludziom coraz bardziej wali na dekiel, a głupota aż przeraża. Widocznie za dobrze jest, musi przyjść wojna, głód, zaraza, to wtedy przyjdzie opamiętanie na to zblazowane pokolenie.
1 miesiąc temu / Paulus
 
Biedaczka chyba nie zdaje sobie sprawy że przed Sądem Bożym głupich tłumaczeń nie będzie, tylko prawda, a prawda jest taka że znieważyła święte miejsce uświęcone objawieniami Matki Bożej.
1 miesiąc temu / Polka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.