DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Francja: Dymisja premiera. Zbyt silnie zagrażał pozycji Macrona

Francja: Dymisja premiera. Zbyt silnie zagrażał pozycji Macrona
fot. printscreen youtube

Do dymisji podał się dotychczasowy premier Francji, Edouard Philippe. Polityk sprawował urząd przez ponad trzy lata. Jego następcą został Jean Castex, polityk związany z Nicolasem Sarkozym i Francoisem Filonem.

 

W czwartek 2 lipca prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że zamierza powołać nowy rząd, który będzie z nim pracować przez pozostałe dwa lata jego kadencji. Według francuskich komentatorów może być to odpowiedź na dobry wynik wyborczy w wyborach samorządowych ugrupowań opozycyjnych wobec prezydenckiej partii Republika Naprzód; Macron miałby uznać, że pozycja premiera Edouarda Philippe’a uległa zbyt dużemu wzmocnieniu. Rzeczywiście, premier jeszcze przed wyborami miał w sondażach wyższe poparcie od prezydenta; ze społeczną aprobatą spotkała się też forsowana przez niego polityka wobec kryzysu koronawirusa.

 

W efekcie w piątek Philippe podał się do dymisji. Politykę prezydenta ma teraz realizować nowy premier, Jean Castex, były dyrektor hospitalizacji w ministerstwie solidarności (2005-2006), dyrektor gabinetu ministra zdrowia Xaviera Bartranda. Za prezydentury Nicolasa Sarkozyego pełnił funkcje zastępcy sekretarza generalnego Pałacu Elizejskiego. Ostatnio grał główną rolę w walce z epidemią koronawirusa. Nowy premier twierdzi, że „politycznie jest w centrowej prawicy”i popierał François Fillona w wyborach prezydenckich w 2012 r.

 

Kształt nowego rządu jest jeszcze nieznany; według części ekspertów w związku z sukcesem wyborczym Zielonych, którzy zwyciężyli w wyborach samorządowych w szeregu dużych miast, prawdopodobne jest skierowanie do gabinetu Castexa przynajmniej kilku polityków o nastawieniu silnie lewicowym lub choćby ekologicznym.

 

Dziękując ustępującemu premierowi Macron zapowiedział zarazem „nową ścieżkę”, podkreślając zwłaszcza kwestie polityki zdrowotnej, opieki nad starszymi oraz „plan dla młodzieży”. Jedną z kluczowych kwestii ostatnich dwóch lat prezydentury Macrona może być reforma emerytalna; jej dotychczasowy kształt, popierany zarówno przez Macrona jak i Philippe’a, był przedmiotem szerokiej krytyki i ostatecznie utknął w parlamencie, do czego przyczynił się też kryzys epidemiologiczny.

 

Francuskie media przypuszczają, że Edouard Philippe może w roku 2022 rzucić rękawicę Macronowi i stanąć do wyborów prezydenckich. To może oznaczać dla Macrona bardzo poważny kłopot, bo jak dotąd w politycznej walce skupiał się na konflikcie z Frontem Narodowym Marine Le Pen. Nowy konkurent do najwyższego urzędu Republiki Francuskiej w postaci Philippe’a może okazać się gwoździem do trumny i tak już mało popularnego prezydenta. Były premier musiałby jednak najpierw znaleźć oparcie partyjne, co może nie być łatwe. Jego macierzyści Republikanie mają dziś także innych kandydatów na nadchodzące wybory prezydenckie.

 

Źródła: wp.pl, lemonde.fr

 

Pach, FLC


DATA: 2020-07-03 16:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.