DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Francja: do świątyń powraca publiczny kult

Francja: do świątyń powraca publiczny kult
Fot. Pixabay

Od soboty 23 maja możliwe jest we Francji publiczne sprawowanie nabożeństw. Należy jednocześnie przestrzegać norm sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa. Decyzja ta jest owocem orzeczenia najwyższego trybunału administracyjnego – Rady Stanu, która 18 maja nakazała rządowi zniesienie „ogólnego i bezwzględnego zakazu” gromadzenia się w miejscach kultu.

 

Zgodnie z decyzją Rady, rząd miał zastąpić zakaz wprowadzeniem środków ściśle proporcjonalnych do zagrożeń dla zdrowia oraz właściwych na początku procesu łagodzenia restrykcji związanych z COVID 19.

 

Zgodnie z dekretem opublikowanym w nocy w dzienniku urzędowym, uroczystości publiczne mogą być oficjalnie wznowione od soboty 23 maja. Odpowiedzialność za przestrzeganie norm sanitarnych spoczywa na administratorze miejsca kultu. Parafie będą musiały zadbać o to, by wierni zachowywali dystans społeczny, nosili maski i dezynfekowali swoje ręce przy wejściu. Dodano, że „obowiązek noszenia maski nie przeszkadza w jej tymczasowym zdjęciu w celu wykonania wymaganych obrzędów".

Dekret nie określa liczby metrów kwadratowych na jednego wiernego. Środki zawarte w dekrecie mają zastosowanie do „każdej osoby powyżej jedenastego roku życia”. Zaznaczono, że prefekci departamentów mogą zakazać otwarcia lub nakazać zamknięcie miejsca kultu, jeśli przepisy te nie są przestrzegane", precyzuje francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Wcześniej francuskie władze zapowiadały, że udostępnienie miejsc kultu na sprawowanie nabożeństw z udziałem wiernych będzie możliwe najwcześniej po 2 czerwca.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2020-05-23 09:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zapamiętam wam to rządzący podczas wyborów. Tak odebrać ludziom mozliwosc kultu. Aborcje nadal mozna dokonywac. Nie mamy rządu ktory jest prawicowy. To jest wilk w owczych skorach. SzÓmowski fotografuje sie z Matką teresa aby ludzie mu zaufali a wokół podejrzenia do zbicia fortuny na maseczko lekarstwo szczepionkach.. Nawet wyglad lucyfera.
2 miesiące temu / TakaPrawda
 
Czyli, nawet w zlaicyzowanej Francji nie narzucono limitów wiernych ale za to "miłościwie nam panujący" w Polsce, a jakże katolicy miłujący Kościół, ograniczają ile w lezie. Na dodatek, w maskach i poprzez przyjmowanie Jezusa do rąk. Jak mówią złośliwi, rzekomo dlatego, że grasuje On po kościele zamiast koronawirusa i o zgrozo widziano Go pod postacią Hostii.
2 miesiące temu / taki 1
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.