DZIŚ JEST:   03   CZERWCA   2020 r.

Św. Karola Lwangi i towarzyszy
Św. Jana Grande
 
 
 
 

Francja: do domu starców nie przyjęto zakonnicy. Nie chciała zdjąć habitu

Francja: do domu starców nie przyjęto zakonnicy. Nie chciała zdjąć habitu
Zdjęcie ilustracyjne. Autor: Robert Frank Gabriel (Flickr: Nun Deep in Prayer) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], Wikimedia Commons

Dom spokojnej starości w miejscowości Veosul (departament Haute-Saone), prowadzony przez miejskie Centrum Akcji Socjalnej nie przyznał zakwaterowania zakonnicy, która odmówiła zdjęcia kornetu i habitu. Argumentowano, że „ze względu na laicki charakter ośrodka, nie akceptuje się żadnych ostentacyjnych znaków przynależności do wspólnoty religijnej”.

 

Ta bulwersująca historia wydarzyła się 19 listopada, a podała ją stacja France Bleu. Przypomina to najgorsze czasy z początków XX wieku, kiedy to w masońskiej Republice, np. komunistyczne władze lokalne zabraniały noszenia na ulicach miast habitów i sutann.

 

Zakonnica, o której mowa, spędziła całe życie w klasztorze w Drôme. W październiku 2018 r., mając już ponad 70 lat, postanowiła na starość wrócić do swojego regionu pochodzenia w Haute-Saône. Złożyła podanie o przyjęcie do domu socjalnego dla osób starszych w Vesoul, zarządzanym przez Miejskie Centrum Akcji Socjalnej (CCAS). Zakonnica przyjechała do Vesoul w styczniu 2019 roku i znalazła się na „liście oczekujących” na mieszkanie w domu spokojnej starości. Mieszkała tymczasowo w miejscowej parafii. W lipcu tego roku CCAS z Vesoul poinformowało ją, że wniosek został zaakceptowany i wkrótce zostanie jej przedstawiona propozycja mieszkaniowa. Ale pod jednym warunkiem.

 

W przesłanym piśmie  CCAS zaznaczyło, że ​w jego domach „mieszkańcy mogą mieć swoje preferencje i przekonania”, ale ze względu na zasady „laickości ośrodka nie akceptuje się żadnych ostentacyjnych znaków przynależności do wspólnoty religijnej”.

 

Oznaczało to, że siostra mogła uzyskać mieszkanie tylko wtedy, gdy zdejmie swój strój religijny, który nosiła przez całe dorosłe życie. Zgodzono się tylko na „dyskretne” noszenie krzyża.

 

Zakonnica na tego typu administracyjne „przeniesienie do stanu świeckiego” nie wyraziła zgody. Parafia, w której siostra tymczasowo oczekiwała na przydział pokoju, rozpoczęła poszukiwania dla niej lokalu za pośrednictwem agencji nieruchomości. Problem w tym, że ta starsza już osoba niezbyt nadaje się do prowadzenia samodzielnego życia.

 

Jeszcze raz okazuje się, że państwowa opieka socjalna nie jest czystą formą solidarności społecznej i charytatywnej, ale bywa podporządkowana ideologii. Opiekujący się siostrą kapłan, w swoim biuletynie parafialnym decyzję ośrodka nazwał aktem antychrześcijańskiej fobii i fałszywą interpretacją zasady laickości państwa. Przypomniał w tym kontekście przypadek muzułmańskiej matki ucznia, którą na sali obrad regionu Burgundii poproszono o zdjęcie islamskiej chusty. Ta nie tylko tego nie zrobiła, ale sugerujący zdjęcie hidżabu deputowany został napiętnowany za próbę łamania prawa.

 

Proboszcze z Vesoul zauważa, że strój zakonnicy nie może nikomu szkodzić, bo nie jest znakiem jakichś rewindykacji religijnych, jak w przypadku islamu, ale stanowi po prostu symbol konsekracji. Dodajmy, że jest to przecież także część dziedzictwa historycznego Francji. 

 

Redakcja France Bleu z Besançon skontaktowała się z prezesem CCAS z Vesoul Claudem Ferry, który stwierdził, że dla niego „sprawa jest zamknięta”, bo ​​zakonnica „nie chciała zaakceptować wspólnego dla wszystkich pensjonariuszy regulaminu”. 

 

Jak na ironię, merem 16-tysięcznego Vesoul jest Alain Chretien, którego nazwisko w wolnym tłumaczeniu oznacza…„chrześcijanina”. Jest to dawny polityk centroprawicy (UMP), który wspiera obecnie partię prezydencką LREM.

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2019-11-20 07:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zakonnica na starość zostaje oddana do domu starców. Jakiś dziwny ten klasztor...
6 miesięcy temu / Cawilian
 
brzydko postąpił dom starców, że chce niepotrzebnie ingerować w ubrania swoich podopiecznych. Wystarczyło prać jej te zakonne ubrania i niech sobie w nich chodzi/leży skoro chce. brzydko postąpiło zgromadzenie tej zakonnicy, że odsyła ją do domu starców, odrzuca jak śmiecia. Bo w to, że sama tak postanowiła nie wierzę, a nawet zakładając, że tak było to decyzję i tak podejmuje przełożona. niemądrze postąpiła zakonnica, dla której kawałek tkaniny jest ważniejszy niż cokolwiek innego, w tym szacunek dla cudzych zasad. No, chyba, że specjalnie się uparła, żeby nie zostać odesłaną z miejsca, które uważała za swój dom do obcego miejsca, w którym ma gorsze warunki do pielęgnowania swojego życia duchowego dom zakonny z pewnością częściej jest odwiedzany przez kapłana i posiada bibliotekę bogatą w literaturę religijną i oznacza to dla niej utratę kontaktu ze wspólnotą bo kurtuazyjne wizyty od święta to nie to samo.
6 miesięcy temu / anna
 
Dosyć dziwny jest ten tekst i wydaje się, że dość poważna Redakcja powinna dać sobie spokój z podawaniem takich banialuk. Po pierwsze - jeżeli to jest faktycznie zakonnica, to obowiązkiem zakonu jest opieka nad nią i żadne zgromadzenie zakonne nie wyśle swojego członka do świeckiego domu opieki. Jeżeli tak nie jest, to jedynie hańba dla zgromadzenia. Po drugie - jeżeli osoba ta została wydalona z zakonu, to nie ma prawa nosić stroju zakonnego.
6 miesięcy temu / prawda nas wyzw
 
Co się dziwić upadłej Francji. Ta zakonnica powinna być wzorem do naśladowania dla polskich kapłanów, którzy sutanne wkładają na siebie od wielkiego święta. Widzę jak księża wchodzą do Kościoła, do zachrystii w zwykłych ciuchach niczym się nie różniąc od innych mężczyzn, już nawet nie mają koloratek, a za chwilę są już przy ołtarzu w ornatach. To jest hańba jaką okrywają kapłaństwo. To już jest tak nagminne, że stało się normalne i powszechne. Oczywiście są jeszcze wyjątki i chwała im za to, że choć są już tak nieliczni to nie wstydzą się ubioru kapłana. Mówię tu tylko o modernistach bo to oni najwyraźniej nie wiedzą tak naprawdę kim są i Kogo reprezentują. I żeby to dotyczyło tylko młodych, niedouczonych, którzy formacji duchowej nie liznęli w modernistycznych seminariach ale kapłani z kilkudziesięcioletnim stażem niczym się od nich nie różnią. I dziwić się, że ksiądz nie ma poważania. Sami na siebie bicz kręcą. A owa zakonnica winna być w
6 miesięcy temu / Daro
 
Chodzi o podwojne standardy. W stosunku do zydow i muzulmanow takich obostrzen nie ma.
6 miesięcy temu / @trooper
 
Skoro nie akceptowała regulaminu to dziękuję. Nikt nie każe jej tam mieszkać. A dlaczego ta zakonnica nie może reszty życia spędzić w klasztorze tylko w domu opieki? Przecież we Francji klasztory pustoszeją. A domy księży emerytów?
6 miesięcy temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.