DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Francja: dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła? Błędy w wychowaniu i katechezie

Francja: dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła? Błędy w wychowaniu i katechezie
Fot. Pixabay

Duszpasterstwo nie utwierdza młodych ludzi w wierze. Być może dlatego, że ma ono wydźwięk zbyt humanistyczny, koncentruje się na wartościach dzielenia się, gościnności, wielkoduszności. A zatem na ideach, które nie są typowo religijne – podkreśla francuski socjolog Yann Raison du Cleuziou, badający proces sekularyzacji w swym kraju.

 

 

W ostatnich dziesięcioleciach społeczeństwo francuskie uległo głębokiej dechrystianizacji. Przejawia się to szczególnie wśród ludzi młodych poniżej 25. roku życia. Tylko jedna czwarta z nich została ochrzczona, a jedna piąta uznaje się za katolików.

 

Świadectwem postępującej we Francji sekularyzacji są niedawne badania przeprowadzone na zlecenie dziennika „Le Monde”. Potwierdzają one na przykład, że zaledwie 2 procent Francuzów chodzi co niedzielę do kościoła, zaś tylko 56 procent zna na pamięć modlitwę „Ojcze Nasz”.

 

Badaniem procesu zeświecczenia zajmuje się socjolog Yann Raison du Cleuziou. Zauważa on, że odejście katolików od Kościoła jest związane na pewno z przemianami, jakie dokonały się w społeczeństwie. Istotną rolę odegrała tu jednak postawa samych rodzin, które w pewnym momencie zaniedbały przekaz wiary nowym pokoleniom. Błędną strategię zastosowano też w katechizacji. Za mało w niej było wiary, a za dużo treści czysto humanistycznych – uważa du Cleuziou.

Jest to związane z przemianami w samym Kościele. Począwszy od lat 70. część katolików ma problemy z przekazem wiary swym dzieciom. Niektóre rodziny katolickie postanowiły, że młode pokolenia same powinny sobie wybrać swą duchową drogę. W konsekwencji przestano im przekazywać wiarę ojców – podkreśla badacz.

 

W przekonaniu socjologa, brak zainteresowania wiarą wśród młodych stawia też pytanie o jakość katechezy i duszpasterstwa. Tylko 20 proc. młodych poniżej 25 roku życia uznaje się za katolików, a przy tym wielu z nich korzysta z katolickiej oświaty. – To pokazuje, że duszpasterstwo w szkołach nie utwierdza ich w wierze. Być może dlatego, że ma ono wydźwięk zbyt humanistyczny, koncentruje się na wartościach dzielenia się, gościnności, wielkoduszności… A zatem na ideach, które nie są typowo religijne. W konsekwencji młodzi odnoszą wrażenie, że chrześcijaństwo nie jest im potrzebne, bo mogą żyć tymi wartościami bez wiary. Oni po prostu nie widzą, co nowego mogłaby wnieść do ich życia wiara – powiedział Radiu Watykańskiemu du Cleuziou.

Badacz zauważa, że pomimo radykalnej sekularyzacji, jaka nastąpiła w ostatnich dziesięcioleciach, katolicyzm nadal pozostaje ważnym czynnikiem charakteryzującym francuskie społeczeństwo. Wynika to również z nowej postawy praktykujących katolików, którzy świadomi zachodzących przemian stali się tym, co Benedykt XVI określił mianem kreatywnej mniejszości.

Katolicyzm stał się mniejszościowy, ale pozostaje obecny w społeczeństwie francuskim i paradoksalnie ta obecność jest bardziej widoczna, niż w latach 70., kiedy był on większościowy – uważa analityk.

 

Na przykład podczas ostatnich wyborów prezydenckich katolicy byli bardzo aktywni, bardzo obecni w polityce, co nie zdarzało się od kilkudziesięciu lat. Wynika to z tego, że zdali sobie oni sprawę z tego, że są mniejszością. Jako mniejszość lepiej się organizują, by wywierać wpływ, podczas gdy wcześniej, kiedy byli większością, nie czuli takiej potrzeby, by bronić własnych interesów, negocjować swego poparcia w zamian za obietnice w kwestiach konserwatywnych czy bioetycznych – powiedział du Cleuziou.

 

 

Źródło: vaticannews.va / KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2020-09-08 16:55
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a w Polsce jak prowadzona jest katechizacja? Wiara to najpoważniejsza sprawa dla każdego człowieka i nie można jej uczyć/katechizować w sposób taki który uczy ludzi dziecinnego podejścia do wiary. Dzieci po katechizacji powinny znać katechizm w wersji dla dorosłych - a ponieważ tzw niebieski katechizm z tak 90-tych jest przesycony neomarksizimem powinno się uczyć katechizmu św Piusa X. Co wynika z obecnej katechizacji szkolnej jak każdy kapłan wie że bierzmowanie to jest "uroczyste pożegnanie z kościołem"
4 miesiące temu / Tom
 
Przyczyną jest brak wiary. Wszystko jest oparte na religii i legalizmie. Poziom katechetow i katechezy jest bardzo słaby podobnie jak kazan w kosciolach. Malo kto glosi Ewangelie, malo kto wzywa do nawrocenia. Kosciol jest jak synagoga z czasow Chrystusa-pelna faryzeuszy bez wiary i bez relacji z Bogiem, mowie zarowno o duchownych jak i o swieckich w Polsce.
4 miesiące temu / Gab
 
jest jasne przecież
4 miesiące temu / do Krzys59
 
Przykre ,ale u nas w Polsce może tylko trochę jest lepiej!oczywiście winni rodzice i cała atmosfera ????! Siedmiolatki nie potrafisz zrobić znaku krzyża! Żeby wierzyć nie trzeba chodzić do kościoła,często padające zdania,! Niedziela bez kościoła bo trzeba odpocząć ,dzień zwykły -szbko każdy w swoją stronę na znak krzyża nie ma czasu! Zni kj ad wiedzy oBogu! To nie tematy mało religijne to nie wina tematów, .wina ????! Przy wspólnym obiedzie nie można podjąć tematu wiary ? Można ,na każdy dzień dyskusja w obranym wcześniej przez Mamę temacie! I tak aż do dorosłości. Wciąga i wiele daje! Trzeba tylko trochę Chcieć!
4 miesiące temu / Adi1302
 
Trzeba przekazywać wiedzę o religii-liturgice, dogmatyce, etyce i historii Koscioła. a nie jakąś "katechezę". Tak było dawniej i skutkowało.
4 miesiące temu / Zbigniew
 
do Gość katolik: upadek wiary we Francji zaczął się w XVIII w. Posoborowie nie jest winne całego zła świata :. Choć trzeba przyznać, że wpływ modernizmu na duchowieństwo katolickie odegrał niemały wpływ w odchodzeniu od wiary, na szczęście ostatnimi czasy sól odzyskała częściowo swój smak, np. arcybiskupem Paryża jest obecnie abp. Aupetit, obrońca katolickiej moralności zwłaszcza w kwestiach seksualnych i bioetycznych.
4 miesiące temu / Krzysztof
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.