DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2019 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Francja: dalsze antykatolickie ataki i profanacje

Francja: dalsze antykatolickie ataki i profanacje

We Francji nie ustają ataki na miejsca i przedmioty kultu katolickiego. Po raz kolejny doszło w Bretanii w miasteczku Plouay do zniszczenia figury Matki Bożej z Lourdes. Wandale odcięli głowę z figury. Natomiast w Saint-Symphorien w departamencie Gironde chuligani weszli do kościoła i zniszczyli mszał. Porozrzucali po posadzce jego części. Kilkanaście stron wrzucili do kropielnicy. Poprzewracali także krzesła. Dochodzenie prowadzi żandarmeria z Saint-Symphorien-Villandraut.

 

Z kolei w nocy z niedzieli na poniedziałek nieznani sprawcy podpalili kaplicę Świętego Wincentego a Paulo w Ozanam, dzielnicy Carcassonne, na południu Francji. Czyn ten wywołał oburzenie zarówno władz lokalnych jak i kościelnych. Na miejsce pożaru przybył sub-prefekt Limoux, Sébastian Lanoye i mer Jean-Claude Pérez, który potępił „ten skandaliczny i nie do zaakceptowania czyn, uniemożliwiający ludziom praktykowanie religii”. Sébastian Lanoye wskazał na „oburzenie prefekta w obliczu tego pożaru, tak ohydnego i głupiego”. Określił ten czyn jako „akt nikczemny, którego nie można niczym usprawiedliwić”.

 

Wikariusz generalny ks. Luc Caraguel, reprezentujący ordynariusza diecezji tuluskiej, ks. bp. Alaina Planeta, stwierdził, że jest „zaszokowany zniszczeniami”. Spalono księgi, szaty, naczynia liturgiczne i krzyż w zakrystii, co wskazuje, że nie był to akt zwykłego wandalizmu, ale zaplanowany czyn wymierzony w wiarę katolicką. Mer miasta zaproponował, by po usunięciu zniszczeń odprawić w kaplicy mszę ekspiacyjną. Dochodzenie powierzono żandarmerii w Carcassonne.

 

Dokonywane są też ataki na cmentarze chrześcijańskie. Portal „L’Echo Sartois” doniósł, że zniszczono groby na cmentarzu w Aulaines (Pays-de-la-Loire). Czyn ten zbulwersował mieszkańców miasteczka.

 

Porozbijano grobowce, dokonano kradzieży. Jestem bezradna. Mogę jedynie płakać. To straszne, to była moja jedyna córka. Cały czas opiekowałam się jej grobem. Teraz nie mam nic – rozpaczała 85 letnia Gisèle Gauthier.

 

W tym samym czasie stwierdzono zniszczenia na pobliskim cmentarzu w Bonnétable i uszkodzenia na pomniku upamiętniającym poległych w czasie I wojny światowej.

 

FLC


DATA: 2013-11-26 16:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W wielu kościołach są kraty. Wszystko jest otwierane tylko w trakcie nabożeństw. To też jest jakiś sposób. Przynajmniej wewnątrz niczego nie sprofanują...
ponad 5 lat temu / Bojownik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.