DZIŚ JEST:   30   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Franciszka Borgiasza
Św. Hieronima, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Francja: coraz więcej profanacji, lecz kościoły pozostaną otwarte

Francja: coraz więcej profanacji, lecz kościoły pozostaną otwarte
Fot. Pixabay

Nad Sekwaną narasta liczba profanacji katolickich miejsc kultu. W samej archidiecezji Poitiers doszło w ostatnich trzech miesiącach do kilkunastu włamań do kościołów. Za każdym razem celem włamania było tabernakulum i profanacja Najświętszego Sakramentu.

 

Jak podkreśla miejscowy arcypasterz, takiej sytuacji jeszcze w tym kraju nie było. – Zdarza się to co raz częściej. Profanacja Najświętszego Sakramentu zadaje realny ból kapłanom i wiernym – podkreśla arcybiskup Pascal Wintzer.

Hierarcha dodaje, że cyboria, w których przetrzymywane są konsekrowane Hostie, nie mają większej wartości materialnej. Agresorzy ugodzili jednak w to, co w każdym kościele jest najcenniejsze – wskazuje abp Wintzer. Podkreśla, że nikt nie wziął na siebie odpowiedzialności za te profanacje i nie są znane motywy tego działania.

 

Nie chciałbym, by na skutek tych włamań zamknięto kościoły, bo doprowadziłoby to do wymazania chrześcijańskiej obecności. Tymczasem kiedy kościoły są otwarte, wielu ludzi chętnie je odwiedza i to nie tylko chrześcijanie. Różne są tego powody. Niektórzy ze względów estetycznych, inni znajdują w kościele ciszę, łatwiej jest im się skupić. Odnajdują w nich pokój ducha. Bardzo mi zatem zależy, by kościoły pozostałe otwarte – wyjaśnia arcybiskup Poitiers.

 

Trzeba zabezpieczyć niektóre przedmioty i to należy do obowiązku właściciela, czyli gminy. Można też zastanowić się nad usunięciem Najświętszego Sakramentu, jeśli kościół nie jest regularnie używany. Wolę takie rozwiązanie niż całkowite zamknięcie kościoła – twierdzi hierarcha.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

 

 

 


DATA: 2019-05-21 20:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Powołać straż honorową Najświętszego Sakramentu
ponad 1 rok temu / wmarzec
 
Również nie jestem za zamykaniem kościołów, ale wyprowadzenie z nich tabernakulum to już chyba największy sukces szatanistów.
ponad 1 rok temu / @Michu
 
Czy te kościoły nie są monitorowane?
ponad 1 rok temu / ?
 
Myślę, że nie można zamykać Kościołów. To oznaczałoby sukces satanistów i zboczeńców, którzy je atakują. Warto pomyśleć o jakichś skutecznych zabezpieczeniach, alarmach itp, albo dyżury społeczne Katolików, to odstraszy przestępców.
ponad 1 rok temu / Michu.
 
Do kościołów ludzie przychodzą z różnych powodów. Jedni podziwiają architekturę inni szukają spokoju. Ksiądz woli usunąć Pana Jezusa z Kościoła, niż zamknąć kościoły przed turystami...
ponad 1 rok temu / Katolik
 
Kościół bez Tabernakulum? Innego sposobu nie ma???
ponad 1 rok temu / karolkuich
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.