DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Francja: Chrystianofobia w natarciu. Wandale niszczą obiekty sakralne

Francja: Chrystianofobia w natarciu. Wandale niszczą obiekty sakralne
Fot. Michael Gaida / Pixabay.com

We Francji doszło do serii aktów wandalizmu skierowanych przeciwko kościołom i obiektom sakralnym. W Orleanie podpalono dom parafialny, a na ścianie pozostawiono napis „Allahu Akbar”. Z kolei w Pirenejach ścięto dwa krzyże na szczytach Carlit i Cabre d’Aze.

 

Chrystianofobia we Francji nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. W ostatnich dniach w antykatolickich aktach zniszczono budynek parafialny w Orleanie, który został podpalony. Dzięki akcji straży pożarnej dom został w porę uratowany, ale zniszczone zostały organy oraz zestaw nut. Oprócz tego napastnicy wymalowali na ścianie proislamskie hasła, wśród nich m.in. „Allahu Akbar”. Sprawcy pozostawili po sobie również napisy z niecenzuralnym słownictwem.

 

Podobne akty nienawiści wobec katolicyzmu zaobserwowano również w Pirenejach. Na szczytach Carlit oraz Cambre d’Aze ścięto dwa krzyże. Jeszcze w 2015 roku zgodę na ich postawienie wydały władze gminy.

 

„Będąc nieobecny w Perpignan przez kilka dni zostałem poinformowany przez moich współpracowników i prasę lokalną o powadze wydarzenia, jakie miało miejsce na szczytach Carlit i Cambre d’Aze gdzie nieznani osobnicy nie znaleźli nic lepszego do czynienia niż ścięcie krzyży umieszczonych w 2015 r.” - napisał w komunikacie biskup miejsca.

 

Hierarcha podkreślił, że wcześniej docierały do niego głosy niezadowolonych z umieszczenia tam krzyży. Niektórzy radykalnie domagali się ich usunięcia w imię laickości państwa. Biskup podkreślał wówczas, że stawianie krzyży na szczytach gór jest lokalną tradycją, której nie jest w stanie podważyć ustawa o rozdziale Kościoła od państwa.

 

 

FLC/WMa

 


DATA: 2018-07-30 11:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

System polityczno-religijny jakim jest islam nie zna słowa wspólistnienie. Muzslimy maja tylko jedno przesłanie: panowanie islamu nad światem, albo staniesz sie muzułmaniniem albo ścięcie głowy. Zło należ wycianć mieczem i wypalać żywym ogniem. W Piśmnie Świetym nie ma mowy, że chrześcijanin nie ma prawa bronić się (walczyć zbrojnie) przed agresja np. muzułmanów.
ponad 2 lata temu / odszkodowania
 
Bóg to nie jest brodaty, sklerotyczny staruszek. Gniew Boga będzie straszny. Dziś ludzkość już ma świadomość, że może zniknąć w ciągu kilkudziesięciu sekund, tylko nie wiąże tego z wolą Boga tylko siłami natury.
ponad 2 lata temu / Prorok
 
Niestety nie wszyscy Polacy.
ponad 2 lata temu / Do: jak to
 
Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz. Francuzom budują już Łoże Madejowe, "miłych" snów.
ponad 2 lata temu / agricola
 
nie rozumiem, co komuś szkodzi krzyż, u nas w Polsce to nikogo nie pobiją za to, że ma łańcuszek ani krzyży nie usuwają, bo z dachów kościołów by tak dużo ich było, że kolumbrynę jak z potopu by można wytopić normalnie. co innego jak ciapaty dostaje, uraża mnie jego religijność, w sensie nie taka jak nasza, ale ta cała radykalna. W sensie islamska. Meczety powinni ścinać a nie krzyże, bo meczety są zalążkiem terroryzmu, a kościoły, jak wszyscy Polacy o tym wiemy świetnie, MIŁOŚĆI!
ponad 2 lata temu / jak to
 
Jaka fobia? To lewactwo z islamem wykonują program masonerii czyli szatana
ponad 2 lata temu / Jacek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.