DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Francja: brutalne manifestacje na ulicach wielu miast. Podpalono fasadę Banku Centralnego

Francja: brutalne manifestacje na ulicach wielu miast. Podpalono fasadę Banku Centralnego
Zamieszki w Paryżu, Fotograf: Braulio Jatar/ Zuma Press

W ponad stu miastach w całej Francji doszło do radykalnych manifestacji przeciwko projektowi ustawy o globalnym bezpieczeństwie. W samym Paryżu miały miejsce brutalne protesty i starcia z policją. Manifestanci zniszczyli samochody, a także podpalili fasadę budynku Banku Centralnego. Policja użyła gazu łzawiącego oraz armatek wodnych.

 

Jak informują zachodnie media, na ulicach ponad 100 francuskich miast pojawili się przeciwnicy projektu ustawy o globalnym bezpieczeństwie. Najpoważniejsze demonstracje miały miejsce w Paryżu, ale także w Bordeaux, Lille, Strasbourgu, ale także Montpellier oraz Nantes. W stolicy manifestacje przerodziły się w agresywne zamieszki. Doszło do strać z funkcjonariuszami policji, którzy byli zmuszeni do użycia gazu łzawiącego oraz armatek wodnych. Manifestanci byli bardzo brutalni. Niszczyli napotkane na drodze samochody, które ostatecznie spłonęły. Radykałowie dopuścili się również podpalenia fasady Banku Centralnego w Paryżu.

 

Według danych rządu na ulice w całej Francji wyszło 133 000 ludzi. Demonstranci w stolicy Francji nosili czerwone flagi związkowe, flagi narodowe, a także transparenty i szyldy domowej roboty. Co ciekawe, manifestacje co do zasady miały być odpowiedzią na „policyjną agresję”, ale szybko przerodziły się w zamieszki. Agresywni uczestnicy atakowali funkcjonariuszy policji. W sieci i mediach społecznościowych można znaleźć filmy z brutalnych poczynań manifestantów. Wśród uczetsników brutalnych demonstracji byli również członkowie Antify oraz ultra lewicowej formacji "Black Block".

 

Serwis France24.com informuje, że demonstranci odpalili fajerwerki, które wystrzelili w kierunku funkcjonariuszy policji. Następnie ustawili barykady oraz rzucali w nich kamieniami. Policja odpowiedziała gazem łzawiącym, a także użyła armatek wodnych. „Co najmniej trzydziestu siedmiu policjantów i żandarmów zostało rannych podczas demonstracji. Ponownie potępiam niedopuszczalną przemoc wobec sił bezpieczeństwa” – napisał szef francuskiego MSW na Twitterze.

 

Demonstranci oprócz zniszczenia wielu samochodów, a także podpalenia fasady budynku Banku Centralnego, dopuścili się również wielu innych czynów zabronionych. Polskie Radio 24 podaje, że zdemolowano również kioski z prasą, sklepy sieci Hippopotamus, a także inne sklepy, agencję nieruchomości oraz sklep motoryzacyjny.

 

Protestujący domagali się ustąpienia ministra spraw wewnętrznych Geralda Darmanina. Z kolei postulatem protestujących w Paryżu było również ustąpienie ze stanowiska prefekta paryskiej policji Didiera Lallementa.

 

Francuski portal dodaje, że wśród uczestników manifestacji byli dziennikarze, studenci dziennikarstwa, lewicowi działacze, ale także zwykli obywatele, którzy nie akceptują polityki bezpieczeństwa prowadzonej przez MSW. Działania policji miały zostać zaostrzone na przestrzeni ostatnich lat, czego przyczyną miały być pierwsze protesty tzw. ruchu Żółtych Kamizelek.

 

Głównym powodem demonstracji we francuskich miastach jest proponowana przez rząd ustawa o globalnym bezpieczeństwie. Dziennikarzom oraz lewicowym środowiskom projekt nie podoba się ze względu na to, że nowe prawo zabrania publikowania wizerunku policjantów podejmujących interwencję. Protestujący uważają, że zapis ten jest sprzeczny z „podstawowymi wolnościami publicznymi Republiki”. „Ustawa ma na celu poważenie wolności prasy, wolności informacji, wolności słowa” – powiedział jeden z organizatorów.

 

 „Ustawa w żaden sposób nie zagraża prawom dziennikarzy ani zwykłych obywateli do informowania opinii publicznej” – tłumaczy francuskiemu dziennikowi „Le” Alice Thourot, deputowana z partii „La République En Marche” Emmanuela Macrona.

 

 

Źródło: France24.com, polskieradio24.pl, Twitter

WMa

 


DATA: 2020-11-29 16:07
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo
1 miesiąc temu / Ghrh
 
Jak wiemy te prostesty niewiele dadzą. Nic nie dadzą. Tam to już taki folklor. Co to miały nie zdziałać mityczne ?żółte kamizelki?. Poparcie prezydenta lecące na łeb i szyję. Już wielu zapomniało o nich, a prezydent republiki jest dalej i nic sobie z tego nie robi.
1 miesiąc temu / Henq
 
Świetna robota. Nie ma już innej opcji na bandytów globalnych i polityków . Tylko rozpierducha!
1 miesiąc temu / Marianek
 
a gdzie gilotyny?
1 miesiąc temu / jeszcze czas?
 
Burzą się ludzie w różnych krajach,nie ważne z jakich pobudek,ale zawsze występują przeciwko ustalonemu porządkowi,przeciwko rządom.Interesujące jest kim są prowodyrzy takich zajść,kto pierwszy użył petard,kto pierwszy rzucił kamieniem,a potem dzięki komu to już poszło równo w umiejętnie podburzany tłum.Nie sądzę żeby takie "zrywy "były spontaniczne.One są raczej "spontaniczne",starannie opracowane i przygotowane by w dogodnym momencie zostały wprowadzone do użytku i przyniosły korzyści.Komu?Nie wiadomo!Dlaczego?Nie wiemy!Dowiemy się?Kiedyś pewnie tak!Normalne,to co się dzieje na świecie,nie jest,spokoju i bezpieczeństwa nie przynosi,więc kiedyś może,nawet słabo,zaiskrzyć i będzie wielki buuummmm.A wtedy ucierpią na tym ci,których takie jak dziś,zadymy,nigdy nie obchodziły,którzy sumiennie pracowali,którym do głowy nie przyszło by zniszczyć czyjąś ciężko wypracowaną własność w postać domów,samochodów,biur,którzy chcieli żyć normalnie w normalnym świecie!
1 miesiąc temu / T.Piecyk
 
Typowe dla lewaków i ich rewolucji. Maximilien de Robespierre,Danton, Marat. Tak historia się lubi powtarzać. Wpierw niszczą państwo, a później wyrzynają siebie. Brawo Francja! Tylko tak dalej. Muzułmanie już czekają na swój kraj w Europie.
1 miesiąc temu / Korsarz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.