29 stycznia 2021

Francja: biskupi odpowiedzieli na ankietę ws. Summorum Pontificum. Krytykują „podziały”

(fot. wikimedia commons)

Niemal we wszystkich diecezjach Francji sprawowana jest liturgia przedsoborowa. Motu proprio Summorum pontificum znalazło nad Sekwaną szerokie zastosowanie. Jednak w odpowiedzi na ankietę z Watykanu francuscy biskupi wypowiadają się na ten temat raczej… krytycznie.

 

W marcu 2020 roku Kongregacja Nauki Wiary rozesłała do wszystkich przewodniczących Konferencji Episkopatów na świecie list z kwestionariuszem w sprawie Summorum Pontificum. Kuria Rzymska chciała wiedzieć, jak w ocenie biskupów przebiega dotychczasowa implementacja motu proprio Benedykta XVI. O odpowiedzi na ankietę poinformowało stowarzyszenie „Paix Liturgiue”. Francuscy biskupi przyznają, że Msza święta w rycie trydenckim, sprawowana w niemal wszystkich francuskich diecezjach, cieszy się popularnością wśród ludzi młodych, zwłaszcza wielodzietnych rodzin. Biskupi oceniają jednak ten stan rzeczy… krytycznie, uważając, że we francuskim Kościele dochodzi do podziałów.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Francuski Episkopat podał także pewne dane dotyczące Mszy świętej trydenckiej. Są to jednak dane niepełne, nie obejmują bowiem liturgii sprawowanej przez kapłanów Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X.

 

Na ankietę Watykanu odpowiedziało 87 z 92 francuskich diecezji. Jedynie w czterech z nich w ogóle nie sprawuje się Mszy świętej w nadzwyczajnej formie (abstrahując od FSSPX). W niektórych diecezjach kościołów, w których celebrowana jest liturgia według Mszału z 1962 jest kilka. Najwięcej w diecezjach Freius-Toulon oraz Paryża. W 24 diecezjach Msze święte trydenckie sprawują kapłani Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra, w 18 księża diecezjalni, w tym jeden emerytowany biskup, w 16 Instytut Chrystusa Króla, w innych także inne mniejsze stowarzyszenia życia apostolskiego.

 

Francuscy biskupi w większości uważają, że choć sprawowanie Mszy świętej trydenckiej wyrasta z autentycznej potrzeby duszpasterskiej, to wprowadza chaos i zamieszanie. Wierni, którzy uczęszczają na przedsoborową liturgię, mają cechować się postawami monarchistycznymi i rygorystycznymi. To w dużej mierze mężczyźni, osoby młode oraz rodziny wielodzietne.

 

Biskupi ubolewają, że ryt przedsoborowy przyciąga też wielu młodych księży i seminarzystów. Tymczasem ich zdaniem formacja liturgiczna we wspólnotach celebrujących Mszę świętą trydencką jest „rytualna, a nie teologiczna”.

 

Według biskupów dzięki Summorum pontificum udało się do pewnego stopnia uspokoić sytuację i relacje z tymi wiernymi, którzy przed 2005 rokiem chcieli uczestniczyć w Mszy trydenckiej. Udało się też ograniczyć odpływ wiernych do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Ci jednak, którzy związali się z FSSPX już wcześniej, nie powrócili. Biskupi ubolewają, że z powodu Summorum Pontificum pojawił się we francuskim Kościele katolickim birytualizm. – Eucharystia, która powinna łączyć, dzieli – ubolewa anonimowo jeden z biskupów. Według hierarchów potrzebne byłoby też większe zaangażowanie wiernych uczestniczących w Mszy trydenckiej w życie parafialne.

 

Nie wiadomo, jacy biskupi przedstawili opinie krytyczne, a jacy pozytywne. Zestawienie przygotowane przez „Paix Liturgique” jest anonimowe. Widoczne jest jedynie, że lista uwag krytycznych jest mniej więcej trzykrotnie dłuższa, niż uwag pozytywnych.

 

Źródło: die-tagespost.de

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(21)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram