DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Francja: Archidiecezja Bordeaux zamyka seminarium

Francja: Archidiecezja Bordeaux zamyka seminarium
Fot. Henryk Przondziono / Foto Gosc / FORUM

W archidiecezji Bordeaux zamknięto seminarium kapłańskie. Nie było już niemal żadnych kandydatów, stąd arcybiskup podjął taką niezwykle bolesną decyzję. Chodzi tymczasem o diecezję, której początki sięgają 314 roku.

 

Archidiecezja Bordeaux to jedna z najstarszych francuskich diecezji; jej początki sięgają roku 314, a więc czasów nawrócenia się cesarza Konstantyna na wiarę chrystusową. W roku 732 diecezja przeżyła straszne chwile; jej terytorium spustoszone zostało przez islamski najazd. Miejska katedra poświęcona jest św. Andrzejowi Apostołowi. Brało w niej ślub dwóch królów, Ludwik VII i Ludwik XIII. W okresie nawały rewolucyjnej barbarii przekształcono ją w stajnię. Wiara katolicka przetrwała jednak wszystkie te burze. Dziś, niestety, zanika.

 

Kard. Jean-Pierre Ricard, który pełni posługę metropolity Bordeaux od 2001 roku, ogłosił właśnie, że zamknięte zostanie diecezjalne seminarium św. Józefa. Choć hierarcha w ostatnich latach położył bardzo duży nacisk na zaangażowanie w nowoczesne środki komunikacje, przede wszystkim na obecność w internecie, nie doprowadziło to niestety do zażegnania problemu braku powołań. Kardynał powiedział, że jest bardzo „mało prawdopodobne”, by w nadchodzących latach liczba seminarzystów pozwoliła uzasadnić funkcjonowanie placówki. Obecnie na pierwszym roku studiów jest tylko dwóch kandydatów do kapłaństwa, a na roku propedeutycznym – trzech. Łącznie seminarzystów jest zaledwie dziesięciu; dwóch w czerwcu otrzyma święcenia diakonatu.

 

- To sprawia, że ci młodzi ludzie nie mają odpowiedniego, wartościowego życia wspólnotowego – i to mimo obecności zespołu opiekunów i nauczycieli – powiedział arcybiskup.

 

Hierarcha wskazał na aktualne przepisy kościelne, które wymagają co najmniej 15-20 seminarzystów, by placówka mogła działać. Tak naprawdę decyzja o zamknięciu seminarium św. Józefa zapadła już przed rokiem; trzymano ją jednak w tajemnicy, mając nadzieję, że sytuacja jeszcze się poprawi. Tak się nie stało. Jak powiedział kard. Ricard, we Francji jest „za dużo seminariów ze zbyt małą obsadą”. Seminarzyści z archidiecezji Bordeaux będą w przyszłości kształcić się i formować w seminarium św. Cypriana w Tuluzie lub na Kolegium Francuskim w Rzymie. Póki co możliwe jest w Bordeaux tylko przetrwanie propedeutyki; tu potrzeba co najmniej pięciu chętnych.

 

Co niezwykle istotne, seminarium św. Józefa miało charakter międzydiecezjalny. Kierowano do niego kandydatów do kapłaństwa z dwóch biskupstw pomocniczych, Périgueux oraz Agen, z diecezji La Rochelle, Limoges oraz Tulle – i wreszcie z prowincji kościelnej Poitiers. Seminarium obejmowało więc teoretycznie 2,5 mln katolików. W tej wydawałoby się licznej rzeszy ludzi powołań było jednak niewiele.

 

Źródło: Katholisches.info

Pach

 

 

 


DATA: 2019-05-21 09:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z komentarzy wynika, że produkujący się ty "katolicy" nie rozumieją znaczenia słowa powszechny czyli właśnie katolicki w stosunku do Kościoła. Żałosne
ponad 1 rok temu / prostaczek
 
A miała być jakaś "wiosna Kościoła" po soborze, a tu proszę, nuklearna zima. Nie ma co się dziwić, Bóg nie będzie błogosławił czemuś, co nie jest jego.
ponad 1 rok temu / KKK
 
Nie ma komu chodzić to i się zamyka.
ponad 1 rok temu / trooper
 
Uważam, że winy nie należy zrzucać CAŁEJ winy na media, czasy, masonerię, lewaków i nawet diabła. Jako ksiądz emeryt, widzę jak sprawuje się duszpasterstwo, kaznodziejstwo, katechizacje i spowiednictwo no i jak wyglądają relacje biskup - szary ksiądz Tu jest bardzo poważna przyczyna. Populizm, paziowanie, lizusostwo, wygodnictwo, komfort, konformizm, dochody. No i "Kocia strategia" - żeby zawsze spaść na 4 łapki. Kosztem radykalizmu ewangelicznego, kosztem prawdy Ewangelii a nawet dekalogu.
ponad 1 rok temu / ks. banita
 
@pytania niedoko, gdyby Kościół stracił Powszechność, nie byłby już Kościołem. To jeden z czterech głównych przymiotów Kościoła, które wyznajemy w Credo.
ponad 1 rok temu / Ioannes
 
A jak tam u Bractwa?
ponad 1 rok temu / Kasandra
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.