DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Francja: akcja modlitewna przed kościołami zyskuje na popularności. Władze chcą kar dla katolików

Francja: akcja modlitewna przed kościołami zyskuje na popularności. Władze chcą kar dla katolików
Modlitwa przed katedrą w Nantes, fot. Twitter @MichelJanva

W tym tygodniu we Francji pojawiły się kolejne wezwania do modlitw przed zamkniętymi kościołami. Minionej niedzieli takie zgromadzenia modlitewne odbywały się m.in. Wersalu i w Nantes. Teraz ruch „Pour la Messe” nie tylko zachęca do modlitw, ale odrzuca nakazy francuskiego ministerstwa i groźby karania mandatami.

 

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin zapowiedział w telewizji, że policja będzie legitymować i karać katolików, którzy na najbliższą niedzielę 15 listopada zbiorą się pod świątyniami, by wspólnie się modlić. Ruch „Pour la Messe” uważa, że takie działania policji będą nielegalne. Działania katolików mają związek z powszechnym zakazem uczestniczenia w nabożeństwach i Mszach świętych odprawianych w kościołach. Władze wprowadziły zakaz tłumacząc się trudną sytuacją związaną z pandemią koronawirusa.

 

Spór trwa od momentu odrzucenie przez Radę Stanu prośby świeckich katolików o pozostawianie Mszy św. w kościołach z zachowaniem dystansu i środków sanitarnych. Wiernym trudno zrozumieć, dlaczego ludzie mogą chodzić do supermarketów, tłoczyć się w metrze i komunikacji miejskiej, a mają się zarażać akurat w kościołach, gdzie od czasu pierwszej fali pandemii dbano o wszelkie zasady.

 

Świeccy katolicy w całym kraju wezwali do udziału w modlitwach publicznych przed zamkniętymi kościołami. Modlono się nie tylko w Wersalu i Nantes, ale także m.in. w Bordeaux, Metz, Nicei, Vichy, Tours, Clermont-Ferrand, czy w samym Paryżu. W prefekturach złożono ponad 40 zawiadomień o takich modlitwach w miejscach publicznych z przestrzeganiem zasad tzw. dystansu społecznego. W odpowiedzi szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Gerald Darmanin zapowiedział, że wierzący, którzy spotykają się przed kościołami, będą karani grzywnami. Kontrole odpowiednich służb mają być prowadzone już od najbliższej niedzieli.

 

Krytycznie do stanowiska władz ustosunkowuje się lider ruchu „Pour la Messe”. „Spontaniczne demonstracje są dozwolone, więc policja nie może zgodnie z prawem wystawiać mandatów” - mówi Jean-Benoît Harel.

 

Harel był współorganizatorem petycji o pozostawienie otwartych kościołów, którą w ciągu kilku dni podpisało ponad 100 000 osób. Dodaje, że jest zaskoczony wypowiedzią ministra Géralda Darmanina. Wskazuje jednak na rządowy dekret z 29 października 2020 roku i jego art. 3., który zezwala na spontaniczne demonstracje. „Te demonstracje są dozwolone, więc policja nie może legalnie karać katolików. Organizatorzy tych demonstracji złożyli oświadczenia w prefekturach i są w kontakcie z władzami” – dodaje.

 

Lider organizacji wskazuje też na różnice życia duchowego katolików i wyznawców innych religii. „Msza jest niezbędna dla katolika. (…) Wielu katolikom trudno było w tym roku przeżyć okres Wielkiego Postu, okres Wielkanocny bez liturgii” – mówi. W islamie, czy nawet u protestantów nie ma sakramentów, które zapewnia katolikom tylko Msza św.” – powiedział. „W dodatku, kiedy widzimy, że szkoły czy licea nadal pracują i mieszczą wielu uczniów w czasami ciasnych pomieszczeniach, dziwimy się, że katolicy nie mogą spotykać się w kościołach, w których miejsca nie brakuje” – dodaje katolicki działacz.

 

Pogróżki ministra Geralda Darmanina wielu katolików odebrało jako rodzaj otwartej wojny wypowiadanej katolikom. Nie wszyscy wierzą, że zamknięcie kościołów przeprowadzono z czystych powodów sanitarnych. Pojawiły się informacje o przesłuchaniach księży, zwłaszcza tradycjonalistów, którym zarzuca się „nielegalne odprawianie mszy”. Przypomniano też słowa „Nic nigdy nie zastąpi posługi kapłanów w sercu Kościoła! Nic nigdy nie zastąpi Mszy dla Zbawienie Świata!", które wypowiedział Benedykt XVI na Esplanadzie Inwalidów w sercu Paryża, w roku 2008.

 

BD

WMa

Czytaj także:
DATA: 2020-11-13 18:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
22
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak przypominam hasło rewolucji francuskiej, to wciąż wielu nie wierzy - "Wolność, Równość, Braterstwo albo Śmierć" - tak, śmierć dla wrogów rewolucji, czyli pełny komunizm, bo nie ma tutaj wolności dla poglądów innych, niż te jedynie słuszne...
16 dni temu / anonim_galeon
 
Oby znaleźli się księża, którzy tym dzielnym świeckim odprawią Msze święte - na ulicach czy w ukryciu. Gdzie są kapłani..?
17 dni temu / Polka
 
katolicy francuscy powinni zejść do podziemia jak katolicy Chińscy ! co za czasy.
17 dni temu / taki tam
 
Niech żyje Francja! I niech żyją Francuzi Jako wspaniały, europejski naród i wspaniałe, paneuropejskie społeczeństwo obywatelskie! Naprzód dzielna Francjo!
18 dni temu / Naprzód!
 
brawo; obudź się wreszcie Francjo z lewackiego horroru klasy B
18 dni temu / arek
 
J23. Czasem Bóg posłuży się niewierzącymi i powiedzą prawdę. Czy wiesz ilu hierarchów z Polski było na tzw. małej Intronizacji Jezusa na króla Polski? Otóż ok 30. A ilu mamy w Polsce hierarchów? Tak zgadłeś ok. 130. Kim jest więc tych 100, którzy nie chcieli Intronizować Jezusa? 31.X.2020 w Świebodzinie abp. Andrzej Dzięga przeprowadził pełną intronizację Jezusa Na Króla Polski. Pierwszy, który to zrobił. Teraz czekam na resztę.
18 dni temu / taki 1
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.