DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2019 r.

Boże Ciało
Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Francja : związki zawodowe zorganizują strajki i manifestacje

Francja : związki zawodowe zorganizują strajki i manifestacje
FOT. CINAPHOTOPRESS/MAXPPP/FORUM

Największe centrale związkowe wesprą żądania żółtych kamizelek, które zorganizują masowy protest na terenie całego kraju w sobotę 16 marca. Demonstracje odbędą się na zakończenie tzw. debaty narodowej, zaincjonowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona.

 

Związki zawodowe zapowiedziały swoje akcje w poniedziałek 19 marca. Poinformował o tym sekretarz Force Ouvrière (FO), Yves Veyrier. - Mamy dobry odźwięk na zapowiedź naszych akcji. To oznacza, że uda nam się zorganizować manifestacje we wszystkicd departamentach - stwierdził Veyrie.

O mobilizację w tym dniu zapelowały centrale - FO, CGT, Solidaire  i organizacje młodzieży UNEF (studentów) i UNL (licealistów). Będzie to przede wszystkim dzień strajków by  „wzmocnić protest społeczny”.

 

5 lutego w protestach po raz pierwszy czestniczyły żółte kamizelki, które dotąd podchodziły do związków zawodowych z podejrzliwością. W sumie protestowało prawie 300 tys. ludzi w 200 miastach Francji.

 

-19 marca chcemy przedstawić w terenie, w sposób jasny i mocny, nasze analizy i nasze rządania , szczególnie w kwestii płac, usług publicznych, podatków, transformacji ekologicznej i emerytur - wyjaśniał szef FO.

 

-Jesteśmy zdeterminowani do mobilizacji, ponieważ nie chcemy być tylko widzami i gwarantami decyzji, które mogą być podjęte przez rząd w sprawach społecznych po wielkiej debacie – powiedział Veyrier. Jednocześnie dodał, że jest w stałym kontakcie z czterema konfederacjami związkowymi.

 

- Oczywiście, gdyby dołączyli iinii, dodałoby to nam więcej siły - Veyrier ubolewał z powodu braku zaangażowania związkowych central - CFDT, CFTC i CFE-CGC. Yves Veyrier uznał za konieczne „zrehabilitować kwestię strajku, bo jest to jedyny sposób dla związków, by zostały wysłuchane”. Wskazał, że w prywatnych przedsiębiorstwach, kiedy pracownicy domagają się podwyżek płac, strajk zmusza pracodawców do negocjacji.

 

FO domaga się generalnego wzrostu wynagrodzeń oraz rewaloryzacji emerytur i  płacy minimalnej. Wzywa do ustalenia najniższej płacy na poziomie 80 proc. mediany obecnego wynagrodzenia, która wynosi 1450 euro netto miesięcznie.

 

Związkowcy sprzeciwia się także modyfikacji obecnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego i dalszemu spadkowi emerytur. Opowiada się również za przywróceniem systemu fiskalnego bazującego na podatku progresywnym i obniżeniem opodatkowania gospodarstw domowych poprzez podatki pośrednie.

 

Franciszek L Ćwik


DATA: 2019-03-15 13:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Związki zawodowe... i wszystko jasne. Francuzi to naród upodlony republikanizmem, antykatolicyzmem, socjalizmem, i ostatnio marksizmem antykulturowym.
3 miesiące temu / robespier
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66884"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.