DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2019 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Franciszkanie Niepokalanej bez tradycyjnej Mszy

Franciszkanie Niepokalanej bez tradycyjnej Mszy
REUTERS / FORUM

Papież Franciszek zaaprobował dekret Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, zakazujący Franciszkanom Niepokalanej celebrowania Mszy Świętej w rycie trydenckim. Dekret z 11 lipca 2013 r. wprowadza powszechny zakaz celebrowania tego typu mszy od 11 sierpnia. Decyzja jest sprzeczna z dokumentami wydanymi przez Benedykta XVI.


Portal Rorate Caeli zwraca uwagę na próby bagatelizowania dekretu, który, choć na razie dotyczy jednego zgromadzenia,  wkrótce może mieć daleko idące konsekwencje dla całego Kościoła. Wielu tradycjonalistów uważa, że decyzja papieża to zapowiedź narzucenia wszystkim kapłanom Novus Ordo.


Watykanista Sandro Magister w artykule zatytułowanym „Po raz pierwszy Franciszek przeczy Benedyktowi” pisze właśnie o najnowszym dekrecie. Zauważa, że w Kościele od samego początku pontyfikatu Franciszka istniała grupa, która oczekiwała, iż podejmie on ważne decyzje dotyczące rezygnacji z Mszy w starym rycie.


Byli tacy, którzy przewidywali, iż papież Franciszek zdystansuje się od stanowiska swego poprzednika Benedykta XVI, który 7 lipca 2007 r. wydał przełomowy dokument o nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Byli też tacy, którzy przewidywali, iż papież Bergoglio – nawet wbrew decyzji Benedykta XVI – odwoła możliwość odprawiania Mszy św. według Mszału bł. Jana XXIII.


Problematyczny dekret asygnowany przez papieża Franciszka

Na papieskim dekrecie znajdują się podpisy prefekta kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, kardynała Joao Braz de Aviz i sekretarza kongregacji abp José Rodrígueza Carballo, franciszkanina.


Kard. Braz de Aviz to jedyny wysoki rangą urzędnik w Kurii Rzymskiej, mający brazylijskie obywatelstwo. Towarzyszył on ostatnio Ojcu św. w jego podróży do Rio de Janeiro, posiada reputację modernisty. Abp Rodríguez Carballo z kolei cieszy się dużym zaufaniem papieża. Ojciec Święty poparł jego kandydaturę na drugiego przełożonego zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej.


„Trudno zatem sądzić – pisze Magister - aby papież Bergoglio nie był świadomy, co zatwierdza, kiedy przedłożono mu do akceptacji dekret przed publikacją”. Dokument powołuje apostolskiego komisarza w osobie kapucyna Fidenzio Volpi dla wszystkich wspólnot Zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej. I to samo w sobie jest powodem do zdziwienia – zauważa watykanista. Przypomina, że Franciszkanie Niepokalanej są jedną z najbardziej kwitnących wspólnot religijnych w Kościele. W ostatnich dziesięcioleciach przeżywa ona niebywały rozwój. Dzięki licznym powołaniom zarówno do zakonów męskich jak i żeńskich, franciszkanie prowadzą misje na całym świecie. W Zgromadzeniu dotychczas dozwolone było celebrowanie Mszy św. zarówno w starym rycie, jak i według nowego obrządku.


Magistro przypomina, że także benedyktyni i inne wspólnoty zezwalają na celebrowanie Mszy trydenckiej. Tymczasem Watykan zdecydował się cofnąć zezwolenie na codzienne sprawowanie przez braci zakonnych Mszy św. w wybranym rycie, narzucając im Novus Ordo. Publicysta nie ma wątpliwości, że ostatnia decyzja Kongregacji w gruncie rzeczy podkopuje jedność wewnętrzną wspólnoty zakonnej i tworzy „grupę wykluczonych”.


Zgodnie z postanowieniem zawartym w dekrecie, duchowni franciszkańscy chcący odprawiać Mszę w rycie trydenckim będą musieli uzyskać specjalne pozwolenie na to od stosownych władz. Tekst dekretu stanowi m.in.: „W uzupełnieniu do powyższego, Ojciec Święty Franciszek postanowił, że duchowny ze Zgromadzenia Franciszkanów Niepokalanej ma obowiązek sprawować liturgię według zwykłego obrządku, a jeżeli pojawią się okoliczności dot. zastosowania nadzwyczajnej formy (Vetus Ordo), to musi ona być wyraźnie dopuszczona przez właściwe władze na wniosek duchownego i / lub danej społeczności”.


Dekret sprzeczny z dokumentami Benedykta XVI

Magistro nie kryje zdziwienia treścią dekretu, zwłaszcza, że jest ona sprzeczna z dyspozycjami Benedykta XVI. Nic nie mówił on o potrzebie zgłoszenia wcześniejszego wniosku dopuszczającego celebrowanie mszy w starym rycie.


Gdyby dekret nie nosił podpisu Ojca św., wówczas od jego decyzji można by było odwołać się do Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, obecnie kierowanego przez kardynała Raymonda Leo Burke’a, uważanego za przyjaciela tradycjonalistów. W tym wypadku odwołanie nie jest możliwe. Dlatego też wszyscy franciszkanie z dniem 11 sierpnia są zobowiązani do odprawiania tzw. mszy posoborowej.


Decyzja Ojca Świętego będzie miała daleko idące konsekwencje dla całego Kościoła. Magistro zauważa, że jeden z filarów pontyfikatu Josepha Ratzingera został podkopany. Obawia się on, że już wkrótce okaże się, że nie jest to „wyjątek”, ale „reguła”.


Rorate Caeli: dekret będzie miał daleko idące konsekwencje dla tradycjonalistów

Portal Rorate Caeli komentując tę decyzję papieża Franciszka zwrócił uwagę na niebezpieczny trend w Kościele. Nawet sześć lat po opublikowaniu motu proprio „Summorum Pontificum" Benedykta XVI na stronie internetowej Stolicy Apostolskiej dokument Ojca Świętego widnieje tylko w dwóch językach: w łacińskim i węgierskim.


Publicyści RC dodają, że dekret z 11 lipca uderza w zgromadzenie, które odgrywało ważną rolę w organizowaniu wielu papieskich mszy, szczególnie w Rzymie. Co więcej, ze względu na celebrację mszy według starego obrządku - głównie przez duchownych z zakonu FFI - wielu wiernych może zostać pozbawionych dostępu do tradycyjnych mszy.


Dekret praktycznie wypiera ze stanowiska i pozbawia wpływu założyciela i przełożonego Franciszkanów Niepokalanej, ks. Stefano Manelli, który jest w sędziwym wieku. Znany jest on z głębokiego kultu maryjnego i przywiązania do tradycji katolickiej. Przez wielu uważany jest także za wzór świętości.


Tradycjonaliści związani z Rorate Caeli zauważają, że tak jak się spodziewali, próbuje się minimalizować znaczenie  tego dekretu. Wmawia im się, że „nie jest to coś, czym należałoby się martwić”, że dekret odnosi się jedynie do określonej kongregacji itp.


Konserwatywni publicyści zauważają jednak, że franciszkanie Niepokalanej to niemałe zgromadzenie, zajmujące niewielką niszę tradycyjnego katolickiego świata, lecz drugie co do wielkości zgromadzenie zakonne, które w dodatku oferowało niemal wyłącznie tradycyjną łacińską mszę. Z tego powodu zakaz odbije się na wszystkich wiernych, uczestniczących w mszach tradycyjnych.


Rorate tłumaczy także, że nieprawdą jest, jakoby dekret został wydany w związku z niezgodą rzekomo powstałą w wielu wspólnotach a dot. celebracji mszy św. w starym rycie, rzekomo brutalnie narzuconej wszystkim duchownym. Wręcz przeciwnie, baczna obserwacja sytuacji w zgromadzeniu franciszkanów od 2008 roku pokazuje, że msza trydencka była wprowadzana stopniowo, a Novus Ordo nigdy nie było zabronione i krytykowane.


 

Źródło: chiessa.espresso.republica.it., RorateCaeli, AgnieszkaStelmach.


DATA: 2013-07-30 14:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A i tak bym chciała aby Msza Trydencka była znacznie bardziej powszechna/dostępna. Znam tą mszę. Nikt nas nie pytał czy chcemy inną. A dlaczego nie mogły być dwie, jak już wprowadzano nową?
ponad 5 lat temu / bleac
 
Bartuś:A skąd wiesz ,że to Duch Święty?Może to duch diabelski?Raczej diabelski,bo nie rozumiem jak można nie lubić Mszy Trydenckiej.Ta MSza była oprawiana przez wszystkich świętych!Ta Msza nigdy nie zginie ,ona przetrwa wszystko,a NOM upadnie!To widać!Msza Trydencka jest prawdziwie katolicka dlatego szatan chce ją zniszczyć!Ale mu się to nie uda.Coraz więcej ludzi świeckich i księży otwiera oczy.Tego się nie da zatrzymać żandym zakazem,a papież nadużywa swojej władzy.
ponad 5 lat temu / Croisade
 
Nie rozumiem dlaczego ten zakaz. Czy tego zakazu nie można odwołać ?
ponad 5 lat temu / x
 
Tak czytam niektóre z wypowiedzi i mi po prostu smutno. "Co tak jakiś papież, ja wiem lepiej." Może by tak zaufać Duchowi Świętemu???
ponad 5 lat temu / Bartuś
 
Do wszystkich krytyków mojej wypowiedzi: nieważne, jaką się odprawią Mszę, "starą" czy "nową", ważne, że to jest Msza. Bijecie się o Mszę "trydencką" jakby to był kluczowy element funkcjonowania Kościoła. Jeśli nie wierzycie, że postanowienia Soboru Watykańskiego II podyktował Duch Święty, to zastanówcie się, czy aby na pewno Wasza wiara ma coś wspólnego z katolicyzmem. Oczywiście, Msza "trydencka" jest piękna i dobrze, że jest (bo jest i będzie) w Kościele obecna, ale takie awantury jak ta to poważna przesada. Co do sprawy Franciszkanów Niepokalanej - ta sprawa jest tajemnicza i nie wiadomo do końca, skąd taka decyzja, więc nie należy jej na razie krytykować. Tak myślę.
ponad 5 lat temu / dOm!n!k
 
Rozumienie literalne zakazu Mszy "trydenckiej" to - delikatnie rzecz ujmując "prymitywizm umysłowy". Kościół to nie ostatnie 50lat, tylko 2 tysiące. Prawdy ustalone na soborach są święte, czy podważanie tych prawd jest dobrym krokiem? Msza św nazywana również Mszą św Piusa V została skodyfikowana na Soborze Trydenckim i ogłoszona na "wsze czasy". "pokaż mi jak się modlisz a ja powiem ci kim jesteś" - i tak Kościół modlił się blisko 16 wieków( tak, tak bo wcześniej przez 10 wieków w znacznym stopniu było tak samo tylko "nie po kolei" ) aż do chwili gdy ktoś uznał że tak nie wolno i przy biurku wymyślił "coś nowego". I dziś mówi się że "stare to nieprzystające do współczesności". Czekam aż likwidacji lub modyfikacji dostąpią, Droga Krzyżowa, Gorzki Żale i dalej po kolei.......
ponad 5 lat temu / Soplica
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.