DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Franciszek pierwszym papieżem z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Franciszek pierwszym papieżem z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
źródło: pixabay.com

W dniach od 3 do 5 lutego papież Franciszek uda się na pielgrzymkę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Następca św. Piotra otrzymał oficjalne zaproszenie od szejka Mohammeda bin Zayeda Al Nahyana, księcia Abu Zabi.

 

Franciszek odwiedzi miasto Abu Zabi, gdzie weźmie udział w „Międzynarodowym Spotkaniu Międzywyznaniowym w sprawie ludzkiego braterstwa.”

Amerykański rzecznik Watykanu Greg Burke dodał, że Franciszek został również zaproszony przez miejscowy Kościół Katolicki i odprawi nabożeństwo w miejscu publicznym. To pierwsza wizyta Następcy św. Piotra w tym kraju. Niewątpliwie będzie to pielgrzymka historyczna.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, to monarchia absolutna, która obejmuje siedem emiratów: Abu Zabi (która służy jako stolica), Ajman, Dubaj, Fudżajra, Ras al-Chajma, Szardża i Umm al-Kwawain. Znajduje się na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego nad Zatoką Perską, granicząc z Omanem i Arabią Saudyjską. W 2013 r. kraj liczył 9,2 mln mieszkańców, z czego 1,4 mln to obywatele Emiratów, a 7,8 mln stanowili przybysze.

 

Islam jest tam największą i oficjalną religią państwową. Rząd toleruje mniejszości religijne, zabrania jednak rozprzestrzeniania nauk innych niż islam za pomocą jakiejkolwiek formy mediów, uważając to za prozelityzm.

 

Według Open Doors International, do prześladowań chrześcijan, którzy są z tego powodu najbardziej pokrzywdzoną religią świata, rękę przykłada się także w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.  

Zgodnie z oświadczeniem watykańskim, tematem przewodnim wizyty papieża będzie nauka, zaczerpnięta z pierwszych słów Modlitwy Pokoju św. Franciszka z Asyżu: „Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju.” Motto ma „wyrażać modlitwę” o to, by wizyta papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich „szerzyła pokój Boży w sercach wszystkich ludzi dobrej woli”.

 

- Ta wizyta, podobnie jak w Egipcie [w 2017 roku], pokazuje fundamentalną wagę, jaką Ojciec Święty przywiązuje do dialogu między religiami. Papież Franciszek, odwiedzający świat arabski jest doskonałym przykładem kultury spotkania – stwierdził Burke. Miesiąc wcześniej papież uda się do Panamy w celu wzięcia udziału w Światowych Dniach Młodzieży.

 

Według ostatnich danych, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mieszka ponad 900 tys. chrześcijan, z czego 750 tys. to katolicy. W samym Dubaju żyje prawie 300 tys. wyznawców Chrystusa – komentował w ub. roku wikariusz apostolski Arabii Południowej, bp Paul Hinder.

 

Jeszcze w ub. roku – wg hierarchy - ponad 30 tys. dzieci uczęszczało na katechizację, a więcej niż 21 tys., z czego jedną czwartą stanowili katolicy, uczyło się w szkołach prowadzonych przez siostry zakonne. Przy parafiach działały wspólnoty formacyjne i modlitewne.

 

Bp Hinder narzekał jednak, że wielkim problemem dla wspólnoty katolickiej w ZEA jest handel kobietami i trudności z objęciem opieką duszpasterską wiernych rozproszonych na wielkich obszarach. Katolicy mają także problemy z przedłużaniem wiz pobytowych. Władze nie chcą udzielać pozwoleń na wjazd i działalność katolickich kapłanów.

 

Wikariusz apostolski Arabii Południowej zwrócił uwagę, że w związku z tym, że dniem świątecznym w ZEA jest piątek, Msze, na które uczęszcza wielu wiernych,  odprawia się nie tylko w niedziele, ale także w czwartki wieczorem i piątki. Są celebrowane w wielu językach, gdyż tamtejsza wspólnota katolików jest wielorasowa i wielokulturowa. Biskup Hinder, komentuje ogłoszenie historycznej podróży apostolskiej papieża Franciszka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, wyraził nadzieję, że zaowocuje ona pogłębieniem dialogu między muzułmanami a chrześcijanami i przyczyni się do wzajemnego zrozumienia oraz pokoju w regionie Bliskiego Wschodu.

 

Franciszek będzie pierwszym papieżem, który kiedykolwiek odwiedził Półwysep Arabski. We wrześniu 2016 r. Franciszek przyjął na audiencji władcę ZEA, który chwalił papieża za sprzeciwianie się nietolerancji i ubóstwu, zapewniając go jednocześnie o zaangażowaniu na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju na świecie. Należy jednak pamiętać, że ZEA są jednym z krajów mocno zaangażowanym w wojnę w Syrii już od samego początku. To także bliski sojusznik Arabii Saudyjskiej, uczestniczący w koalicji, bombardującej wspieranych przez Irańczyków rebeliantów w Jemenie – przeciwnych rządom Saudów - gdzie obecnie ma miejsce największa katastrofa humanitarna

 

„Cieszymy się z wiadomości o wizycie papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w lutym” – napisał szejk Mohammed bin Raszid, wiceprezydent i gubernator Dubaju, dodając, że „wizyta wzmocni nasze więzi wzajemnego zrozumienia, wzmocni dialog międzyreligijny i pomoże nam współpracować, aby utrzymać i budować pokój wśród narodów świata.”

 

Oficjalne zaproszenie papież miał otrzymać w czerwcu br. z rąk Ministra Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej, szejka Abdullaha bin Zayeda. Stolica Apostolska i Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiązały stosunki dyplomatyczne w 2007 r., a w 2010 r. kraj arabski wyznaczył swojego pierwszego ambasadora, Hissę Al Otaibę.

 

Sekretarz stanu Watykanu, kardynał Pietro Parolin, był w czerwcu 2015 r. w Abu Zabi, aby zainaugurować otwarcie drugiej świątyni katolickiej, po otwarciu kościoła św. Józefa w 1965 r. Na uroczystościach obecny był minister kultury Nahyan bin Mubarak, który w swoim wystąpieniu - jak donosi agencja Fides - podkreślił, że otwarcie nowego kościoła to wyraz „religijnej tolerancji” przywódców państwa.

 

Źródło:  cruxnow.com / radiovaticana.va / lastampa.it

AS


DATA: 2018-12-11 07:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Zbyszek - dobre! Uśmiałam się ... chociaż ... raczej należałoby płakać.
10 miesięcy temu / Ewa
 
Nie wiem po co te komentarze,jeżeli ktoś nie zna Emiratów Arabskich.Jestem tam często,mam przyjaciół rodowitych Emiratczyków i są to wspaniali ludzie.Papież jest mądry i wie co robi,jest papieżem pokoju i to wspaniałe że pojedzie do braci muzułmanów.
10 miesięcy temu / Dorota
 
:)może coś razem pobudują, jakąś Świątynię Najwyższej Opatrzności czyli prototyp Świątyni Opatrzności Bożej(patrz historia budowy), co to nawet ładnie się wkomponuje w architekturę sakralną arabów
11 miesięcy temu / szpulas11
 
Kompletnie bezsensowny pomysł, jakich wiele u Franciszka!
11 miesięcy temu / Karol
 
A po mszy papy będzie dobra okazja do wyłapania katolików z ZEA, którzy wyjdą z ukrycia i pokażą się na mszy.
11 miesięcy temu / Zbyszek
 
Po co w ogóle tam jedzie? Przecież papież ma ewangelizować i umacniać w wierze, a tam może co najwyżej wygłosić miałkie kazanie, które w niczym nie urazi gospodarzy. Nie będzie głosił prawdy, tylko uzgadniał Pismo św. z koranem. Papież ma być skałą, a jest wydmuszką. Papież nie może być zawsze dyplomatą!
11 miesięcy temu / kid
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.