DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Franciszek oraz imam al-Azharu proponują ustanowienie Światowego Dnia Braterstwa

Franciszek oraz imam al-Azharu proponują ustanowienie Światowego Dnia Braterstwa
Fot. Reuters / Forum

Papież Franciszek oraz wielki imam islamskiego Uniwersytetu al-Azhar w Kairze Ahmed al-Tajjeb zaproponowali ogłoszenie przez Narody Zjednoczone 4 lutego Światowym Dniem Braterstwa Ludzkiego.

 

Wspólną prośbę obydwu przywódców złożyli na ręce António Guterresa, sekretarza generalnego ONZ w Nowym Jorku, członkowie Najwyższego Komitetu ds. Osiągnięcia Celów Zawartych w Dokumencie o Braterstwie Ludzkim na rzecz Pokoju Światowego i Wspólnego Współżycia. Delegacji współprzewodniczyli kardynał Miguel A. Ayuso Guixot i sędzia Muhammad Abdas-Salam.

 

Wspólne oświadczenie Franciszka oraz wielkiego imama proponuje ustanowienie Światowego Dnia Braterstwa Ludzkiego 4 lutego, gdyż właśnie tego dnia w bieżącym roku obaj przywódcy religijni podpisali w Abu Zabi wspomniany wspólny Dokument o Braterstwie. Zaprosili oni także Narody Zjednoczone do udziału – wraz ze Stolicą Apostolską i uczelnią kairską – do organizacji i udziału w przyszłym Dniu, jeśli zostanie on ogłoszony.

Sekretarz generalny ze swej strony wyraził uznanie i gotowość włączenia się do tej inicjatywy. Jednocześnie wyznaczył swego doradcę ds. mowy nienawiści i przeciwdziałania ludobójstwu Adamę Diema jako przedstawiciela ONZ w sprawach zgłoszonych propozycji i współpracy z Komitetem Najwyższym.

Komitet ten powstał 20 sierpnia obecnego roku. Stawia sobie za zadanie doprowadzenie do osiągnięcia celów zawartych we wspomnianym wspólnym dokumencie z Abu Zabi z 4 lutego 2019. W skład tego gremium wchodzą chrześcijanie, muzułmanie i wyznawcy judaizmu a przewodniczy mu kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot, stojący na czele Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

 

Dokument z Abu Zabi spotkał się z ostrą krytyką katolików, wskazujących, że zaczyna się on „w imię Boga” który – jak pisał np. prof. Roberto de Mattei – „jeśli ma być Bogiem wspólnym wszystkim nie może być niczym innym , jak tylko Allahem muzułmanów. Bóg chrześcijan jest w rzeczywistości jeden pod względem natury, ale w trzech Osobach boskich, równych i odrębnych: Ojca, Syna i Ducha Świętego”.

 

Włoski historyk i publicysta przypomniał, że „od czasów Ariusza Kościół zwalczał antytrynitarian i deistów kwestionujących lub odrzucających tajemnicę, która dla chrześcijan jest największą. Islam – wprost przeciwnie – odrzuca ją ze zgrozą, jak sura „O szczerości wiary” głosi: „On – Bóg Jedyny, Bóg Wiekuisty! Nie zrodził i nie został zrodzony! Nikt Jemu nie jest równy!” (Koran 112,2-4)”.

 

De Mattei zauważył, że w rzeczywistości w deklaracji z Abu Zabi cześć nie jest ani oddawana Bogu chrześcijan, ani bogu islamu, ale świeckiemu bóstwu, „ludzkiemu braterstwu”, które „obejmuje wszystkich ludzi, jednoczy ich i czyni równymi”. Sama deklaracja – w jego ocenie – jest pochwałą indyferentyzmu.

 

Więcej na temat deklaracji o ludzkim braterstwie

 

 

Z kolei szwajcarski biskup Marian Eleganti stwierdził, że „z chrześcijańskiego punktu widzenia, wyjątkowa i uniwersalna rola Jezusa Chrystusa jest przyćmiona w deklaracji z Abu Zabi, ze względu na fakt podpisania przez dwie strony (…) to zaskakujące z punktu widzenia papieża” – ocenił hierarcha.

Bp Eleganti: deklaracja z Abu Zabi przyćmiła Jezusa jako Zbawiciela, dlatego skazana jest na porażkę

 

Międzyreligijny komitet wprowadzi w życie dokument o ludzkim braterstwie

 

 

  

Marco Tosatti o dokumencie z Abu Zabi

 

 

 

Źródło: KAI/Vatican News, PCh24.pl

RoM

 

 

 


DATA: 2019-12-05 20:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kolejny raz potwierdzasz że nie rozumiesz Biblii. Po pierwsze, Łk6,35 dotyczy miłości nieprzyjaciół - niewdzięcznych i złych. Skoro osobiście się na niego powołujesz w kontekście muzułmanów, to znaczy że osobiście uważasz muzułmanów za niewdzięcznych i złych nieprzyjaciół - a w poprzednich wpisach tak broniłaś rzekomego braterstwa z nimi! Czyli sama sobie zaprzeczasz. Po drugie, traktując muzułmanów za nieprzyjaciół, z Łk6,35 wynika że katolicy mają okazywać im miłość. I my katolicy zgadzamy się z tym. Należy okazywać miłość muzułmanom. Ale to nie oznacza że należy ich traktować jak braci! Czyli od tej strony twoje powoływanie się na Łk6,35 nic nie wnosi do dyskusji czy muzułmanie są, czy nie są naszymi braćmi. Natomiast to że oni nie są braćmi wynika z Mk3,35: "Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką". Muzułmanie nie pełnią woli Bożej choćby dlatego bo nie uznają Pana Jezusa za Boga. Cieszy mnie że deklarujesz koniec mówienia bzdur. Żegnam.
3 miesiące temu / @Dorota
 
Ewangelia Łukasza 6:35 Polecam przeczytać. Więcej nie chce mi się nic mówić ,bo widzę nie ma po co.Żegnam
3 miesiące temu / Dorota
 
Oszczerczo kłamiesz, gdyż czytam święte księgi. Gratuluję samokrytyki, bo zgodnie z twoją teoryjką to właśnie ty masz mały rozumek o którym piszesz, gdyż ani nie znasz Koranu, ani nie rozumiesz Biblii. Przykład z Samarytanką który podajesz to potwierdza, bo nie pasuje on jako analogia do omawianych relacji chrześcijanie-muzułmanie, gdyż Samarytanka powiedziała do Pana Jezusa: "Daj mi tej wody, abym już nie pragnęła i nie przychodziła tu czerpać". Czyli ona chciała nawrócenia, a muzułmanie którzy słyszeli o Panu Jezusie ale nie uznają Go za Boga nie chcą się nawrócić. Takich dotyczą słowa Pana Jezusa: "Gdyby...nie chciano słuchać słów waszych, wychodząc z takiego domu albo miasta, strząśnijcie proch z nóg waszych!...Ziemi sodomskiej i gomorejskiej lżej będzie w dzień sądu niż temu miastu." Jeśli w takim stanie muzułmanie umrą, zostaną potępieni na wieki. A co, słów Pana Jezusa Mk16,16 też nie uznajesz? To z chrześcijaństwem faktycznie niewiele masz wspólnego.
3 miesiące temu / @igDorantka
 
A kiedy dzień braterstwa z prześladowanym Kościołem w Chinach?
3 miesiące temu / Edgar
 
Ten nie ma rozumu kto nie czyta świętych ksiąg.Widzę że ty należysz do takich
3 miesiące temu / Dorota
 
Jezus rozmawiał z Samarytanką,mimo że Samarytanie i Żydzi nie robili tego.Jezus dał przykład jak kochać i szanować innych.Ale małe rozumki tego nie pojmują,dlatego nie ma po co z nimi rozmawiać na te tematy.Nauczcie się szanować bliźnich nawet jeżeli to Muzułmanin ,Żyd i inny .Ješli to uczynicie będziecie chrześcijanami,teraz daleko Wam do tego
3 miesiące temu / Dorota
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.