DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Franciszek chwali kontestatora „Humanae Vitae” i zwolennika antykoncepcji

Franciszek chwali kontestatora „Humanae Vitae” i zwolennika antykoncepcji
By Pater Josef Steinle AMPR [Copyrighted free use], via Wikimedia Commons

Papież pochwalił niemieckiego teologa moralnego Bernarda Häringa, który był najbardziej zaciekłym krytykiem encykliki Pawła VI z 1968 roku „Humanae vitae”. Encyklika potępiła m.in. aborcję i antykoncepcję. Zdaniem Franciszka duchowny pomógł „rozkwitnąć teologii moralnej”.

 

„Myślę, że Bernard Häring był pierwszym, który zaczął szukać nowego sposobu, aby pomóc teologii moralnej ponownie rozkwitnąć” - powiedział w komentarzu, opublikowanym w „La Civiltà Cattolica”. Papież ubolewał, że dzisiaj wielkim problemem jest „brak rozeznania w formacji kapłanów”, bez którego nie da się właściwie poznać sytuacji moralnej danej osoby.

 

Ryzykujemy przyzwyczajeniem się do postrzegania tego, co jest legalne w kolorach biało-czarnych. Jesteśmy na ogół raczej zamknięci na rozeznanie. Jedno jest jasne: dziś w pewnej liczbie seminariów wprowadzono rygoryzm, który jest daleki od rozeznania. I to jest niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić nas do koncepcji moralności, która będzie miała kazuistyczny sens – powiedział.

 

Franciszek skrytykował „dekadencką  scholastykę”, zgodnie z którą jego pokolenie zostało wykształcone, a która – według niego – powoduje „kazuistyczną postawę” wobec moralności. - Cała sfera moralna została ograniczona do „można” i „nie można”, do „tak” lub „nie”-  ubolewał.

 

Dalej dodał, że tego typu moralność nie ma nic wspólnego z „rozeznaniem”. Według niego Bernard Häring był „pierwszym, który zaczął szukać nowego sposobu, aby pomóc teologii moralnej ponownie rozkwitnąć”. Zdaniem papieża dzisiaj „oczywiste jest, że teologia moralna poczyniła znaczne postępy w swojej rozwadze i dojrzałości.”

 

O. Bernard Häring (1912 - 98) był kluczową postacią w czasie Soboru Watykańskiego II.  Twierdził, że dogmaty i moralność podlegają ewolucji. Według profesora Roberto de Mattei, ta „nowa moralność” broniona przez Häringa ostatecznie zaprzecza istnieniu absolutnego i niezmiennego prawa naturalnego.

 

Häring został powołany na „eksperta” w czasie Soboru  Watykańskiego II, a później został sekretarzem komisji, która przygotowała dokument „Gaudium et Spes”, odnoszący się m.in. do małżeństwa. Według de Mattei, podczas przygotowywania dokumentu między „progresistami” a „tradycjonalistami” toczyła się zacięta walka. Chodziło nie tylko o kwestię dopuszczenia stosowania pigułek antykoncepcyjnych, ale o podstawy samego prawa naturalnego.

 

Häring miał nakłonić papieża Pawła VI do pominięcia kwestii antykoncepcji w dokumencie „Gaudium et spes”. Potem jednak Paweł VI wydał encyklikę „Humanae vitae” (1968), gdzie jednoznacznie nauczał, że „akt każdego małżeństwa musi pozostać otwarty na przekazywanie życia ludzkiego”, a stosowanie antykoncepcji uznał za „wewnętrznie złe”. Häring z całą mocą zwalczał naukę zawartą w encyklice. Krytykował też nauczanie moralne Jana Pawła II dotyczące zakazu antykoncepcji i kwestii relacji seksualnych.

 

W latach 70. Kongregacja Doktryny Wiary badała poglądy głoszone przez teologa, a zawarte w książce „Etyka medyczna”, gdzie dopuszczał stosowanie pigułek, jeśli byłby to najlepszy sposób, aby pomóc małżeństwu wypełniać swoje powołanie. Zostało to wcześniej potępione w „Humanae vitae”.

 

Häring stał się mentorem Charlesa Currana, katolickiego księdza, który odrzucił nauczanie Kościoła w sprawach takich jak: aborcja, antykoncepcja i homoseksualizm. W 1986 roku papież Jan Paweł II zabronił Curranowi nauczania w szkołach katolickich i pozbawił go tytułu teologa katolickiego.

 

Przy okazji histerii związanej z wirusem Zika, Franciszek na początku roku wspominał o „rozeznaniu” w celu użycia antykoncepcji przez małżeństwa żyjące na obszarach dotkniętych wirusem jako „mniejsze zło”. Rzecznik Watykanu O. Federico Lombardi potwierdził słowa papieża tłumacząc, że „środki antykoncepcyjne lub prezerwatywy w szczególnych i nagłych  przypadkach mogą być przedmiotem rozeznania sumienia”.

 

Franciszek wielokrotnie odwoływał się do „rozeznania” w adhortacji „Amoris laetitia”, używając tego terminu jako furtki, pozwalającej rozwodnikom żyjącym w sytuacjach cudzołożnych przyjmować Komunię świętą. Zakwestionowali to kardynałowie, którzy zwrócili się do niego z oficjalną prośbą o korektę nauczania.


Źródło: lifesitenews.com

AS


DATA: 2016-11-28 10:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@sp akurat tęczy nie miałem na myśli, ale może to i dobre skojarzenie. Tęcza jest pięknym zjawiskiem i ruch gejowski nie ma na nią monopolu.
ponad 3 lata temu / Michu.
 
@Michu, jak czytam Twój komentarz o kolorach, to mi się ukazuje przed oczami... tęcza.
ponad 3 lata temu / sp
 
@terenia, nikt nie stoi nad Tobą 24/7 - przecież możesz wpuszczać diabła pod pieżynę, skoro uznajesz, że właśnie to Ci sprawia największą "uciechę". Kościół natomiast uczy jak diabła uniknąć również w sferze ludzkiej płciowości i czerpać z seksualności czystą radość, tak jak ją dla nas zaplanował sam Stwórca.
ponad 3 lata temu / sp
 
Michu Modernizm jest źródłem wszystkich herezji.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
Papież pokazuje nam jasno, że życie nie ma tylko dwóch kolorów, czasem należy szukać innych barw, a nie widzieć wszystko zerojedynkowo. Franciszek wprowadzi zmiany, które wyjdą kościołowi na dobre.
ponad 3 lata temu / Michu.
 
@terenia spytaj onkologa czy w ramach praktyk wszczepiał sobie komórki rakowe. A potem tak jak ci poradził Tomasz: puknij się.Byle mocno. I ciesz się życiem. Ręce opadają jak się czyta młode, wyzwolone z wielkich miast po nowej maturze.
ponad 3 lata temu / Leaf427
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.