8 września 2018

Wreszcie wolność dla pacjentów? Brytyjski parlament rozpatrzy „prawo Charliego”

(Rodzice Charliego Garda. Fot. Backgrid/Forum)

Do brytyjskiego parlamentu trafił projekt prawa, które jeśli wejdzie w życie, pozwoli uniknąć w przyszłości takich tragedii, jakie stały się udziałem Charliego Garda i Alfiego Evansa oraz ich bliskich. Przede wszystkim, zagwarantuje możliwość zmiany na własne życzenie placówki medycznej prowadzącej leczenie pacjentów.

 

Projekt został złożony we wtorek wieczorem. Zakłada wymóg rozwiązywania sporów pomiędzy szpitalami a rodzicami najpierw w trybie przedsądowym, na drodze mediacji. Zarówno lekarze, jak i rodzice będą mogli korzystać ze wsparcia komisji ds. etyki klinicznej. Przede wszystkim jednak opiekunowie dzieci uzyskają w przypadku zastrzeżeń do fachowości personelu prawo powierzenia dziecka innej placówce.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Dziennik „Daily Mail” poinformował w mijającym tygodniu o zainicjowaniu procesu zmiany prawa  przez barona Mackay of Clashfern. Szkocki prawnik z Partii Konserwatywnej zaproponował zmienić ustawę dotyczącą zdolności umysłowej, zgodnie z wymienionymi postulatami.

 

Wszyscy zgadzają się, że potrzebujemy rozwiązania długotrwałych i przygnębiających konfliktów prawnych dotyczących leczenia – uzasadniał lord. – Cieszę się ze złożenia poprawki, która ma na celu zapobieganie niepotrzebnemu dochodzeniu spraw na drodze sądowej. Jest to proporcjonalny i od dawna oczekiwany środek, który, mam nadzieję, będzie pierwszym małym krokiem w kierunku realizacji Prawa Charliego – dodał Mackay of Clashfern.

 

Prawo nosi imię Charliego Garda, brytyjskiego niemowlęcia cierpiącego na ciężkie, genetyczne schorzenie mitochondrialne. Jego rodzice bezskutecznie starali się o zgodę na leczenie poza granicami kraju. Jednak bezduszny, państwowy system sądowy zadekretował odłączenie dziecka od urządzenia podtrzymującego życie. Charlie zmarł w wieku jedenastu miesięcy w 2017 roku. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia obserwując wielomiesięczny dramat Alfiego Evansa, również de facto skazanego na śmierć.  

 

Prawo Charliego zyskało poparcie znaczących autorytetów medycznych w Wielkiej Brytanii.

 

 

Źródło: Life Site News, dailymail.co.uk

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram