DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Forsal: Świat po pandemii zmieni się nie do poznania. Efekty zobaczymy za kilka lat

Forsal: Świat po pandemii zmieni się nie do poznania. Efekty zobaczymy za kilka lat
fot. Image Source/Monty Rakusen / ZUMA Press / FORUM

Coraz częstsza praca zdalna, obowiązkowe aplikacje zapisujące historię kontaktów, elektroniczne certyfikaty potwierdzające dobry stan zdrowia, edukacja online, telemedycyna czy przejście na gospodarkę „bezdotykową”. To rozwiązania, które – może nie w przeciągu miesięcy, ale na pewno kilku lat – staną się naszą codziennością – przekonuje Mirosław Ciesielski na łamach portalu „Forsal”.

 

Koronawirus bardzo głęboko zmieni oblicze świata. Najprawdopodobniej nie zauważymy tego w przeciągu kilku następnych miesięcy, ale gdybyśmy przenieśli się nagle o kilka lat do przodu, nie uwierzylibyśmy, jak bardzo zmieni się nasza codzienność.

 

Zdaniem Mirosława Ciesielskiego epokę biur i open space’ów zastąpi współpraca przed domowym komputerem. „Praca w elastycznym trybie opłaca się biznesowi i pracownikom. Jak dowodzą analizy Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), może być produktywniejsza i dawać realne, idące w tysiące dolarów na pracownika, roczne oszczędności. Stąd inwestowanie w korporacyjne biurowce i open space’y może stać się anachroniczne, również z uwagi na kreowane przez nie zagrożenie epidemiczne” – przekonuje. Przyczyni się to zaoszczędzenia czasu potrzebnego na dojazd do pracy, co przełoży się na spadek popytu na auta i udrożnienie miast.

 

Świat czekać też będzie rewolucja na rynku nieruchomości. „Mieszkania mogą być budowane i wyposażane tak, by spełniały potrzeby pracy biurowej: odpowiednia infrastruktura, wygłuszone ściany, drukarki 3D. Za to ceny nieruchomości blisko centrów miast spadną lub przynajmniej przestaną rosnąć w oszałamiającym tempie” – czytamy.

 

Nastąpi też koniec ery tanich linii lotniczych. W związku z obowiązkiem wprowadzenia bardzo rygorystycznych obostrzeń epidemiologicznych, nie będzie dało się „upychać” tylu pasażerów na pokładach samolotów, co dotychczas. Część miejsca zwolnionego przez branżę lotniczą wykorzysta kolej, wyposażona w nowoczesne i przestronne wagony.

 

Znacznie ograniczone zostaną podróże. Naszą przepustką do galerii handlowych, muzeów czy budynków publicznych staną się aplikacje monitorujące nasz stan zdrowia i historię kontaktów. W wielu przypadkach wprowadzone zostaną rozwiązania rodem z Chin, np. generujący się codziennie kod QR będący zaświadczeniem o dobrym stanie zdrowia.

 

Rewolucja dotknie także służby zdrowia. Na stałe mogą zostać z nami konsultacje telemedyczne, wideorozmowy z lekarzami czy porady na telefon. „To duże odciążenie podstawowej opieki zdrowotnej, w sytuacji gdy praktycznie we wszystkich krajach odczuwalny jest brak lekarzy i pielęgniarek” – wskazuje Ciesielski. Rozwiązanie ma też drugą stronę medalu. Nowe technologie z powodzeniem zostaną zaimplementowane w opiece nad osobami starszymi. „Postępy w zakresie sztucznej inteligencji, sensorów i uczenia maszynowego mogą stać się przynajmniej częściowym rozwiązaniem problemów związanych z opieką senioralną. Uwolnią opiekunów i bliskich od wielu uciążliwych i wyczerpujących czynności, dając jednocześnie większy komfort życia starszym osobom, które dłużej mogą cieszyć się przynajmniej częściową samodzielnością” – przekonuje autor.

 

„To umożliwi znacznie dłuższe niż do tej pory pobyty seniorów we własnym domu, dzięki monitorowaniu ich zachowań przez różnej klasy roboty i powiadamianie bliskich bądź odpowiednich służb w razie pogorszenia się parametrów życiowych, upadku lub zbyt długich okresów bezruchu. Robot będzie wykonywał codzienne aktywności: uruchomi expres do kawy lub czajnik elektryczny, radio, zainicjuje połączenia telefoniczne” – pisze. Warto jednak dodać, że nawet najlepszy robot nie zastąpi kochającej rodziny.

 

Zmiany nie ominą gospodarki. „Cyfrowe innowacje staną się imperatywem, a nie tylko opcją biznesową. Z pewnością rozpowszechnią się supermarkety bez kas, a w innych sklepach płatności zbliżeniowe staną się standardem. Wzrośnie znaczenie eCommerce, a wyznacznikiem będzie jego poziom w Chinach (36 proc. sprzedaży detalicznej)” – zauważa Ciesielski.

 

Największe zmiany dotkną jednak szeroko pojętej sfery kontroli obywateli i interwencjonizmu państwowego. „Teraz zakres tej interwencji jest bezprecedensowy. Na całym świecie rządy ogłosiły działania stymulacyjne przekraczające już 10 bln dol., a więc ośmiokrotnie więcej niż kwota, na którą opiewał plan Marshalla” – wskazuje autor. „Prawie 100 państw poddało eksperymentowi społecznemu ponad 3 miliardy ludzi, w większości stosując środki przymusu ekonomicznego” – pisze.

 

„Wiele nadzwyczajnych środków może stać się stałym elementem życia. Działalność osławionej firmy Cambridge Analytica, która identyfikowała preferencje wyborcze Amerykanów, jawić się będzie igraszką w porównaniu z możliwościami rządów. Mogą mieć wiedzę nie tylko o temperaturze naszego ciała i ciśnieniu krwi, ale także o tym, którą stację telewizyjną oglądamy, jakich informacji słuchamy, jaki jest stan naszych emocji w reakcji na różne wydarzenia. Nietrudno sobie wyobrazić konsekwencje takiej wiedzy w rękach polityków” – konkluduje.

 

 

Źródło: forsal.pl

PR

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-05-07 15:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To są informacje portalu ?Forsal? a może pan Premier i Prezydent odpowie na TRUDNE PYTANIA W TEJ SPRAWIE. Kto wie MOŻE ZASŁONI SIĘ TAJEMNICĄ handlową > Bo to też biznes ale dla kogo ? Tych co podpisują "cicho umowy". Co tam szara zastraszona masa ze szmatami na twarzach. Pozamykana w domach. IDZIE POSTĘP informatyczny. Wszystko na "sygnał" na przyciski. Jeszcze bardziej przywiązać ludzi do komputerów / maszyn/ komórek. Po co mają samodzielnie myśleć. Ostatnio p. Morawiecki coś tam bajdurzył o wielkim zaszczycie dla Polski , która została WYBRANA przez MICROSOFT do doświadczeń na terenie Europy. Jak POSTEP wygląda w Chinach i Japonii to mieliśmy okazję zobaczyć i zdrętwieć. I to wszystko dla naszego DOBRA bez pytania ? Precz z takim TECHNOLOGICZNYM ZNIEWOLENIEM i porzuceniem normalnej pracy. Precz z PRZYMUSEM DO FAŁSZYWEGO , SZKODLIWEGO POSTEPU.
28 dni temu / iskierka
 
Dlaczego musimy przegrać. Ano dlatego że nie posuniemy się do takich świństw jak psychopaci którzy są u władzy. To dlatego w dłuższej perspektywie MUSIMY przegrać i proroctwa się spełnią że święci będą pokonani. Ale jestem za tym aby póki co tanio skóry nie oddawać. Jak poprzednie pokolenia stawały w polu przeciwko np Turkom tak teraz też nie oddawajmy naszych dzieci i wnuków zbyt łatwo. Broń kupować!
28 dni temu / Jot
 
Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuścić wszelkiej maść marksistów-leninistów i masonów do rządzenia. Szykują nam obozy pracy i dla niepokornych koncentracyjne na wzór chiński pardon reedukacji. Pełna inwigilacja całą dobę. Życie bez Boga prowadzi prędzej czy później do systemu totalitarnego. Przed tym ostrzegał m.in. JPII. Jak miawiały komuchy "raz zdobytej władzy nie oddamy".
29 dni temu / IDZIE ZMIERZCH
 
większość tych zmian jest na korzyść,ze wszystkiego można korzystać dobrze lub źle ,np internet umiejętne korzystanie -same korzyści ,uzależnienie od gier -samo zło
29 dni temu / janka
 
Przecież taki był plan... NWO przyspieszył, będzie tylko gorzej...
29 dni temu / biada nam
 
Skutki widzimy już dziś - niemniej te, których doświadczymy za kilka lat będą przerażające.
29 dni temu / Ruben
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.