DZIŚ JEST:   16   CZERWCA   2019 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Benona, biskupa
Bł. Marii Teresy Scherer
 
 
 
 

Formalny koniec II wojny światowej coraz bliższy? Jest szansa na pokój rosyjsko-japoński!

Formalny koniec II wojny światowej coraz bliższy? Jest szansa na pokój rosyjsko-japoński!
The Russian Presidential Press and Information Office/Wikimedia

W czerwcu przyszłego roku Federacja Rosyjska i Japonia mogą podpisać traktat pokojowy, którego po zakończeniu II wojny światowej nie zawarto. Barierą dla formalnego zakończenia konfliktu są różnice w podejściu do rozwiązania sporu terytorialnego o południową część archipelagu Wysp Kurylskich.

 

W zeszłą środę, podczas spotkania w Singapurze, prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się, aby ich kraje przyspieszyły negocjacje w sprawie traktatu pokojowego. Podstawą do traktatu ma być wspólna deklaracja z 1956 roku.

 

Po podaniu tej wiadomości przez media były dyplomata Japonii, a obecnie profesor Uniwersytetu Kyoto Sangyo, Kazuhiko Togo, stwierdził, że dokument traktatu może być podpisany przez głowy państw w czerwcu 2019 roku, podczas szczytu G 20 w Tokio. Dwustronne rozmowy w tej sprawie mają być prowadzone jeszcze w styczniu i w czerwcu przyszłego roku.

 

Problemem między Moskwą a Tokio jest spór terytorialny dotyczący przynależności Wysp Kurylskich. Istota sporu leży w interpretacji liczby wysp rozumianych jako Kuryle, do których Japonia zrzekła się praw w 1951 roku. Według Tokio wyspy Iturup, Kunaszyr, Szykotan oraz grupa wysp Habomai nie należą do archipelagu Wysp Kurylskich, natomiast według Moskwy są to Kuryle Południowe.

 

Związek Sowiecki a potem Rosja kilkukrotnie (1956, 2004, 2006) proponowały Japonii zamknięcie sporu i oddanie wyspy Szykotan oraz grupy Habomai, ale władze w Tokio nie przystały na te propozycje, nie godząc się na pozostawienie należnej im reszty archipelagu w rękach Rosjan.

 

Federacja Rosyjska zastrzega jednocześnie, że przekaże Szykotan i grupę Habomai w ręce Japonii dopiero po podpisaniu traktatu pokojowego. Obydwie strony zdają sobie jednak sprawę, że formalne zakończenie II wojny światowej oraz przyjęcie traktatu pokojowego niewiele zmieni w stosunkach Moskwy i Tokio.

 

Zakończenie stanu wojny między nimi nastąpiło bowiem już 19 października 1956 roku, ale Kuryle Południowe są wciąż powodem spięć politycznych – takich jak czasowe odwołanie ambasadora Japonii z Moskwy w 2010 roku, po odwiedzeniu Wysp Kurylskich przez ówczesnego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

 

Jak wynika z deklaracji rzecznika prasowego Władimira Putina, Dmitrija Pieskowa, Rosja obawia się przekazania suwerenności nad Wyspami Kurylskim Japonii ze względu na porozumienie japońsko-amerykańskie z 1960 roku, na podstawie którego USA mogą lokować swoje bazy wojskowe na terytorium Japonii. Stanowisko rzecznika Kremla zostało podane w odpowiedzi na obietnicę premiera Japonii Shinzō Abe o gwarancji nierozmieszczania na ewentualnie zwróconych Japonii terenach baz sił zbrojnych USA.

 

 

Źródła: NHK World Japan / MK.ru / Regnum.ru / Wzgliad.ru / SakhalinMedia

Jan Bereza

 

  

 

  


DATA: 2018-11-19 10:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pokoj nastapi tylko kiedy Rosja zwroci wyspy Szahalin pod pelna kontrole Japoni. Podobnie rzeczy sie maja with przYpadku pokoju z Polska. Pod warunkiem, kiedy Rosja zwoci Krolewiec, a Ukraina Lwow do naszych granic.
6 miesięcy temu / Bartek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64238"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.