DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

Foreign Affairs o wenezuelskiej drodze ku przepaści. Winny socjalizm

Foreign Affairs o wenezuelskiej drodze ku przepaści. Winny socjalizm
fot. Wilfredor / commons.wikimedia.org, licencja cc

Głód, epidemie, braki podstawowych dóbr, to codzienność w dzisiejszej Wenezueli. Część analityków winą za to obarcza obecnego prezydenta. Jak jednak zauważają analitycy, problem jest znacznie głębszy. Jest nim socjalizm obejmujący również rządy Hugo Cháveza, a nawet okres wcześniejszy.

 

W latach 60. XX wieku Wenezuela była zamożnym krajem. Produkowała ponad 10 procent ropy naftowej na świecie. Jej PKB przekraczało wielokrotnie PKB Brazylii i Kolumbii i zbliżało się do tego amerykańskiego. Gospodarka kraju cechowała się też stabilnością.

 

Tymczasem obecnie wysokość inflacji w Wenezueli dochodzi przynajmniej do 4000 procent rocznie. Niektóre szacunki mówią o jeszcze wyższych liczbach. Odsetek morderstw przekroczył ten w Hondurasie i Salwadorze – krajach znanych z częstych morderstw. Ponadto wiele osób żyje bez bieżącej wody i pojawiają się nawet przypadki śmierci z głodu. Szaleje malaria, a ludzie plądrują centra weterynaryjne w poszukiwaniu lekarstw.

 

Część analityków winą za ten stan rzeczy obarcza Nicolása Maduro, prezydenta Wenezueli od 2013 roku. Jednak Keith Johnson, na łamach „Foreign Policy” zauważa, że winę za opłakany stan południowoamerykańskiego kraju ponosi również poprzedni prezydent, zmarły w 2013 roku Hugo Chávez. Sprawował on władzę od 1999 roku.

 

Zdaniem autorów analizy, upadek przemysłu naftowego w Wenezueli rozpoczął się nawet wcześniej – a więc w 1976 roku, gdy został on znacjonalizowany. Do połowy lat 80. produkcja ropy spadła tam poniżej 2 milionów baryłek dziennie. Oznacza to około 50-procentowy spadek w porównaniu do momentu sprzed nacjonalizacji.

 

Z kolei na początku lat 90. rząd Wenezueli postanowił otworzyć się na zagraniczne firmy. Jednak w 1998 roku cena ropy naftowej spadła ponownie, co przyczyniło się do gospodarczego kryzysu. Na jego fali do władzy doszedł Hugo Chávez obiecujący uzdrowić ekonomię kraju.

 

Potrzebował on ropy naftowej do finansowania swych socjalistycznych projektów. Jednak – cechowała go całkowita ignorancja w kwestiach związanych z jej wydobyciem. Ignorantami w tej kwestii byli również ludzie mianowani przezeń do zarządzania głównym przedsiębiorstwem wydobywającym ten cenny surowiec. Złe traktowanie zdolnych menadżerów doprowadziło do braku wykwalifikowanego personelu w wenezuelskim przemyśle naftowym.

 

Panujące na światowych rynkach w latach 2002-2008 wysokie ceny ropy pozwalały na ukrycie niedoborów produkcji. Jednak już wtedy zdarzały się braki podstawowych dóbr konsumpcyjnych, takich jak ryby czy mleko. W efekcie rząd nakazał głównemu przedsiębiorstwu zajmującemu się ropą naftową sprowadzanie tych dóbr z zagranicy. Doprowadziło to jednak do dalszego odejścia od działań na rzecz wydobycia ropy naftowej, stanowiących najważniejsze zadanie przedsiębiorstwa.

 

Nieudolność wenezuelskiego przemysłu naftowego ujawniła się rok po śmierci Hugo Cháveza, a więc w 2014 roku, gdy rozpoczął się spadek cen ropy. Tymczasem gospodarka wenezuelska była niemal całkowicie zależna od tego surowca. Lewicowe władze nie zdecydowały się bowiem na dywersyfikację ekonomii. Problemy te nie wynikają jednak wyłącznie z błędów Nicolasa Maduro, lecz sięgają głębiej – do socjalistycznej polityki Hugo Cháveza. 

 

Na marginesie analizy warto przypomnieć, że socjalizm pozostaje sprzeczny z nauką Kościoła. Papieże, przynajmniej od Leona XIII przewidywali nędzę, do jakiej prowadzi lewicowa utopia. Jak zauważył Pius XI w encyklice Quadragesimo anno z 1931 roku „jeżeli socjalizm, jak wszystkie błędy, zawiera źdźbło prawdy (czemu zresztą Papieże nigdy nie przeczyli), opiera się jednak na swoistej teorii o społeczeństwie, której z prawdziwym chrystianizmem pogodzić nie można. Socjalizm religijny, socjalizm chrześcijański są pojęciami sprzecznymi w sobie: nikt nie może być jednocześnie dobrym katolikiem i prawdziwym socjalistą”.

 

Źródła: foreignpolicy.com / opoka.org.pl

 

mjend

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 8. Kiedy państwo staje się złodziejem?

 

Polonia Christiana nr 8. Kiedy państwo staje się złodziejem?


DATA: 2018-07-24 11:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mam wrażenie, że w Wenezueli jest realizowany plan twórców tzw. NWO. Na youtube jest kanał "Bez Planu", którego autor mieszka w Wenezueli. Pokazuje to, o czym mowa w artykule, ale także mówi np. o tym, że w Wenezueli praktycznie nie ma gotówki. Za wszystko płaci się przelewami internetowymi. O tym, że jednym z założeń wprowadzenia rządu globalnego jest wycofanie gotówki i transakcji nierejestrowanych (czyli zwiększenie inwigilacji obywateli) mowa jest w analizach dokumentów ONZ i różnych think tanków, których dokonują np. autorzy kanału prisonPLANET.pl Można wierzyć lub nie wierzyć w teorie spiskowe, ale nie można zaprzeczyć faktom, że także u nas - przy wsparciu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii - realizowany jest np. program "Polska Bezgotówkowa" (Patrz: choćby reklamy w tv).
11 miesięcy temu / sisi
 
Drodzy internauci jeżeli chcecie aby tak było i w Polsce to wystarczy głosować zamiast na "Wolność" czy ludzi typu JKM, Braun,Wilk czy Berkowocz. Głosujcie nadal na po pis sld psl i inne lewactwa i efekt murowany
11 miesięcy temu / Jan
 
Cel socjalizm: Wszystkie owoce pracy do jednego kotła, a kotła pilnuje zbujecka zgraja czerwonych nierobów!
11 miesięcy temu / Janusz z Kolonii
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "61706"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.