DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

„Foreign Affairs” o „problematycznym” polskim patriotyzmie i groźnym „rewizjonizmie historycznym”

„Foreign Affairs” o „problematycznym” polskim patriotyzmie i groźnym „rewizjonizmie historycznym”
Simona Supino / Forum

Polska polityka historyczna budzi niepokój zarówno wśród polskich biskupów, jak i lewicowych polityków oraz intelektualistów. W tym samym czasie, gdy ukazał się list biskupów polskich o patriotyzmie – pierwszy tego typu dokument w Polsce po tzw. transformacji ustrojowej  – na łamach magazynu „Foreign Affairs” pojawił się artykuł Mateusza Mazziniego pt. „PiS i polska historia.


Mazzini to dziennikarz i publicysta, w przeszłości rzecznik prasowy Stowarzyszenia Studentów Polskich na Oksfordzie. Obecnie to redaktor think tanku Polityka INSIGHT, który publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”.


Publicyście nie podoba się wykorzystywanie przeszłości do kształtowania obecnej rzeczywistości. Odniósł się on do orzeczenia Najwyższego Sądu Administracyjnego RP z 5 kwietnia, które pozwoliło rządowi na połączenie  Muzeum II wojny światowej w Gdańsku z Muzeum Westerplatte.


Mazzini zaznacza, że Muzeum II wojny światowej utworzone zostało przez liberalny rząd byłego premiera Donalda Tuska w 2008 roku i „przedstawia wojnę z perspektywy międzynarodowej, starając się odzwierciedlać uniwersalizm cierpienia, jakie ona spowodowała.” Dziennikarz tłumaczy, że PiS odrzuciło to podejście, twierdząc, że „nie kładzie ono wystarczający nacisk na polski punkt widzenia.”


Wg publicysty orzeczenie sądu było ostatnim etapem walki między liberalnymi eurofilami a konserwatywnymi eurosceptykami odnośnie podejścia do polskiej historii.


Mazzini pisze, że odkąd PiS przejął władzę, „Polska została pochłonięta falą oficjalnego rewizjonizmu historycznego,” sugerując, że „wybitne postaci” okresu transformacji, które teraz tworzą opozycję w rzeczywistości paktowały z komunistami.


Dziennikarz wytyka prezydentowi Andrzejowi Dudzie, że w grudniu 2015 r. przemawiając podczas uroczystości upamiętniającej strajki w 1970 r., zasugerował, że przywódcy po okresie transformacji traktowali „komunistycznych przestępców” jak „ludzi honoru”. Nie podoba mu się także, że wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński oskarżył wicemarszałka senatu Bogdana Borusewicza o ochronę interesów komunistycznych informatorów podczas niedawnego głosowania nad zmniejszeniem emerytur dla byłych funkcjonariuszy służb specjalnych.


„Ofensywa” przeciw liberałom – czytamy – osiągnęła szczyt w lutym 2016 r., kiedy Instytut Pamięci Narodowej opublikował akta pokazujące, że Lech Wałęsa, „ikona antykomunistycznej opozycji Polski, współzałożyciel Solidarności i zaciekły krytyk kierownictwa PiS,” współpracował z tajną policją komunistyczną w latach siedemdziesiątych.


Mazzini, chociaż nie wykluczył możliwości współpracy Wałęsy z komunistycznymi władzami, ubolewa nad „intensywnością”, z jaką „PiS naciskał na Polaków, aby wywrócić do góry nogami rozumienie polskiej historii.” „Liberałowie rozczarowani wewnętrznymi konfliktami i codzienną polityką starali się bronić Wałęsy i innych czołowych postaci, ale nie odpowiedzieli na podstawowy trend: reinterpretację polskiej historii” – pisze.  


Mazzini ubolewa, że liberałowie w ciągu 27 lat od transformacji na ogół lekceważyli przeszłość, obawiając się kontrowersji. Nie upamiętniono – wg niego – w należyty sposób zakończenia obrad okrągłego stołu czy wyborów w czerwcu 1989 r.


Tymczasem PiS podkreśla chwile bohaterstwa i chwały narodowej. Dziennikarz pisze, że obecnie nie jest odpowiednio wykorzystane przez liberałów pokolenie młodych Polaków, zwłaszcza politycznie aktywnych, zafascynowanych przejściem Polski od komunizmu do demokracji i innymi punktami zwrotnymi w najnowszej historii kraju.


Ubolewa nad tym, że młodzi ludzie czerpią wiedzę historyczną z mediów prawicowych organizacji. Ostro krytykuje ONR, „wszechpolaków” i kibiców  – niemal jak biskupi w swoim liście o patriotyzmie.  


„Takie grupy często promują nieliberalny nacjonalizm, który odrzuca integrację europejską, wielokulturowość i różnorodność religijną, często używając ksenofobicznych terminów. Te szeroko rozpowszechniane poglądy stanowią zagrożenie dla podstaw demokracji” – czytamy w artykule.


Mazzini proponuje więc – co wcale nie jest odkrywcze, ale zgodne z ideą tzw. społeczeństwa otwartego fundacji Sorosa – by w Polsce, jak i w innych krajach, gdzie nawiązuje się do chlubnej przeszłości tzw. ruchy oddolne upowszechniały historię alternatywną, pozbawioną „wizji tożsamości narodowej”.


Tylko tak ukształtowane społeczeństwo będzie w końcu otwarte na „innych” i zgodzi się na dalszą rezygnację z suwerenności narodowej na rzecz instytucji ponadnarodowych.

 

 

Źródło: foreignaffairs.com.,

Agnieszka Stelmach
DATA: 2017-05-05 10:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Małoletni smarkacz który nie ma pojęcia o życiu...
ponad 3 lata temu / zen
 
Trzeba przyznać, że pojednanie pomiędzy duchownymi przedstawicielami służb Polski i Rosji nastąpiło.
ponad 3 lata temu / pojednak
 
Na szczęście teraz już będzie prawdziwa historia w szkołach, a nie okrojona, jak chciał poprzedni rząd. Ale co można wymagać od kogoś, kto jako szef rządu mówi, że polskość to nienormalność.
ponad 3 lata temu / Wendy
 
precz syjomasonazikmuna ...wystarczy formowania przez nich polskiej historii....Polska ma piekna karte historyczna i na pewno nie zdecyduje sie na nowa interpretacje wedlug Nowego Porzadku Swiata czyli jak wczesniej napisalem...to sa zwykli oszusci...a prawdziwego patriotyzmu, uczciwosci teraz ucza prawdziwi patrioci i ludzi najuczciwszy mi ze znanych ...Polscy Patrioci to Polskie Orly
ponad 3 lata temu / a mnie sie podoba
 
Chorzy na umyśle neo-marksiści promują multi-kulti czyli wielokulturowość która niszczy Świętą Matkę Kościół i Państwa Narodowe.Patriotyzm to umiłowanie Ojczyzny natomiast Nacjonalizm Chrześcijański "KOCHAJ WŁASNY NARÓD SZANUJ INNE NARODY "Lewica laicka propaguje opartą na kłamstwie Historię ,BŁ Ks Jerzy Popiełuszko "PRAWDA KTÓRA NIC NIE KOSZTUJE JEST KŁAMSTWEM"
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
@wu: "Sataniści zabezpieczyli każdy scenariusz"... z wyjątkiem jednego: Bożej interwencji wybłaganej na Różańcu przez tzw. maluczkich. Tego, nie zabezpieczą :-)))
ponad 3 lata temu / Tomcio
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.