DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2019 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Forbes: Japonia i Europa „zarzynają” gospodarkę podatkami

Forbes: Japonia i Europa „zarzynają” gospodarkę podatkami
fot. EdwinP / sxc.hu
#GOSPODARKA    #EUROPA    #PODATKI    #JAPONIA

Zdaniem amerykańskiego magazynu Forbes, Japonia i Europa „zarzynają”swoje gospodarki, wskutek nadmiernego fiskalizmu.

 

Pismo przypomina, że po Wielkim Kryzysie i II wojnie światowej, Stany Zjednoczone pomogły stworzyć i utrzymywać instytucje, które umożliwiły Europie oraz Japonii szybki powrót do dobrej kondycji.

 

Sprzyjał temu system z Bretton Woods i negocjacje handlowe, prowadzone przez GATT, a później Światową Organizację Handlu, których celem była liberalizacja wymiany. Poszczególne państwa ograniczały obciążenia podatkowe i cięły wydatki rządowe. W dość krótkim czasie udało się zatrudnić miliony kombatantów. Japonia i Niemcy  stosunkowo szybko stały się potęgami  gospodarczymi.

 

Zdaniem Forbesa, po zniszczeniu systemu z Bretton Woods w roku 1970 nastąpiła przerażająca dekada inflacji, którą w USA przezwyciężył Ronald Reagan, ostro obniżając stawki podatku dochodowego i wprowadzając przepisy deregulacyjne. Większość państw świata poszła jednak w kierunku takim jak socjalistyczna Szwecja, nakładając na swoich obywateli niebotyczne podatki.

 

Tuż po upadku Związku Sowieckiego, świat ponownie przeżywał boom gospodarczy, ale od 2007 roku pogrążony jest w kryzysie gospodarczym.

 

Według magazynu, dziś Europa „dławi się od nadmiaru wydatków, podatków i regulacji”. „Nieudolni politycy zamiast ciąć wydatki, tylko je zwiększają. Europa podąża drogą, którą obrały niektóre państwa na początku lat. 30. ub. wieku.  

 

Forbes przypomina, że kłopoty Grecji w skali światowej nie są tak istotne, jak choćby stan trzeciej co do wielkości gospodarki świata, tj. Japonii. Media niewiele miejsca poświęcają temu problemowi.

 

Felietonista Forbesa, Nathan Lewis, znany ekonomista i menedżer pytany siedem lat temu o perspektywy Japonii, stwierdził: „Opodatkują się na śmierć”. I to właśnie ma chyba miejsce w tej chwili.

 

Liderzy polityczni Japonii są zdaniem magazynu nawet bardziej nieodpowiedzialni niż politycy europejscy. Od końca lat 80., w Kraju Kwitnącej Wiśni wielokrotnie podnoszono podatki i wprowadzano nowe opłaty. Na początku lat. 90. podatek od zysków kapitałowych od nieruchomości został podniesiony do 90 proc. Dziś dług wewnętrzny Japonii przekracza ponad 200 proc. PKB, znacznie więcej niż w Grecji. Japonia jest w trakcie uchwalania nowych podwyżek. W górę mają pójść stawki podatku dochodowego, akcyza od  benzyny, podatek od spadków i od zysków kapitałowych.

 

W przeciwieństwie do Grecji, Japonia nadal ma ogromne aktywa, chociaż drastycznie zmalały indywidualne oszczędności. Dług publiczny jak na razie jest finansowany przez banki, co w przyszłości może doprowadzić do katastrofy.

 

Gazeta przekonuje, że w celu przezwyciężenia kryzysu, trzeba sięgnąć do sprawdzonych receptur: należy obniżyć podatki, drastycznie ograniczyć wydatki budżetowe i unieważnić wiele ustaw, ograniczających wolny handel.


 

Źródło: Forbes, AS.


DATA: 2012-05-28 12:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Japonia ma ok. 200% dlugu wzgledem pkb a i niemale pkb dodajmy. W tym pierwszym gonimy ich.
ponad 7 lat temu / sued
 
Tylko kto chce słuchać, że trzeba przestać się obżerać pustymi pieniędzmi? To musi upaść pod własnym ciężarem, niestety przy okazji grzebiąc wiele ofiar. Jednak... ludzie zaczynają się zachowywać sensownie dopiero wtedy, gdy nie ma innego wyjścia.
ponad 7 lat temu / Wolny Katolik
 
Tylko kto chce słuchać, że trzeba przestać się obżerać pustymi pieniędzmi? To musi upaść pod własnym ciężarem, niestety przy okazji grzebiąc wiele ofiar. Jednak... ludzie zaczynają się zachowywać sensownie dopiero wtedy, gdy nie ma innego wyjścia.
ponad 7 lat temu / Wolny Katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.