DZIŚ JEST:   28   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tomasza z Akwinu,
Doktora Kościoła
Bł. Juliana Maunoir
 
 
 
 

Finlandia ucieka spod unijnej dyrektywy ograniczającej dostęp do broni palnej. Polsce wciąż brak stanowczości

Finlandia ucieka spod unijnej dyrektywy ograniczającej dostęp do broni palnej. Polsce wciąż brak stanowczości
Jaroslaw Stachowicz / FORUM

Jest sposób, by wymknąć się spod rozbrajającej europejskie społeczności poprawki unijnej dyrektywy dotyczącej dostępu do broni palnej. Drogę toruje Finlandia. To ważny trop dla polskiego rządu, bo szykowane przez Brukselę rozwiązania znacznie utrudnią dostęp do tego rodzaju środków obrony. To zaś skutecznie może pokrzyżować skądinąd światłe plany budowy w Polsce lokalnych ośrodków obrony terytorialnej.

 

Jacek Hoga, prezes Fundacji Ad Arma, wraz z przedstawicielami Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego wziął udział w obradach Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego. Przedmiotem dyskusji była rozbrajająca Europejczyków poprawka autorstwa komisarz Elżbiety Bieńkowskiej do dyrektywy 91/477/EEC. Jak relacjonuje Hoga, po raz pierwszy zdarzyło się, że zaproszeni eksperci zgodnie skrytykowali zaproponowane rozwiązania. Niestety komisja PE jest tylko ciałem doradczym i nawet płynący z niej głos rozsądku ekspertów, może nie zostać uwzględniony.

 

- Bardzo dobrą wiadomością jest to, że podczas przesłuchania ekspertów przez komisję, wszyscy, oprócz przedstawiciela policji belgijskiej, byli przeciwko propozycjom nowej dyrektywy – zaznaczył Hoga.


Problem w tym, że obok głosów rozsądku, pojawiły się też propozycje zmian dyrektywy wprowadzające jeszcze bardziej restrykcyjne rozwiązania. 


- Najbardziej zatrważającą propozycję przedstawiła pani Vicky Ford, która jak twierdzi, jest po stronie osób broniących dostępu do broni dla praworządnych obywateli UE. Posłanka zaproponowała wprowadzenie zakazu posiadania przez osoby prywatne jakiejkolwiek broni kalibru, który ma swoje pochodzenie z sił zbrojnych – wskazał Hoga.


W praktyce oznacza to, że wszystkie kalibry używane w łowiectwie, czy popularne w dyscyplinach dynamicznych: strzelectwie sportowym, rekreacyjnym, byłyby de facto zakazane. Wśród absurdalnych pomysłów, które podobały się posłom była np. propozycja, by magazynki były istotną częścią broni. W ocenie prezesa Ad Arma, tego rodzaju propozycje mogły trafić na podatny grunt.


Jak zaznaczył Hoga, obrady komisji nie były rejestrowane, a oficjalnym powodem tego było zapewnienie możliwości prowadzenia swobodnej rozmowy.


- Tak naprawdę chodziło o strach przed kompromitacją z powodu braku przygotowania merytorycznego posłów przeciwnych posiadania broni. Padały tam opinie w stylu: Rozumiem, że jak podłączymy magazynek o dużej pojemności do karabinu samopowtarzalnego, to od tej chwili będzie to broń automatyczna? To sztandarowy przykład na to, że ci ludzie nie mają pojęcia ani o broni, ani o praktyce jej użycia, czy to w strzelectwie sportowym czy łowiectwie – dodał Hoga.


Inną kwestią jest to, że sprawa przez komisję nie jest traktowana poważnie, a o trybie procedowania nie decydują posłowie, a personel techniczny. Tak ostatnie obrady zostały zamknięte o godz. 18. z powodu zakończenia pracy przez tłumaczy.


Hoga przyznał, że choć wielu posłów deklaruje swój sprzeciw wobec niekorzystnych poprawek, to jednak przeważa głos socjalistów i ludzi mających pogląd, że wszystko co znajduje się w rękach społeczeństwa, powinno podlegać ścisłej kontroli UE. Prezes Ad Arma wskazał jednak na pewne ruchy, które pokazują, że można wymknąć się spod unijnego ukazu rozbrojeniowego. Kierunek wyznaczają tu Finowie, którzy mocno protestują przeciwko poprawce i nie jest wykluczone, że zostaną wyjęci spod jej jurysdykcji.


- Co ciekawe, rezerwiści w Finlandii używają broni samopowtarzalnej, podobnej do broni wojskowej, tylko bez możliwości przełączenia jej na ogień ciągły. Ta broń jest ich własnością prywatną. Stąd tak silny opór w Finlandii przeciwko tej dyrektywie. Bo taka regulacja objęłaby wszystkich rezerwistów obrony terytorialnej – wskazał Hoga.


Jak zaznaczył aktywność Finów winna być przykładem dla polskiego rządu, który póki co nie zajął w sprawie stanowczego głosu. - Mam nadzieję, że to zmieni się w najbliższym czasie, bo dyrektywa silnie uderzy w organizacje pro obronne, jak i próby skutecznej budowy obrony terytorialnej – dodał Hoga.

 

Pełną relację Jacka Hogi można zobaczyć tutaj:


 

 

 

Marcin Austyn

 

 


DATA: 2016-03-04 14:05
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"relacji państwo-obywatel" czy to po polsku? Jak mówi Pismo "odłóż miecz Piotrze"
ponad 4 lata temu / WAWA
 
Bo tam naród jest wolny, a rządzący ufają swym obywatelom i to jest właśnie ta podstawa relacji państwo-obywatel.
ponad 4 lata temu / sten
 
Za nasze podatki Komisja Wenecka i in. nam będą tłumaczyć co to demokracja??? Naród, który potrzebuje przepisów jak żyć jest ciężko chory (Gajusz Juliusz Cezar). UE jest w tym stanie???
ponad 4 lata temu / SA
 
Filmik na YouTubie dzień x szturm na Europę? Przecież masoni chcą nas zabić i zrobić plularyzm religijny bez kościoła Chrystusowego, Mieszankę rasową bez tożsamości według couden hove calergie. Brońcie swojej wiary krwi rodziny. Módlcie się nieustannie.
ponad 4 lata temu / Oglądaliście
 
PRZESTĘPCY I TERRORYŚCI MAJA STOSUNKOWO PROSTY DOSTĘP DO NIELEGALNEJ BRONI, ROZBRAJANIE PRAWORZĄDNYCH OBYWATELI POZWOLI IM URZĄDZAĆ RZEŹNIE KIEDY TEGO ZAPRAGNĄ (PACZ PARYŻ)
ponad 4 lata temu / bebronny
 
prawo do broni ma byc przyrodzone a nie zezwolenia badania srania itp
ponad 4 lata temu / anty
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.