DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

Finlandia: nie powiódł się eksperyment z bezwarunkowym dochodem podstawowym

Finlandia: nie powiódł się eksperyment z bezwarunkowym dochodem podstawowym
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Finlandia właśnie ukończyła dwuletni eksperyment związany z tzw. bezwarunkowym dochodem podstawowym. Minister finansów Petteri Orpo potwierdził, że największe partie w jego kraju już nie popierają tego socjalistycznego pomysłu.

 

Jednym z głównych celów eksperymentu było sprawdzenie, czy osoby bezrobotne będą bardziej zachęcane do poszukiwania pracy posiadając bezwarunkowy dochód podstawowy, czyli otrzymując co miesiąc bez żadnych warunków pewną sumę pieniędzy, która miałaby wystarczyć na zapewnienie podstawowych potrzeb. Jak można było przypuszczać, wyniki były odwrotne od zamierzonych. Otrzymywanie dochodu, nawet niskiego (560 euro), nie motywowało ludzi do szukania pracy.

 

Orpo przyznał, że osobiście nigdy nie był zwolennikiem bezwarunkowego dochodu podstawowego, jednak przeprowadzenie doświadczenia było bardzo ważne dla partii tworzących rząd. Pierwsze wyniki pokazały, że zatrudnienie nie wzrosło. Jedynie poprawiło się samopoczucie uczestników.

 

– Dla mnie to nie było zaskakujące, ponieważ każdego miesiąca było mniej biurokracji, aby otrzymać pieniądze. Po wynikach wszystkie partie główne, socjaldemokraci, partia premiera i moja, są przeciwko bezwarunkowemu dochodowi podstawowemu. Chcemy warunkowości systemów zabezpieczenia społecznego. Dlatego uważam, że sprawa jest w Finlandii zamknięta – stwierdził.

 

W ocenie fińskiego ministra, tego typu rozwiązanie nie powinno być stosowane także w innych krajach. W obliczu cyfryzacji i automatyzacji, zmian zachodzących na globalnym rynku, konieczna jest inna reforma systemów zabezpieczenia społecznego. – Jeśli chcesz mieć wysoki wskaźnik zatrudnienia, wynoszący 75 lub 80 proc. jak w krajach skandynawskich, nie jest to możliwe bez warunkowości w systemie zabezpieczenia społecznego. Moim zdaniem, jeśli uzyskasz dostęp do bezwarunkowego dochodu podstawowego, zaakceptujesz niższy wskaźnik zatrudnienia i niższy dobrobyt. Będziesz mieć więcej ubóstwa. Musimy uprościć nasze systemy i zachęcać ludzi do podejmowania pracy – wyjaśnił.

 

Komisja Europejska zleciła badanie, czy właściwym byłoby wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego w całej Unii Europejskiej. Fiński minister przekonuje, że to zły pomysł. – Nasze doświadczenie pokazuje innym państwom członkowskim, że zatrudnienie nie wzrosło – argumentował.

 

Zwolennicy bezwarunkowych dochodów uważają, że w przypadku Finlandii doświadczenie nie powiodło się, ponieważ nie zlikwidowano istniejącego systemu zabezpieczenia społecznego, a jedynie dodano bezwarunkowy dochód podstawowy. Promotorzy dochodu podstawowego chcą, by zastąpił on istniejące systemy emerytalno-rentowe, którym grozi bankructwo. Zgodnie z Agendą Zrównoważonego Rozwoju 2030 planowano uporać się z zadłużeniem państw poprzez wypłatę wszystkim takiej samej minimalnej pensji – niezależnie od liczby przepracowanych lat. Kwota miałaby pozwolić zaspokoić jedynie minimalne potrzeby, by zmobilizować starzejące się społeczeństwo do jak najdłuższej aktywności zawodowej.

 

Fiński dochód podstawowy miał pozytywny wpływ jedynie na samopoczucie osób go otrzymujących. Rozładowywał napięcie, złość i inne uczucia, które sprzyjały „populizmowi” – wskazano w analizie wyników. W związku z tym lewicowy politycy zastanawiają się, czy nie wykorzystać go jako „narzędzia stabilizującego” życie polityczne.

 

Minister finansów Finlandii uważa, że to nie najlepszy pomysł, gdyż trzeba realnie patrzeć na  rzeczywistość. Przypomina, że nie ma dobrobytu, jeśli nie ma wysokiego wskaźnika zatrudnienia i wzrostu gospodarczego. Polityk jest zwolennikiem zachęcania ludzi do pracy – nawet krótkoterminowej – poprzez zachęty fiskalne, np. zwalniające niektóre (krótkoterminowe) dochody z opodatkowania.

 

Pierwszy w Europie popierany przez rząd eksperyment w zakresie udzielania obywatelom „darmowych” pieniędzy rozpoczął w styczniu 2017 roku, a zakończył w styczniu 2019. Losowa grupa 2 tys. osób bezrobotnych w wieku od 25 do 58 lat otrzymywała miesięcznie 560 euro – bez wymogu poszukiwania lub akceptacji zatrudnienia. Program, którego celem było przede wszystkim sprawdzenie, czy gwarantowany dochód – pozwalający przeżyć, ale nie żyć godnie – może zachęcić ludzi do podjęcia płatnej pracy, by w ten sposób ratować system opieki społecznej – nie powiódł się.

 

Idea bezwarunkowego dochodu podstawowego (Unconditional Basic Income) miała, z założenia, służyć także walce z ubóstwem i nierównością. Miała też zmniejszyć biurokrację i zaoszczędzić środki w systemie opieki społecznej.

 

W miejsce UBI Finowie mogą wprowadzić rozwiązanie już funkcjonujące w Wielkiej Brytanii, czyli uniwersalny system kredytowy. Polega on na wypłacaniu – w skrajnych przypadkach w sytuacji osób bezrobotnych – jednego zasiłku socjalnego, zamiast kilku innych, na opłacenie czynszu, opiekę nad dziećmi itp. Tego typu zasiłek jest niższy od tego, co oferowano wcześniej. Brytyjczycy wprowadzili to rozwiązanie w niektórych hrabstwach, ale docelowo ma ono obowiązywać w całym kraju.

 

 

Źródło: euractiv.com / guardian.com

AS

 

  


DATA: 2019-02-14 07:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

poprawa samopoczucia to wszystko co najwazniejsze z
ponad 1 rok temu / Jsla
 
Wiem, może i śmieszne, ale naprawdę gratuluję Fińskiemu rządowi, że z obiektywnych przesłanek wyciągnął prawidłowe wnioski. Gdzie indziej mogliby stwierdzić, że eksperyment nieudany bo dochód była za niski :P A na serio, mam nadzieję, że nie będą teraz wysyłać ekspedycji rowerowej, która ma udowodnić po dwóch latach jazdy w kierunku zachodnim, czy ziemia jest płaska czy nie? Naprawdę można inaczej, i nie trzeba czytać Rothbarda...
ponad 1 rok temu / jj
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.