DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Finansowania terroryzmu ciąg dalszy

Finansowania terroryzmu ciąg dalszy
fot.Chintunglee/commons/GNU/creative

Brytyjskie banki mają ostatnio fatalną prasę. Raz za razem oskarżane są przez amerykańską prokuraturę oraz różne komisje o udział w finansowaniu przestępczej działalności – pranie pieniędzy karteli narkotykowych, tolerowanie podejrzanych koneksji swych klientów czy prowadzenie interesów w państwach uznanych za „wrogów publicznych”. Tym razem w tarapaty wpadł bank Standard Chartered.


Prowadził on w latach 2001 – 2010 nielegalne transakcje z władzami Iranu. Był również zaangażowany w pranie brudnych pieniędzy na niewyobrażalną dotąd skalę 250 miliardów dolarów. Takie zarzuty zostały postawione bankowi w tym tygodniu przez USA, które dodatkowo ostrzegły, że odbiorą „przestępczej instytucji”, jak określiły Standard Chartered, licencję na prowadzenie działalności w Ameryce. Prokuratura prowadziła śledztwo przez 9 miesięcy, śledczy przeanalizowali 30 tysięcy stron poufnych dokumentów, a także tysiące e-maili. Na podstawie tego ustalono, że dzięki pośredniczeniu w transakcjach dokonywanych przez Iran bankzarobił „setki i setki milionów dolarów”.

 

W 1979 roku Stany Zjednoczone wprowadziły zakaz przeprowadzania operacji finansowych z Iranem. Przepisy te zostały dodatkowo zaostrzone przez Billa Clintona w 1995 roku. Według amerykańskiej prokuratury z powodu działalności brytyjskiego banku Stany Zjednoczone „stały otworem dla grup handlujących bronią, przemycających narkotyki i zajmujących się działalnością terrorystyczną”. Zarzuty wobec Standard Chartered są znacznie bardziej poważne od tych, które kilka tygodni temu usłyszał inny brytyjski bank, HSBC, który został oskarżony o tolerowanie systemu, który pozwalał na prowadzenie transakcji z Iranem.

 

Chodzi zapewne o to, że Iran ma problemy ze znalezieniem zbytu na swoją ropę, będącą trzonem irańskiej gospodarki. Europa wprowadziła bowiem embargo na ropę z Iranu jako odpowiedź na jego nuklearne aspiracje. Zadziwiająca jest jednak koncentracja amerykańskiej prokuratury na brytyjskich bankach, i to w kontekście Iranu, przez który główny sojusznik Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie, Izrael, nie może zmrużyć oka. Jest mało prawdopodobne, by na całym świecie jedynie Brytyjczycy prowadzili nielegalne interesy z Iranem. O co więc chodzi? Czy ujawnianie bezprawnych transakcji ma być rodzajem narzędzia nacisku na Wielką Brytanię? Czy może chodzi o tradycyjny sprzeciw Londynu wobec dalszej integracji politycznej i fiskalnej w ramach Unii Europejskiej? To tylko luźny wniosek, być może nieprawdziwy, pamiętajmy jednak, że „nie ma przypadków, są tylko znaki”.

 

 

Tomasz Tokarski

Źródło: www.forsal.pl


DATA: 2012-08-10 11:43
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.