27 września 2019

Filozofowie upominają się o dziedzictwo Jana Pawła II w Instytucie jego imienia

(zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com)

Członkowie Amerykańskiego Katolickiego Stowarzyszenia Filozoficznego wystosowali list otwarty do władz Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Podpisani pod listem badacze wyrażają niepokój z powodu zmian i troskę o dziedzictwo Jana Pawła II.

 

Naukowcy podkreślają, że pierwotna misja Instytutu pozostaje istotna dla dzisiejszych małżeństw i rodzin. Jej korzenie tkwią w pracy duszpasterskiej papieża-Polaka z rodzinami i małżeństwami. To wszystko przyczyniało się do wyjątkowości Instytutu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Jednak dokonane latem zmiany stanowią zagrożenie dla tego „głosu mądrości”. „Uczciwość akademicka, wysoki poziom badań i swoboda nauczania wymagana do akredytacji zostały naruszone przez brak przejrzystości, kolegialności […]” – piszą autorzy listu.

 

Latem zakończono współpracę z dwoma stałymi (ang. tenured) profesorami księdzem Livio Meliną oraz z ojcem José Noriegą. Wycofano też program studiów i kursów zaplanowany na okres 2019-2020. Władze uczelni zrezygnowały także z 6 innych wykładowców.

 

Zmiany te nastąpiły po uchwaleniu statutów uczelni. Zaaprobowała Kongregacja Wychowania Katolickiego, jednak sygnatariusze listu podkreślają, że wykładowcy nie mogli się z nimi odpowiednio wcześnie zapoznać. Tymczasem – jak podkreślają członkowie Amerykańskiego Katolickiego Stowarzyszenia Filozoficznego – przestrzeganie wcześniej ustalonych procedur decyduje o tym, czy dana instytucja akademicka dysponuje wolnością realizowania swej misji, czy też nie.

 

Pod listem otwartym podpisało się kilkunastu badaczy. Wśród nich znajdują się między innymi Jean De Groot przewodniczący Stowarzyszenia i profesor z Katolickiego Uniwersytetu Ameryki i wiceprzewodniczący organizacji Thomas A. Cavanaugh z Uniwersytetu San Francisco. List adresowany jest do arcybiskupa Vincenzo Paglii – kanclerza Instytutu i jego prezydenta Pierangelo Sequeiri.

 

Warto przypomnieć, że w 2016 roku na czele Instytutu stanął arcybiskup Vincenzo Paglia. W 2017 roku Watykan zmienił nazwę Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Od tej pory nazywa się on Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Z kolei w lipcu 2019 przedstawiono nowe statuty instytutu. Wciąż pozostaje on związany z katolickim Uniwersytetem Laterańskim.   

 

Jak zauważa portal Life Site News, dokument Amerykańskiego Katolickiego Stowarzyszenia Filozoficznego to nie pierwszy tego rodzaju list otwarty. W sierpniu niemal 200 profesorów i innych ludzi nauki wyraziło sprzeciw wobec zakończenia współpracy z dwoma zasłużonymi profesorami.

 

W kontekście dyskusji o przyszłości Instytutu warto przypomnieć o słowach siostry Łucji: „ostateczna bitwa między Panem a królestwem szatana będzie o małżeństwo i rodzinę. Nie obawiaj się, ponieważ każdy, kto pracuje dla świętości małżeństwa i rodziny zawsze będzie zwalczany i zawsze będzie napotykał wiele przeciwności, gdyż jest to kwestia kluczowa”. Święta zapewniła jednocześnie o ostatecznym zwycięstwie Matki Bożej. Te słowa siostry Łucji padły w jej liście do nieżyjącego już kardynała Carlo Caffary. Ten ostatni prosił ją o modlitwę w intencji właśnie powołania Papieskiego Instytutu dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.
 

W trudnych czasach kryzysu dotykającego wielu ludzi Kościoła pamiętajmy, że podobne problemy wydarzały się już wcześniej. Wystarczy wspomnieć kryzys ariański czy schizmę zachodnią. Za każdym razem jednak Kościół święty wychodził z nich obronną ręką.

 

Pamiętajmy również o obietnicy przetrwania Kościoła, jaką Pan Jezus złożył świętemu Piotrowi. 

źródła: lifesitenews.com / pch24.pl

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 273 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram