DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Filozofowie upominają się o dziedzictwo Jana Pawła II w Instytucie jego imienia

Filozofowie upominają się o dziedzictwo Jana Pawła II w Instytucie jego imienia
zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

Członkowie Amerykańskiego Katolickiego Stowarzyszenia Filozoficznego wystosowali list otwarty do władz Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Podpisani pod listem badacze wyrażają niepokój z powodu zmian i troskę o dziedzictwo Jana Pawła II.

 

Naukowcy podkreślają, że pierwotna misja Instytutu pozostaje istotna dla dzisiejszych małżeństw i rodzin. Jej korzenie tkwią w pracy duszpasterskiej papieża-Polaka z rodzinami i małżeństwami. To wszystko przyczyniało się do wyjątkowości Instytutu.

 

Jednak dokonane latem zmiany stanowią zagrożenie dla tego „głosu mądrości”. „Uczciwość akademicka, wysoki poziom badań i swoboda nauczania wymagana do akredytacji zostały naruszone przez brak przejrzystości, kolegialności [...]” - piszą autorzy listu.

 

Latem zakończono współpracę z dwoma stałymi (ang. tenured) profesorami księdzem Livio Meliną oraz z ojcem José Noriegą. Wycofano też program studiów i kursów zaplanowany na okres 2019-2020. Władze uczelni zrezygnowały także z 6 innych wykładowców.

 

Zmiany te nastąpiły po uchwaleniu statutów uczelni. Zaaprobowała Kongregacja Wychowania Katolickiego, jednak sygnatariusze listu podkreślają, że wykładowcy nie mogli się z nimi odpowiednio wcześnie zapoznać. Tymczasem – jak podkreślają członkowie Amerykańskiego Katolickiego Stowarzyszenia Filozoficznego – przestrzeganie wcześniej ustalonych procedur decyduje o tym, czy dana instytucja akademicka dysponuje wolnością realizowania swej misji, czy też nie.

 

Pod listem otwartym podpisało się kilkunastu badaczy. Wśród nich znajdują się między innymi Jean De Groot przewodniczący Stowarzyszenia i profesor z Katolickiego Uniwersytetu Ameryki i wiceprzewodniczący organizacji Thomas A. Cavanaugh z Uniwersytetu San Francisco. List adresowany jest do arcybiskupa Vincenzo Paglii – kanclerza Instytutu i jego prezydenta Pierangelo Sequeiri.

 

Warto przypomnieć, że w 2016 roku na czele Instytutu stanął arcybiskup Vincenzo Paglia. W 2017 roku Watykan zmienił nazwę Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. Od tej pory nazywa się on Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Z kolei w lipcu 2019 przedstawiono nowe statuty instytutu. Wciąż pozostaje on związany z katolickim Uniwersytetem Laterańskim.   

 

Jak zauważa portal Life Site News, dokument Amerykańskiego Katolickiego Stowarzyszenia Filozoficznego to nie pierwszy tego rodzaju list otwarty. W sierpniu niemal 200 profesorów i innych ludzi nauki wyraziło sprzeciw wobec zakończenia współpracy z dwoma zasłużonymi profesorami.

 

W kontekście dyskusji o przyszłości Instytutu warto przypomnieć o słowach siostry Łucji: „ostateczna bitwa między Panem a królestwem szatana będzie o małżeństwo i rodzinę. Nie obawiaj się, ponieważ każdy, kto pracuje dla świętości małżeństwa i rodziny zawsze będzie zwalczany i zawsze będzie napotykał wiele przeciwności, gdyż jest to kwestia kluczowa”. Święta zapewniła jednocześnie o ostatecznym zwycięstwie Matki Bożej. Te słowa siostry Łucji padły w jej liście do nieżyjącego już kardynała Carlo Caffary. Ten ostatni prosił ją o modlitwę w intencji właśnie powołania Papieskiego Instytutu dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.
 

W trudnych czasach kryzysu dotykającego wielu ludzi Kościoła pamiętajmy, że podobne problemy wydarzały się już wcześniej. Wystarczy wspomnieć kryzys ariański czy schizmę zachodnią. Za każdym razem jednak Kościół święty wychodził z nich obronną ręką.

 

Pamiętajmy również o obietnicy przetrwania Kościoła, jaką Pan Jezus złożył świętemu Piotrowi. 


źródła: lifesitenews.com / pch24.pl

mjend


DATA: 2019-09-27 12:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A filozofowie polscy?
9 miesięcy temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.