DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 71  >   PRAWDA, DOBRO, PIĘKNO

Filmów kowbojskich kręcić nie umiemy

Filmów kowbojskich kręcić nie umiemy

Nasz dzielny Ziuk, jak Lucky Luke, biega, strzela, robi huk – taką recenzję chciałoby się napisać, niestety jednak taka recenzja powstać nie może, albowiem tego tu akurat nie ma. To znaczy, owszem, strzela się i bomby rzuca, ale równie dobrze mogłoby się nie strzelać i nie rzucać, a ogólny odbiór pozostałby taki sam. Film ów bowiem jest przeraźliwie nudny. Akcja toczy się nie szybciej niż pociąg pod Bezdanami, wciąga nie bardziej niż dziewiąty zjazd PPS, napięcie jak w kryształkowym radiu, a do tego coś się od czasu do czasu zatnie jak słabo przestrzelany brauning.

 

Film historyczny nie ma być podręcznikiem historii (choćby nawet najsłuszniejszym), tylko dziełem sztuki narracyjnej. A głównym zadaniem takiego dzieła jest porywać i oczarowywać fabułą.

Kogóż jednak porwie czy oczaruje apatyczna opowieść snuta beznamiętnym tonem, a przy tym na odległość zalatująca „funkcją edukacyjną”? Chociaż właściwie nie wiadomo, jakiej edukacji miałby ten obraz służyć, bo trudno odgadnąć jego charakter: czy mamy do czynienia z utworem hagiograficznym, czy demaskatorskim.

 

Ta właśnie nijakość – nie tylko zresztą niniejszego filmu, ale całego gatunku, który da się określić zbiorczym mianem polskiego kina patriotycznego – budzi szczególny niepokój. Popularyzowanie rodzimej historii za pomocą takich marnych środków może wszak przynieść efekt wręcz odwrotny.

 

Jak zmarnować dwadzieścia siedem milionów?

 

Ciekawe, dlaczego polscy filmowcy, przystępując do realizacji (każdego jak do tej pory) projektu filmowego, mającego w zamierzeniu ich mocodawców być superprodukcją, nie sprawdzają zawczasu, jak ten sam bądź pokrewny temat wielokrotnie już ograli Amerykanie? Czyżby nie byli świadomi, że publiczność będzie oceniać ich dzieła wyłącznie przez pryzmat doświadczeń hollywoodzkich? A może – co w sumie do nich bardziej podobne – z artystowską wyższością ów fakt ignorują? Jeśli tak, to ze wszech miar niesłusznie, bo goście pod palmami Kalifornii głowy mają z celuloidu i naprawdę można się od nich wiele nauczyć.

 

Twórcy Legionów najwyraźniej przeoczyli zaistnienie w przestrzeni filmowej takich obrazów, jak choćby Pearl Harbor Baya czy Czas wojny Spielberga. I efekt tego przeoczenia widać gołym okiem: obraz, który sam nie wie, czy jest dynamiczną batalistyką, czy łzawym romansidłem. 

 

Niezborna fabuła złożona z nader luźno powiązanych ze sobą sekwencji, czereda ledwo zarysowanych postaci, z których żadna nie jest w stanie zapaść w pamięć, główni bohaterowie drewniani, dialogi drętwe. Ba, sceny bitewne, które powinny być lokomotywą treści, są po prostu nużące. Przy tym wszystkim naginanie prawdy historycznej to już zupełna betka.

 

Jednego wszakże trudno temu filmowi odmówić – rzetelnie spełnionej (acz chyba niezamierzonej) funkcji podręcznikowego wręcz przykładu, jak zmarnować grubą kasę. Naszą kasę.

 

Jerzy Wolak

 

Piłsudski – reż. Michał Rosa; Polska 2019; 107 min.

Legiony – reż. Dariusz Gajewski; Polska 2019; 136 min.

 

 

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dodajmy do tej twórczości fantazję, czy impresję na tematy polskie, pt " Korona Królów"[email protected] czloax: na lepszą podobno nie ma pieniędzy.
11 miesięcy temu / ena
 
Panie Guter: A na czym że to polegała ruskość "Samych swoich" i angielskość "Misia"? Przy pana nadzwyczaj wyrafinowanym guście zapewne nie ogląda pan żadnych filmów?
11 miesięcy temu / stasiu
 
Wątpię w nieumiejętność, jest to działanie świadome. Przecież takie filmy jk "Stawka większa niż życie" wciągały widzów.
11 miesięcy temu / Ryś
 
Nie oglądałem ale z obserwacji wiem, że aby powstał dobry film, musi mieć niski budżet. Bogactwo rozleniwia wyższe sfery ducha.
11 miesięcy temu / czloax
 
A który film polski jest dobry? Ruskie Sami Swoi? Angielski Miś? Ja nie znam żadnego dobrego, aktorzy i filmowcy "do zaorania". W tym wypadku podobnie jak wyborca Platformy wstydzę się za swój kraj, bardzo, baaardzo.
11 miesięcy temu / guter
 
 

Dusze małe zajmują się w modlitwie tylko swoimi ciasnymi, osobistymi interesami. Inne wciągają w obręb modlitwy swoich krewnych, przyjaciół, wspólne interesy rodzinne. To już nieco więcej. To, że modlimy się za siebie, to sprawa potrzeby, ale żeby modlić się za innych, do tego trzeba mieć serce otwarte, pełne miłości.

 
 

1793 – powstańcy wandejscy (Wielka Armia Katolicka i Królewska) w bitwie pod Entrames pokonali wojska Republiki Francuskiej. Armia katolicka dowodzona przez młodego markiza Henryka de Rochejacquelin, ruszyła w kierunku Paryża. W pobliżu Majenny doszło do zwycięskiej bitwy z podwładnymi gen. Franciszka Józefa Westermanna.

 

Furia mentalnych faszystów spod znaku czerwonego  pioruna w kształcie hitlerowskiej „runy sieg” skierowała się przeciw Kościołowi. Od niedzieli ze wszystkich stron kraju spływają informacje o napadanych, profanowanych lub dewastowanych świątyniach. Także od niedzieli rozpoczęła się spontaniczna akcja pilnowania świątyń. Czas rozszerzyć działania obronne na wszystkie parafie!

 

Liturgie bożonarodzeniowe papieża Franciszka w Watykanie będą w tym roku sprawowane bez udziału wiernych – podaje agencja CNA. Oficjalnie przyczyną jest kryzys związany z pandemią koronawirusa.

 

Grupa młodych osób, głównie ze środowisk narodowych oraz warszawscy kibice obronili kościół na stołecznym Placu Trzech Krzyży przed agresją lewicowej tłuszczy. Policja, która podczas niedawnej demonstracji „covidosceptyków” wykazała się energiczną interwencją i zdecydowaniem, wobec napastliwego tłumu prezentowała ogromną powściągliwość.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.