DZIŚ JEST:   21   CZERWCA   2018 r.

Św. Alojzego Gonzagi
Św. Jana Rigby
 
 
 
 

Film dobry – bo katolicki

Film dobry – bo katolicki

Oto skuteczny przepis na dobry film chrześcijański: pięć procent nadprzyrodzoności i dziewięćdziesiąt pięć procent codzienności. Tą drogą podążyli twórcy „Bernadetty” i stworzyli zachwycający obraz.

 

Filmy chrześcijańskie nierzadko bywają ckliwe i przesłodzone. „Bernadetta” taka nie jest. Filmy chrześcijańskie nierzadko bywają nachalne w misjonarskim zapale. „Bernadetta” taka też nie jest. Filmy chrześcijańskie nierzadko bywają płytkie i „łopatologiczne” w przekazie. Taka również „Bernadetta” nie jest.


„Bernadetta. Cud w Lourdes” nie grzeszy żadną z częstych, niestety, przywar kinematografii zwanej ogólnie chrześcijańską. Przede wszystkim dlatego, że nie jest to dzieło w duchu amerykańsko-protestanckim (będącym źródłem i praprzyczyną wszystkich wymienionych powyżej, i wielu nie wymienionych, wad licznych obrazów filmowych z ambicjami ewangelizacyjnymi czy też duszpasterskimi).


„Cud w Lourdes” to po prostu porządny kawał dobrego kina – z dynamiczną akcją, żywymi dialogami i pełnokrwistymi bohaterami. Historia niby ogólnie znana, a jednak z rosnącym zainteresowaniem śledzimy rozwój akcji, zaciekawieni, jak się dalej potoczy. Z żywą sympatią (bądź niekłamaną antypatią) spoglądamy na poszczególne dramatis personae. Bo też wyraźnie zarysowane postaci i ich postawy stanowią zdecydowanie najmocniejszy atut filmu.


Przede wszystkim sama Bernadetta – koncertowo zagrana przez Katię Miran – to dziewczę żywe i rezolutne, wręcz krnąbrne. Ale przecież tacy właśnie „zdobywają Królestwo Niebieskie” (Mt 11, 12).  Ciepłe kluchy nie idą do nieba: „letniego wyrzygam z ust moich” – ostrzega Pan (Ap 3, 15-16).


Podobnie postaci drugoplanowe – w nich również nie znajdziemy nic ze świętobliwego oleodruku: czy będzie to proboszcz reprezentujący trzeźwy głos Kościoła nauczającego; czy lekarz, który całą mocą naukowej empirii głosi cud; czy prokurator-karierowicz ochoczo tępiący „relikty średniowiecza” (aż do momentu, gdy pozna całkowicie odmienne stanowisko cesarza); czy stary policmajster – twardy ateista; czy wysłany ze stolicy w celu wyszydzenia wsiowego zabobonu dziennikarz, któremu racjonalizm kapitulujący wobec niepodważalnych dowodów każe uwierzyć…


„Cud w Lourdes” to dzieło poważne – nie żadne kino familijne, ale film dla dorosłych. Rodziców, którzy w tym miejscu poczuli zaniepokojenie, spieszę uspokoić, że bez obawy mogą – a nawet powinni – obejrzeć ten film z dziećmi. Potworny paradoks sprawia, że dziś barierę dorosłości wyznacza natężenie grzechu, ale to nie nasze kategorie. Niżej podpisany trzyma się tradycyjnej kategoryzacji – dzieło dla dorosłych to takie, którego tematyka może (choć nie musi) wykraczać poza horyzont myślowy dziecka. Ale po to dziecko ma rodziców, aby mu tłumaczyli świat…


„Bernadetta. Cud w Lourdes” – film piękny, mądry i głęboki – może dostarczyć tematu do wielu ważnych rozmów. I bodźca do poszerzenia wiedzy o Bożym działaniu w świecie za pośrednictwem Maryi, a przez to – do umocnienia wiary. Z całą pewnością przyniesie – jak głoszą słowa tradycyjnej modlitwy przed nauką – „pożytek doczesny i wieczny”.


Szczególnie polecałbym go kaznodziejom – bo pokazuje dobitnie, że o sprawach Bożych można i da się mówić porywająco, zamiast konsekwentnie co niedzielę zamieniać wino w wodę…Jerzy Wolak„Bernadetta. Cud w Lourdes” (Je m’appelle Bernadette), scen. Serge Lascar, reż. Jean Sagols; wyst. Katia Miran, Michel Aumont, Francis Perrin, Gilles Lemaire, Francja 2011, 109 min.
DATA: 2016-02-05 18:52
AUTOR: JERZY WOLAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.