DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Film, który pobudza do duchowej walki

Film, który pobudza do duchowej walki

"Cristiada" nie podoba się środowiskom, które walczą z Kościołem i z Panem Bogiem. Jest wiele państw, gdzie wydaje się, że mamy demokrację, a w gruncie rzeczy, rządzą wyłącznie lewicowcy. Zresztą czy nie tak jest choćby w Polsce? - mówi w rozmowie z PCh24.pl ks. Tomasz Jegierski, przedstawiciel dystrybutora filmu "Cristiada".Film „Ku większej chwale: prawdziwa historia Cristiady", który w Polsce będzie dystrybuowany pod tytułem "Cristiada", nie jest z otwartymi rękoma przyjmowany przez wiele środowisk, choć jest to film ze wspaniałą obsadą, bardzo dobrze zrobiony. Dlaczego?

 

Film „Cristiada” to pierwsza fabularna historia o powstaniu katolików w Meksyku w latach 1926-1929 i najdroższa produkcja w historii meksykańskiego kina. Film został przygotowany z hollywoodzkim rozmachem. W rolach głównych występują m.in. znany ze swojego antykomunizmu oraz przywiązania do chrześcijaństwa hollywoodzki aktor i reżyser Andy Garcia, a także Eva Longoria i Peter O'Toole. Za realizacją filmu stoi meksykański producent Pablo Jose Barroso, który wcześniej zrealizował głośny film „Guadalupe”.

 

Mimo imponującego rozmachu filmu i wielkich nazwisk w obsadzie, film ma trudności, aby przebić się do szerokiego widza. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, nie podoba się środowiskom, które w obecnym czasie walczą z Kościołem, z Panem Bogiem. Jeśli spojrzymy na mapę świata, to zobaczymy, że w wielu krajach rządzą ludzie lewicy. Jest też wiele państw, gdzie wydaje się, że mamy demokrację, a w gruncie rzeczy, także i tam rządzą lewicowcy. Zresztą czy nie tak jest choćby w Polsce?

 

I film „Cristiada” jest niejako dlatego, żeby pokazać prawdę, pokazać, że jeśli ta lewicowa rewolucja przybierze na sile, poczuje, że ma większość, to pokaże swoje prawdziwe oblicze. Jakie? Zapraszam do zobaczenia w filmie.

 

Gdyby ksiądz miał pokrótce opowiedzieć fabułę, to co by wypunktował?

 

Film opowiada historię prześladowań jakich doświadczyli katolicy w lewicowym Meksyku na początku XX wieku. W 1926 roku prezydent Meksyku Plutarco Elias Calles, mason i socjalista, zaczął wprowadzać antyklerykalne przepisy, które uderzały w Kościół katolicki - zamykano kościoły, szkoły katolickie, zarządzono przymusową rejestrację wszystkich księży.

 

To co się działo w Meksyku, spowodowało, że wielu mieszkańców tego państwa uważało prezydenta Callles wręcz za „antychrysta”. W odpowiedzi na prześladowania powstała „Krajowa Liga Obrony Wolności Religijnej”, która zorganizowała akcję obywatelskiego nieposłuszeństwa. Dwa miliony mieszkańców Meksyku podpisało petycję do władz z żądaniem anulowania antykatolickich zapisów konstytucji. Wówczas wybuchło powstanie, które przeszło do historii pod nazwą „cristiady”, a jej uczestnicy zasłynęli jako „cristeros”, czyli chrystusowcy. W ciągu kilku lat w walce z socjalistami zginęło około 90 tysięcy ludzi!

 

Czyli oglądając film poznajemy męczenników, Kościół prześladowany?

 

Dokładnie tak. I myślę, że niezwykłe jest to, że film wchodzi na ekrany polskich kin, gdy papieżem został wybrany kardynał z Ameryki Południowej, z Kościoła, który doskonale wie, czym są prześladowania chrześcijan. Ludzie tam mieszkający, choć doświadczyli niezwykłych cierpień, stoją przy Chrystusie, dają nam przykład jak trzeba wierzyć. Dla nas to niezwykły dar. A film, który chcemy pokazać Polakom, to wspaniałe narzędzie ewangelizacyjne. Skorzystajmy z niego. Nie bójmy się, idźmy do kin, by zobaczyć jak bohatersko nasi bracia w wierze bronili Chrystusa, swoich przekonań, swojego prawa do wyznawania wiary. A komu nie uda się pójść do kina, niech zakupi płytę DVD z filmem, niech zobaczy go z całą rodziną. Owszem, może nie nadaje się on dla małych dzieci, ale już dziesięciolatkowie, niech uczą się heroizmu wiary!

 

Prawa do dystrybucji filmów Polsce nabyła firma FT Films. W polskich kinach pojawi się już niebawem, bo 5 kwietnia. Dlaczego Ksiądz zajął się tak mocno dystrybucją tego filmu?

 

Dla mnie kino to narzędzie świadectwa i apostolatu. W filmie „Cristiada” połączono szacunek dla najważniejszych wartości z wysokiej jakości sztuką filmową. Chcę promować filmy, w których jest obecne takie połączenie.”Cristiada” to krzepiąca historia pobudzająca do walki duchowej i obrony wiary. Warto zobaczyć ten film.

 

Dziękuję za rozmowę

pam

 

KRAKOWSKA PREMIERA "CRISTIADY" JUŻ W CZWARTEK 4 KWIETNIA 2013 W KINIE KIJÓW


DATA: 2013-03-29 07:36
AUTOR: ROZMOWA Z KS. TOMASZEM JEGIERSKIM, TWÓRCĄ I DYREKTOREM FT FILMS
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do @JAQ oczywiście masz rację, ale w Koronacji Chrystusa na Króla Polski nie chodzi o to aby go dopiero co koronować jak biskupi próbują wmówić ludziom, lecz aby uznać Chrystusa za swojego Króla. Prosty przykład czy ulega wątpliwości, że Elżbieta II jest królową brytyjską? Wszyscy wiemy że jest, ale to nie oznacza że ją uznajemy jako królową, nami przecież nie rządzi. Ale gdyby ją Koronować na Króla Polski to wtedy uznalibyśmy Elżbietę za swoją królową. Tak samo jest z Chrystusem. Jest on Królem Wszechświata, ale akt intronizacji oznaczałby, że my Polacy uznajemy penie jego władzy. Rozumiesz zależność?
ponad 7 lat temu / Kamil
 
Do Aarona. Skoro Chrystus jest Królem Wszechświata to także Królem Polski.
ponad 7 lat temu / JAQ
 
"wydaje się, że mamy demokrację" Wolalbym zebysmy mieli monarchie, skoro ona taka dobra to czemu mamy Krolestwo Boze?
ponad 7 lat temu / MS
 
czy wiadomo już czy i w jakich kinach w Polsce będzie wyświetlany?? z góry dziękuję za informację
ponad 7 lat temu / boryna
 
żaden film nie był tak czyszczony z chomika.pl jak ten.
ponad 7 lat temu / Hide
 
Przepiękny film, już widziałem ale pójdę jeszcze do kina. A jeśli to prawda jak czytałam że sieci polskich kin należą do żydów wiec nie mam złudzeń dlaczego tak długo czekamy na emisję tego filmu. Co do Cristiady obawiam się że świat może czekać jeszcze większa Cristiada gdzie ludzie pogonią masonów w kościele, może to jest w III tajemnicy Fatimskiej która przeraziła Papieży. Może to Ci Księża, Biskupi zabici są w objawieniu. Viva Cristo Rey-niech Biskupi polscy przeciwni Jezusowi zapamiętają sobie -Viva Cristo Rey! Ja zapraszam Króla do Polski. Chrystus godzien jest być Królem Polski
ponad 7 lat temu / Aaron
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.