31 lipca 2018

Filipiny: większa autonomia dla muzułmanów. Czy islamskie prowincje wybiorą separację?

Parlament Republiki Filipin przyjął ustawę o nadaniu szerokiej autonomii prowincjom zamieszkałym przez muzułmanów. Władze państwa liczą na zaprowadzenie pokoju po 40-letniej wyniszczającej wojnie domowej, poprzez którą muzułmanie starają się uzyskać jak najwięcej niezależności. Ustępstwa na rzecz społeczności muzułmańskiej mogą rozpocząć proces separacji prowincji islamskich od reszty Filipin.

 

Przyjęte na Filipinach nowe regulacje autonomii muzułmańskiej będą teraz, w ciągu 90 – 150 dni, poddane pod głosowanie w referendum na terenach zamieszkałych przez muzułmański naród Moro. Ta grupa narodowa zamieszkuje południowe wyspy Filipin – Mindanao, Sulu, Basilan, Tawi-Tawi i Palawan i dzieli się na 13 grup lokalnych: Badjao, Iranun, Jama Mapun, Callaghan, Kalibogan, Maguindanao, Maranao, Molbog, Palawanon, Samal, Sangil, Tausug i Yakan. Moro liczą ok. 2 mln osób, czyli ok. 2 proc. obywateli Filipin – państwa zajmującego 12-13 miejsce w świecie pod względem liczby ludności.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W oficjalnej ocenie muzułmańskich obywateli Filipin wprowadzenie szerokiej autonomii zakończy trwający ponad 40 lat konflikt zbrojny między islamską mniejszością a rządem w Manili. Więcej obaw mają wyznawcy innych religii, których niepokoi znaczna autonomia, polegająca m.in. na zezwoleniu na działanie sądów szariackich. Obserwując praktykę ich orzecznictwa nawet w Europie nie-muzułmanów niepokoi wprowadzenie równoległego systemu prawnego, którego wyroki podlegają doktrynie islamskiej.

 

Odłączenie od Republiki Filipin południowej części kraju może być na rękę nie tylko innym państwom islamskim, budującym sojusze polityczne na fundamencie religijnym, ale także radykalnym i nielegalnym organizacjom islamskim, takim jak Państwo Islamskie, które będą szukały miejsc schronienia dla swoich bojowników, wycofywanych z regionów, gdzie ISIS traci grunt pod nogami. Warto pamiętać, że założony jeszcze w 1969 roku Narodowy Front Wyzwolenia Moro walczył nie tylko o autonomię ale też o pełną niezależność i oderwanie od Filipin wysp Mindanao, Palawanu i archipelagu Sulu. Przywódcy NFWM zawsze utrzymywali, że obowiązkiem ludu Moro jest dżihad przeciwko rządowi filipińskiemu. W wyniku czterdziestoletniej wojny domowej śmierć poniosło ok. 120 tys. osób a ok. pół miliona musiało uciekać ze swoich domów. Porozumienie pokojowe podpisane 27 marca 2014 roku, zakładające nadanie prowincjom muzułmańskim dużej autonomii i wcielane teraz w życie jest kompromisem, który budzi więcej obaw niż nadziei.

 

Jan Bereza

Źródła: Islam Today, Amaliah.com, Fas.org

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 057 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram