DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Filipiny: uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny świętem narodowym

Filipiny: uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny świętem narodowym
fot. Jean-Pol GRANDMONT

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, przypadająca 8 grudnia, będzie od tego roku świętem narodowym na Filipinach, będących najbardziej katolickim państwem Azji. Izba Niższa tamtejszego parlamentu przegłosowała na wniosek posła Rodolfo Farinasa, odpowiednią uchwałę w tej sprawie.


Poseł Rodolfo Farinas uzasadnił swą propozycję tym, że wspomniana uroczystość jest jednym z najważniejszych i najbardziej szanowanych świąt na Filipinach i 8 grudnia każdego roku, ulice Manili przemierza wielka procesja, której uczestnicy niosą liczne wizerunki Matki Bożej.


Farinas zwrócił również uwagę, że jeden z trzech statków, którymi przypłynęli na wyspy pierwsi Europejczycy, ku czci Niepokalanego Poczęcia nosił nazwę „Concepción”. - Zanim jeszcze nasz kraj został nazwany Filipinami, a nawet jeszcze przed rozpoczęciem głoszenia imienia Chrystusa na tych ziemiach, zetknięto się już tutaj z imieniem Maryi w postaci Jej tytułu Niepokalanie Poczętej - oświadczył parlamentarzysta. 


Dzień 8 grudnia ogłosił jako święto obowiązkowe dla katolików na całym świecie papież Klemens XI w 1708 dla uczczenia „świętości i czystości Najświętszej Maryi Panny”. Z kolei papież Pius XII listem apostolskim „Impositi Nobis” z 12 września 1942 ogłosił Maryję Pannę Niepokalanie Poczętą jak „główną Patronkę Filipin”.

 

 

Źródło: KAI

WMa

DATA: 2017-03-31 19:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

DAWNO DAWNO TEMU POLSKA BYŁA KRÓLESTWEM MARYI A NASZYM HYMNEM BYLA BOGURODZICA A NIE JAKIS MAZUREK. POLACY KOCHALI MARYJE SZCZERZE I MODLILI SIE DO NIEJ GORACO, A POLSKIE RYCERSTWO ROZNIOSLO M.IN. TURECKA ZARAZE POD WIEDNIEM, O CO ZRESZTA PROSIL SAM PAPIEZ. DZIS ZARAZA SIE SZERZY, MALO KTO SIE TYM PRZJMUJE I TYLKO PATRZEC, A POLSKE ZOGRABIA DO RESZTY TE OBCE POWIEDZMY WPLYWY. POLACY !! DO BRONI !!! CZYLI DO ROZANCA I POKUTY, BO ROZANIEC JEST SILNIEJSZY NIZ BOMBA ATOMOWA W HIROSZIMIE, O CZYM SIE TEZ ZAPOMNIALO PRAWIE WSZEDZIE. POZDRAWIAM. JARZABEK WACLAW CZYLI PAPUGA.NIEPOKALANEJ NA EMIGRACJI
ponad 3 lata temu / +CSSML+
 
UCZYNIMY I W POLSCE NA TEN DZIEŃ WOLNE I ŚWIĘTO PAŃSTWOWE KOŃCU TO MATKA I KRÓLOWA POLSKI CZYŻ I NIE NAM JEST TARCZĄ I POMOCĄ JESTEM ZA BY PODOBNIE I U NAS PODPIS DAĆ ZA TO ,PROSZĘ PCH24.PL BY KOMISJE ZROBIŁ JAKO PETYCJE.NIECH BÓG BŁOGOSŁAWI KRAJOM MARYJNYM +
ponad 3 lata temu / KATOLIK PATRYK
 
No i pięknie! A ja miałem wątpliwości co do prezydenta - że niby jest lewakiem. A tu wspaniałe świadectwo wiary katolickiej! Niech prezydent Duterte tego nie zepsuje!
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
@ Wiki U nas już jest MATKA BOŻA KRÓLOWĄ , czyli NIEPOKALANIE POCZĘTA SPRAWUJE NAJWYŻSZĄ WŁADZĘ I JAKO KRÓLOWA BRONI I CHRONI NAS PRZED WŁADCĄ TEGO ŚWIATA. BOGU NIECH BĘDĄ DZIĘKI, ZA MĄDRYCH NASZYCH PRZODKÓW, KTÓRZY ODDALI RZECZPOSPOLITĄ I NAS DZIECI POLSKIEJ ZIEMI POD OPIEKĘ POTĘŻNEJ NIEBIOS KRÓLOWEJ, PANI NIEBA I ZIEMI, TEJ KTÓRA OTRZYMAŁA OD BOGA POSŁANNICTEO I WŁADZĘ, ABY ZETRZEĆ GŁOWĘ SZATANA...
ponad 3 lata temu / Megi
 
kiedy w Polsce ?
ponad 3 lata temu / wiki
 
Można
ponad 3 lata temu / Można
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.