DZIŚ JEST:   20   WRZEŚNIA   2020 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Andrzeja Kim Taegon
Św. Pawła Chong Hasang
 
 
 
 

Filipiny: rośnie niezadowolenie Kościoła z krwawych rządów prezydenta Rodrigo Duterte

Filipiny: rośnie niezadowolenie Kościoła z krwawych rządów prezydenta Rodrigo Duterte
Rodrigo Duterte. By Staff of the Presidential Communications Operations Office and the Office of the President of the Philippines [Public domain], via Wikimedia Commons

W kontekście listu biskupów z lutego roku 2017, w którym zostały skrytykowane metody „rządu terroru wśród ubogich”, w kręgach kościelnych narasta opozycja w stosunku do urzędującego prezydenta Rodrigo Duterte. Według amerykańskiej gazety „The Washington Post”, na listach ofiar podejrzanych o handel narkotykami i mordowanych przez policje znajdują się często przypadkowi i niewinni ludzie. Środowiska kościelne starają się robić wszystko, aby chronić ich życie.

 

W narodowym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Manili-Baclaran działa już schronisko dla tych, którzy obawiają się o swoje życie oraz dla ich rodzin. Kierujący jego działalnością brat Jun Santiago wskazuje na brutalność policyjnych działań, które jego zdaniem kojarzyć się mogą z ekscesami hitlerowców w czasie drugiej wojny światowej w Europie Wschodniej.

 

W dzielnicach biedaków można być zastrzelonym bez żadnych skrupułów nawet za próbę dyskutowania z policją – tłumaczy brat Jun. W kościele często odbywają się pogrzeby ofiar, których liczba już dawno przekroczyła 7 tys.

 

Dwie dziennikarki z amerykańskiego dziennika „The Washington Post” (Emily Rauhala oraz Kimberly dela Cruz) przeprowadziły rozmowy z kilkoma księżmi na temat ich nastawienia do obecnego prezydenta. Niektórzy z duchownych początkowo popierali nowa politykę rządu, znaną jako „zero tolerancji” wobec narkotyków. Później jednak stali się jej zdecydowanymi przeciwnikami. Jednym z nich jest ks. Joel Tabora, rektor katolickiej uczelni, w której studiował niegdyś Duterete.

 

Na początku popierałem jego politykę, ale teraz nie. Nie mogę zgodzić się z jego metodami mordowania także niewinnych ludzi. Gdy zwróciliśmy mu na to uwagę, to nie odniosło to żadnego skutku. Duterte nie widzi swoich błędów, nie żałuje za swoje grzechy. Na nasz apel odpowiedział butnie „idę do piekła, a wy chodźcie za mną… będę mordował wszystkich kryminalistów, tak aby nasze ryby stały się tłuste” – powiedział ks. Tabora.

 

W kontekście krytyki obecnego prezydenta Filipin amerykański dziennik zwrócił uwagę na to, że Kościół katolicki stanowi na Filipinach potężną siłę – 80 proc. obywateli uważa się za katolików. Ta siła może doprowadzić do obalenia Duterte, podobnie jak to miało miejsce w roku 1986, gdy demonstracje wspierane przez Kościół doprowadziły do obalenia ówczesnego prezydenta Ferdynanda Marcosa.

 


KAI

MWł
 


DATA: 2017-03-20 14:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Norwegowie karmią ryby jakimś świństwem, Duterte ma rację.
ponad 3 lata temu / Konserwatysta
 
agentura amerykanska w kościele filipińskim aktywowana.
ponad 3 lata temu / makii
 
Czy Washington Post to aby nie gazetka z panią Apfelbaum na pokładzie? Więc do serwowanych tam sensacji faktycznie trzeba podchodzić co najmniej z dużą rezerwą. No i charakterystyczne, że brutalność jakoś nijak im się nie kojarzy z komunistami.
ponad 3 lata temu / abc
 
Informacje zamieszczone w "Washington Post" są tyle warte co w "Gazecie Wyborczej". Powoływanie się na nie jest co najmniej nierozsądne. Z Panem Bogiem.
ponad 3 lata temu / Stefan
 
nie oceniajmy tego prezydenta po takich wzmiankowych artykułach, żeby wyplenić mafie narkotykowe trzeba działać ostro
ponad 3 lata temu / Andreas
 
Bo to jest lewak! Nawiązał przecież kontakty z Chinami i putinoską Rosją!
ponad 3 lata temu / Janusz z Kolonii
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.