DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2018 r.

XXIII Niedziela zwykła
Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Filipiny: Katedra zniszczona przez islamistów zostanie zburzona

Filipiny: Katedra zniszczona przez islamistów zostanie zburzona
Autor: Piotr Frydecki (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

W ubiegłym roku islamscy terroryści toczący walki z rządowymi siłami Filipin zajęli katolicką katedrę w mieście Marawi, dokonując tam całkowitego spustoszenia. Świątynię udało się odbić z rąk muzułmanów, ale zniszczenia okazały się zbyt duże, by móc odbudować obiekt.

 

Katedra pod wezwaniem Maryi Pomocy Chrześcijan, została zajęta 23 maja ubiegłego roku przez dwie grupy islamistyczne – Maute oraz Abu Sajaf. Świątynia znajdowała się w centrum toczonych przez pięć miesięcy walk między terrorystami a armią rządową. Dżihadyści katedrę nie tylko zbezcześcili, ale i podpalili, uszkadzając strukturę budynku. Zniszczyli też rezydencję biskupa, dokąd wdarli się na początku wznieconej rebelii.

 

Po ostatecznym odbiciu katedry z rąk islamskich buntowników i oszacowaniu dokonanych przez nich zniszczeń okazało się, że katedra musi zostać zburzona. Jak mówi biskup miejsca Edwin de la Peña, nastąpi to w czerwcu.

 

Na tym samym miejscu ma zostać wzniesiona nowa świątynia, na co fundusze zbierają już organizacje Caritas oraz Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Będzie to jednak możliwe dopiero wówczas, gdy odbudowane zostanie Marawi wraz z lokalnymi meczetami – podkreślił hierarcha. Wcześniej obok zburzonej katedry stanie niewielka kaplica.

 

Filipiny to kraj zamieszkany w większości przez katolików. Także na wyspie Mindanao, gdzie leży Marawi, przeważają wyznawcy Chrystusa. Samo to miasto jest jednak islamskie.

 

Muzułmanie na wyspie od lat walczą o daleko idącą autonomię, co w ubiegłym roku przyjęło skrajnie brutalną formę. Walki z rządem wybuchły po próbie aresztowania przez władzę czołowego lokalnego islamisty powiązanego z Państwem Islamskim. Wskutek walk około pół miliona osób musiało opuścić swoje domy. Większość z nich wciąż mieszka w obozach dla uchodźców.

 

Pach

 

Źródło: katholisch.de

 


DATA: 2018-04-16 17:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Może poczekajmy aż odbudują te meczety, bo jeszcze okaże się, że będą je finansować z pieniędzy Caritas i na katedrę już zabraknie...
7 miesięcy temu / gucio
 
To jest następny znak chrześciańskiej apokalipsy. Jeśli duch rycerski nie zostanie obudzony, to nie tylko Chrsytusowe świątynie staną się legowiskiem barbarzyńcow, ale zginie cała cywilizacja licząca sobie ponad 2000 lat. W NIemczech domy Boże, służą za noclegownie dla imigrantów. Podobnie jest w Australii. W wielu krajach Afryki, Europy i Azji kościoły są bezczeszczone. Zniszczenie katedry na Filipinach to przykład współczesnego barbarzyństwa, wcale nieodosobniony w skali światowej. Trzeba pamiętać jednak, że Turcy nie zburzyli Hagia Sophii, lecz zamienili ją na meczet, a później muzeum. Utratę największej świątynii chrześcijaństwa szybko zrękompensowano nową, monumentalną, bazyliką Św. Piotra w Rzymie. Islam i Chrześcijaństwo mogą współistnieć, ale nie na tym samym terytorium. Przez dzisięciolecia historigrafia zachodnia opluwała sukcesy krucjat. Dziś masoni są bardziej skłonni do rozczulania się na muzułmańskimi przybyszami niż nad wyznawcami Chrystusa. Hańba.
7 miesięcy temu / Zygmunt Jaslowski
 
Zrobią cyrk a nie katedrę. Wystarczy zobaczyć jakie szkaradztwa budują w Polsce moderniści
7 miesięcy temu / Jacek
 
Czyżby scenariusz dla miast w UE gdzie grupują się muzułmanie? Chrześcijańskie peryferie i prowincja, zdobyte siłą miasta. Permanentna wojna domowa. Ciekawe...
7 miesięcy temu / Ant
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.